Doğu Ekspresinde Cinayet Filmi

Dün biraz bahsetmiştim, digiturk ön gösterim daveti ile Türkiye ‘de Doğu Ekspresinde Cinayet filmini ilk izleyenlerden biriydim. Film hakkında görüşlerimi anca bugün yazabildim.

Biliyorsunuz film Agatha Christie ‘nin romanından uyarlanmıştır. Ne yazıkki bu romanı okuyamamıştım. Onun için romanda ki akış ile filmin akışı arasındaki farkı eleştiremeyeceğim. Eğer hem romanı hem filmi izleyen arkadaşlarımız yorum yapıp bizi aydınlatırsa sevinirim.

Filmdeki oyunculara bakınca, filmi izlemeden akılda şu cümleler beliriyor ”film efsanevi, kesin süperdir, bu filme kesin gitmeliyim ”. Neden diyeceksiniz hemen size oyuncuların isimlerini yazim, Johnny Depp, Penélope Cruz, Judi Dench, Willem Dafoe evet evet hepside filmde oynuyor. Haksız değilim değil mi? Sizin de aklınıza aynı cümleler geldi.

Filme gelince görsel açıdan kostümler çok iyiydi. O devirde yaşamışsınız hissi veriyor ama aynı şeyi efektler için diyemiyeceğim. Sahnelerin size bilgisayar ile yapıldığını hissettiriyor. Oyuncuların oyunculuklarına 10 üzerinden 10 verebilirim. Nedeni ise gerçek hayatta bu ünlü kişilerin hepsinin ismi ile bir karakter eşleşmiştir. Örneğin Johnny Depp, kime ismini sorsam direk Karayip Korsanları gelecektir ama bu filmde Karayip Korsanlarındaki karakteri hatırlatmadı bile. Resmen başka biri olmuş ve bu karakteri sevdirdi bu sefer. Bunun için kesinlikle 10 puanı hakediyorlar.

Peki filmin akışı nasıl derseniz kesinlikle vasat sadece 5 dk ‘lık bir sahnede aksiyon var. Benim gibi az çok aksiyon veya hareketlilik isteyenler için kesinlikle vasatın altında diyeceklerdir. Ama şuna garanti verebilirim katili bulamayacaksınız 🙂 . Dedektif içerikli veya gizem türü film ve dizileri takip edenler Sherlock Holmes dizisini izlemişlerdir sanırım, izlemediyseler de kesinlikle izlesinler. Neyse yılda 4 bölüm yayınlanan bir dizi ve sadece 1 bölümü filmden daha güzel diyebilirim. Biliyorum ağır bir eleştiri oldu ama benim film zevkine göre film beklentilerin çok altında kaldı.

SONUÇ
Film 10 üzerinden 6 anca alır. Belki İMDb ‘de 7 ‘nin üzerinde bir puan alabilir ama bu kesinlikle oyuncuların hatırına alacaktır. Film zaman geçirilmek için izlenebilir ama sinemada izlemeye değmez bence. Ayrıca ailecek izleyebilirsiniz.

2017 – ABD
Dram,  Gizem
114 Dak.
Kenneth Branagh
Kenneth Branagh,  Johnny Depp,  Michelle Pfeiffer,  Penélope Cruz,  Daisy Ridley
Michael Green
Mark Gordon,  Simon Kinberg

Doğu Ekspresinde Cinayet Filmi ‘nin Konusu

Dünyaca ünlü Belçikalı dedektif  Hercule Poirot, Londra ‘ya gidecek olan Doğu Ekspres Treninde kendini buluyor. Trende bir çok ulustan, farklı mesleklerden insanlar bulunmaktadır. Kötü hava koşullarının arttığı bir gece vakti biri öldürülür. Bu katili bulmak bizim dedektife kalacak.

Tam Size Göre Aksiyon Filmleri Burada
Tam Size Göre Bilim Kurgu Filmleri Burada
Tam Size Göre Fantastik Filmler Burada

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.