Bilmiyorum Diyebilmek…

” Bilmiyorum diyebilmek, bilgelik ister. ” der Fuzili ama bunu söylerken bizim milletimizden haberi yoktu büyük ihtimal çünkü Türkiye ‘de 10 kişiye soru sormuşlar 11 kişi cevap vermiş. Halk olarak ” bilmiyorum ‘ kelimesini lügatımızdan kaldırmışız ve bu kapatmak için sıcakkanlıyız ibaresinin arkasına sığınmışız.

Çevrenizde illaki görüyorsunuzdur her konuya her soruya mutlaka bir cevap veren kişiler vardır. Herkes kendince bilgece konuşuyor, atıyor, sallıyor ve bunları o kadar emin bir şekilde söylüyor ki karşı taraf nederse desin, ne kanıt gösterirse göstersin benim diyor ve ben biliyorum diyor. Aslında bilmiyorum diyemediği için kendini rezil ediyor. Halbuki bilmiyorum demek eziklik veya küçük düşürücü bir şey değil tam tersi bilgeliktir, samimiyettir, itiraftır.

Her soruya cevap verirken herkes siyasetçi, teknik direktör, doktor, maliyeci, mühendis, din bilgini, filozof, komutan, vali, bakan, ekonomist, aile danışmanı vs. hergün Dünya ‘yı kurtarıyorlar. Kendilerinde bu vasıfların olduğunu düşünen kişiler toplum içinde, özellikle son zamanlarda sosyal ağlarda bilgisizce, konu ile alakalı 1 gr. fikri bile olmayan bu kişiler gözüne kestirdikleri kişilere saldırıp, hedef gösterip linç kampanyası başlatıyorlar. Örneğin geçen hafta 80 yaşındaki bir dede köpeğe tecavüz ediyor diye bir resim servis edildi ve dakikalar içinde bincelerde kişi sosyal ağlardan, bloglardan saldırdılar hakaretler saydırdılar ve dedeyi tutuklattırdılar. 1 gün sonra gerçek ortaya çıktı meğersem dede köpeğin ayağına dolanan zinciri çıkartıyormuş. 14 yaşındaki bir çocuk resmini çekip servis yapmış gerisi malum. ” Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmayın. ” bilmemek ayıp değil. Zaten bilmediğini araştırıp, uzman kişilerden bilgi almak bir erdemdir. İnsanlık böyle gelişecektir.

Bilmiyorum diyememenin sonuçlarından biri;

Videoda izlediğiniz gibi şahıs Osmanlı ‘yı Atatürk ‘ün kurduğunu zannediyor ve devam ediyor ilk padişah Atatürk ve sonra da Vahdettin geliyor diyor. Söylediği her şey yanlış tek bir kelimesi bile doğru değil. Yanlış yanlışı doğurdu, halbuki orada diyeceği tek tekileme var ” Bu konu hakkında BİLGİM YOK ” demesi yeterliydi. Tam da bu örneğin cevabı olarak tespit ustası Cem Yılmaz ‘ın bir cevabı var.

Tabi bunun yanında bilgisi olanlarda susmasın 🙂 gerektiği yerde gerektiği kadar konuşmalıdır. Kendilerine güvenmeliler ve güçlü bir şekilde seslerini çıkarabilmelilerdir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.