Yatak Odası İçin Sessiz Klima Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar, eşimle bu yaz yatak odasına klima almaya karar verdik. Tabiki her zamanki gibi çok araştırdım. Özellikle yatakerken kullanacağımız için klimanın çok sessiz olmasına dikkat ettim. Daha sonra tükettiği elektirik miktarına dikkat ettim.
Çevremdeki klima kullananlara, forumlardaki kullanıcılara ve klima satıcılarına sordum herkes kendi kullandığı klimayı övdü. Genelde 1-2 klima adı geçti tabiki. Bunlardan ilki Mitsubishi Klima diğeri ise Daikin Klima. Bu iki klimanın özellikleri gerçekten iyi ve sessiz çalışıyorlar ama diğer klimaların fiyatına ek +1000 TL fark koymuşlar resmen. Parasal durumunuz iyi ise araştırmadan direk bu markaları gönül rahatlığı ile alabilirsiniz ama hem ekonomik hemde sessiz çalışan bir klima isteyenler için fiyat/performans ürünü olan Baymak Elegant Plus 2017 aldım.

Yatak Odası İçin Klima Önerisi

Haziran ayında 1 aylık araştırmalarım sonucunda 12 m2 ‘lik yatak odamız için Baymak Elegant Plus 2017 9000 Btu ‘luk yeni nesil klimasını aldım. 4 aydır her gün günlük 7 saat kullandık. Geceleri uyku moduna getirip yatıyoruz inanın ilk günler acaba çalışıyor mu diye kalkıp baktık. Klimanın iç ünitesi ( 51 dB ) acayip sessiz çalışıyor. Aynı derece dış üniteside (59 dB ) çok sessiz çalışıyor. 26.06.2017 tarihinde istanbulbilişimden kampanya ile 1.687 TL ‘ye aldım. Şuanda fiyatı 2069 TL ‘ye çıkmış. Anladığım kadarı ile bu ürün tuttuğu için fiyatı arttı. Eğer klima alacaksanız aceleye getirmeyin 1-2 ay boyunca takip edin kesinlikle kampanya yapılıyor. Takip etmenizi önereceğim siteler gittigidiyor, hepsiburada, istanbulbilisim.

Elektirik Tüketimi

Resmiyette kWh/yıllık 143 yazılmış yani faturanıza günde 7 saat çalıştığını varsayarsak aylık olarak ( 2017 yılındaki 1 kWh=0,42 TL olarak hesaplanırsa ) 34 TL ek bir bedel çıkacak. Bence gayet az bir elektirik tükemine sahip. Zaten soğutmada A++ sahip bir ürün. Isıtmada ise A+

SONUÇ
Klima alırken bütçeniz kesinlikle çok önemli ekonomik sıkıntılarınız yoksa araştırmadan dediğim markaları alabilirsiniz. Ama ekomoni önemli diyorsanız alacağınız zaman fiyat/performans ürünlerini bulmaya çalışın. Günümüzde artık herkes belirli sevileyelere gelmiş teknolojiye sahip onun için marka isimlerine takılmayın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.