Lastmile Kargo Kimin? MNG Kargo Kime Satıldı?

Bugün haberlerde MNG Kargonun, Lastmile A.Ş satıldığını gördüm. Hayatımda ilk defa duyduğum bir şirketti bu Lastmile kimdir? Necidir? Sahibi kimdir? dedim ve araştırdım. Aklıma ilk gelen gene büyük bir Türk firması parayı görünce tüm emeklerini bir yabancı firmaya sattı dedim. Neyseki düşündüğüm olmamış iyiki düşündüğüm olmamış.

Lastmile Kargo A.Ş Kimin?

İTO kayıtlarına göre 30.06.2017 ‘de İstanbul sarıyerde kurulmuş şirketin sahipleri Türkiye ‘nin büyük iş adamları ve şirketi olan yani Turkven, Haydar ve Suat Sancak. Peki Turkven kimdir derseniz? Turkven’in 2000 yılından bugüne kadar Türkiye’ye yaklaşık 5 milyar dolar yatırım getirdiği biliniyor. Ayrıca MNG Kargoyu alarak 2017 ve 2018’de 1 milyar dolarlık yeni uluslararası doğrudan yatırımı Türkiye’ye çekme hedefi doğrultusunda bir adım daha atıldığı bildirildi. Turkven ortaklarından Hale Özsoy Bıyıklı ”Sn. Aslan Kut ve ekibinin liderliğinde, MNG Kargo’nun, Türkiye’nin stratejik konumunu kullanarak dünya çapında bir kargo ve lojistik şirketine dönüşmesini hedefliyoruz” dedi.

Haydar Sancak, “Çok başarılı geçen Hedef Ecza Deposu tecrübemizden sonra, şimdi de 900’e yakın şubesi, 25 aktarma merkezi ve 9,000 çalışanı ile günde 600 bin adrese dünya standartlarında hizmet ulaştıran, Türkiye’nin lider kargo şirketi, MNG Kargo’ya yatırım yapmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türk ekonomisinin ve kargo sektörünün önünün çok açık olduğunu düşünüyoruz” dedi.

BTK ‘dan yapıla resmi DUYURU buradadır arkadaşlar.

YORUMLAR

  1. İyiki de düşündüğüm gibi olmamış demişsiniz . Sizce Türk bir firmanın yabancı bir firmaya satılması , ülkeye döviz girmesi , satan Türk girişimcinin de gelen parayla başka bir yatırım yapması , ülkenin büyümesi , istihdamın artması kötü bir şey mi ?

  2. Eğer son tercih ise yabancıya satılması taraftarıyım. Şirket iflas etmiştir yada işletilemiyordur veya yurdışına açılacaktır yabancı bir ortak alınabilir. Ama kar yapan bir firmanın yabancıya satılması kısa süreliğine iyi görülebilir. Mesela siz ülkeye döviz girmesi dedişsiniz ama firmanın tüm karları artık satın alan firmanın ülkesine akacak. Belki 5 yıl sonra aldı fiyatın 2 katı kadar döviz yurtdışına çıkacaktır böyle düşünmek gerek hocam.

  3. Hala size katılmıyorum , hesaba katmadığınız konu yerli girişimcinin eline dışarıdan gelen para . O para ile başka bir girişim daha yapacaktır mutlaka , yeni istihdamlar , yeni vergiler ortaya çıkacaktır , yapmasa bankaya yatırsa bile finansal piyasalara güç verecektir . İşletmeyi alan yabancı yatırımcı bu ülkenin insanlarını çalıştırıp bu ülkeye vergi verecektir , dışarı giden kar önemsizdir diye düşünüyorum .

  4. Erdem Bey bazı konularda haklı olabilirsiniz. Yabancı yatırımcı kazanmak için yatırım yapacaktır ama dediğim gibi uzun vadede ülkeye katkısı sadece iş verme olarak kalacaktır. Karlılık oranlarını küçük görmeyin hocam. Bahsettiğimiz firmaların yıllık karı 5-10 milyon değil. 300-500 milyon Tl 'den bahsediyoruz. Bunu 1 firma olarak değil 100 farklı firma düşününü o zaman dışarı çıkan dövizleri düşünün. Eğer ki dışarı çıkan kadar ülkemize döviz girerse dediklerinizde %100 haklısınız. Ülkemiz ne yazıkki dışa bağımlı ve tüketici bir toplum olduğu için dışarıya ne kadar az döviz çıkışı olursa ekonomiz için o kadar iyidir düşüncesindeyim. Ayrıca satıştan gelen paranın yeni yatırımlara gideceğini varsayıyoruz eğer firma sahibi parayla yurtdışına yerleşirse 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.