Cam Filmi Yasağı ‘nın Çözümü

Geçen sene 27 Ekim 2016 tarihinde çıkan yasaya göre artık arabalara belirli kurallar çerçevesinde cam filmi yaptırmak serbest bırakılmıştı ama bu yasa tam 1 yıl sonra yürürlüğe girecek diyordu resmi gazetede.
Aradan 1 yıl geçti tam serbest olacaktı ama tam 1 gün önce yani, 26.10.2017 tarihinde çıkan yönetmelik ile yasak kalkmadan tekrar cam filmleri yasaklandı. Tam bizim ülkemize uygun bir şekilde oldu karmakaraşık ve hak ihlallerinin olduğu bir kargaşaya neden oldu. Bu kargaşa insanları ikileme düşürdü çoğu kişi ”devletin parası bitti ceza yazmak için böyle yapıyor” diyorlar. Ee diyenlerde haksız sayılmaz çünkü uygulama gerçekten çok yanlış. Devlet güvenlik amaçlı tekrar yasak getirdi ama zamanlama ve uygulama yanlış.

Cam Filmi Yasağı Neden Kalkmalı

  • Öncelikle ülkemizde 4 mevsim görülsede genel anlamda sıcak kuşakta örneğin Adana, Antalya, Hatay, Urfa, Gaziantep, Mersin vs. gibi şehirlerimizde Güneş 10 ay boyunca tepemizde diğer şehirlerimizde en kötü 5-6 ay Güneş yakıyor. Bu sıcaklık arabalarda klimanın esktra çalışmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda araba fazladan benzin veya gaz yakıyor. Bunu tüm ülkeye yaydığımız zaman büyük bir zarar veriyor.
  • Herkesin ailesi olduğunu düşünerek, araba içi mahremiyet için gerekli olduğunu düşünüyorum.
  • Cam Filmi takmak bir meslek sayılarak resmi gazetede yayınlanmıştı. Şimdi bu mesleği seçenler için büyük bir zarar olacak. Aileler aç kalacak.
  • Son 1 yılda 5 milyon araca film takılmış bunun maliyeti 5 milyar TL. ‘miş. Bu filmeri sökmek için istenen ücrette takmak için ödenen ücret ile aynı. Yani 5 milyar TL daha boşuna harcanacak. Milli servet uçakacak.
  • Belki çoğu kişi farkında bile değil ama büyük bir çevre zararıda verecek. Çıkarılacak filmler 2.250 ton ağırlığında olacakmış. ( tek arabada 400 gr. hesaplanmıştır ) Bu filmler doğada tam bin yık duruyor arkadaşlar. Bunların şuanda geri dönüşümüde planlanmamış.
  • Fabrika çıkışlı koyu renkli camlar ( R43 ) serbestken, filmler neden yasak. Bu ikililik neden o koyu camlar ulusal güvenliği tehdit etmiyor mu?

SONUÇ:
Cam Filmi sorunun çözümü çok basit arkadaşlar. Öncelikle güvenlik güçlerimiz için canlarımız feda onlara zarar gelmesin onlar için koyu cam filmi takanlara en ağır cezalar verilsin. Araçları bağlansın ve yüklü miktarda para cezaları kesilsin. Ama açık ve orta ton cam filmlerini serbest bırakmak lazım. Bunları denetlemek için ABD ‘de yapılan gibi trafik polislerine solar cihazlar vererek geçirgenlik %50 ‘nin üstünde ise yola devam edilmesi, altında ise gerekli cezaların verilmesi lazım. Bu kadar basit bir çözümü var.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.