Ayla Filmi

Dün kardeşimin baskıları ile ailecek ( 8 kişi ) Ayla filmini izlemeye Cinemaximum ‘a gittik. Neden zorla gittim derseniz daha önceden bahsetmiştim Türk filmerini sinema değilde televizyon da veya paralı film kanallarından kiramala yöntemi ile izlemeyi tercih ediyorum.Film sonunda kardeşime teşekkür ettim. Eğer gidelim demeseydi böyle güzel bir filmi kaçırmış olacaktım.

Filme gelecek olursak film konu olarak Kore Savaşına giden Türk askerlerinin verdiği mücadele ve askerlerin orada bulduğu, koruma altına aldığı bir Güney Koreli çocuğun hikayesini anlatıyor. Bilmeyenler için film gerçek bir hikayeden alınmıştır. Hatta filmin sonunda yerlerinizde hemen ayrılmayın, gerçek hayattan alınmış bir video ve resimleri görebilirsiniz.

Filme giderken yanınızda peçetelerinizi götürmeyi unutmayın sakın 🙂 . Duygusal eşik değeriniz düşük ise bayağı bir peçete alın derim. Ama benim gibi pek ağlamayan veya duygularını kontrol edebilen kişiyseniz filmin 1-2 sahnesi hariç gözleriniz yaşarmayacaktır. Özellikle filmin sonuna doğru duygu patlaması tavan yapıyor en duygusuz insan bile son sahnelerde eminim azda olsa gözleri dolacaktır.

Filmin oyuncuları Çetin Tekindor ( Süleyman ) üstad gerçekten filmdeki duyguyu aynen bize aktarıyor, onunla beraber bizde yaşıyoruz. Aynı Babam ve Oğlum filmindeki gibi, Ayla filminde de bize duygulu anlar yaşatıyor. İsmail Hacıoğlu ( süleyman ), hep efendiğili ile dikkatimi çeken bir oyuncuydu ama Ayla filmi ile resmen çağ atlamış. Tek başına filmi almış götürmüş, 2 saat ayla ile İsmail Hacıoğlu oynasa kimseden ses çıkmaz sanırım. Bu filmden sonra bence Hoolywood ‘tan teklif alabilir. Ali Atay ‘ın ( ali ) bende yeri ayrıdır. Kendisini Leyla ile Mecnun dizisinden tanıyacaksınız. Ayla filminde de biraz Mecnun vari konuşmalar falan gerçekten çok hoşuma gitti. Murat Yıldırım ( üsteğmen mesut ), kendisi benim hemşerimdir, şuanda zaten Kim Milyoner Olmak ister yarışma programını sunmaktadır. Bana göre biraz soğuk bir oyuncu, filmdeki karakterine bence tam oturmuş biri. Aklımda kalan oyuncular bunlar oldu ama emin olun tüm oyuncular görevlerini çok iyi yapmışlar.

SONUÇ
Vizyondaki en iyi Türk filmi diyebilirim hatta 2017 yılının en iyi filmi seçilecektir. Bununla beraber Ayla filmi Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film ödülünü bu sefer alabiliriz diye düşünüyorum. Filmi izlemeye ailecek gitmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü filmde söz nedir? Sevgi nedir? Kavuşmak nedir? bunları tek tek çok güzel şekilde anlatıyor. Herkese ders veriyor nitelikte bir film olduğu için ailenizi götürün izlettirin.

Filmden aklımda kalan güzel sözler arkadaşlar.

  • “Babalar evlatları için mücadele eder, onlara verdikleri sözler için yaşarlar”
  • “Türkler ilginç insanlardır. Dünya ne zaman yardım çağrısında bulunsa, ilk cevap verenler onlar oldu. Bu savaş bittiğinde ne ben ne sen hatırlanacağız. Tarih onları hatırlayacak.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.