Yerli Otomobili Kim Üretecek Belli Oldu? Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Merhaba sevgili arkadaşlar, Türkiye ‘deki her bireyi ilgilendiren ve Türkiye ‘nin gücüne güç katacak bir proje hayata geçiriliyor ve bu sefer gerçekten çok ciddi firmalar ile oluşturulan bir konsorsiyum yerli arabamızı üretecekler.

Yerli Otomobili Üretecekler Firmalar

Konsorsiyum da bulunan şirketler ;

  1. Anadolu Grubu,  
  2. BMC,
  3. Kıraça Holding,
  4. Turkcell 
  5. Zorlu Holding

Yani Türkiye ‘nin en büyük şirketleri. Bu sefer gerçekten içimde çok büyük bir umut var inşallah yerli arabamızı yollarda göreceğiz. Bu şirketler ne zaman kuruldu, bu şirketler kimin hepsini tek tek anlatacağım.

Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

Cumhurbaşkanımızın yağtığı açıklamaya göre ” yerli otomobilimiz 2021 yılında satışa çıkacak ” dedi. Ayrıca ” araba üretiminde gecikme olmaması için devletin her zaman arkalarında olduğunuda ” söyledi.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar?

Arkadaşlar son gelen haberlere göre yerli arabamızın fiyatı ucuz olmayacak gibi. Ceo SUV dedi, elektrikli dedi, akıllı araba dedi, internetli araba dedi 🙂 dedi de dedi. Bu demek oluyor ki fiyatta ona göre olacak. Devletimiz yerli arabamızın piyasayı ele geçirmesi için ve kendi milletine en ucuz yerli otomobil alma fırsatı vermesi için bazı muafiyetlerin vermesi gerekecek anlaşılan. Bu muafiyetlerin başında ÖTV kaldırılabilir yada KDV alınmayabilir, yıllık ödenen vergi alınmayabilir. Buna benzer cazip fikirler geliyor aklıma ama bunları devletin uygulaması demek diğer araba firmalarının işine gelmeyecektir tabi haksız rekabet bahanesinin arkasına sığınıp uluslararası davalara ve yaptırımlara hazırlıklı olmak lazım diye düşünüyorum. Her konuda olduğu gibi içimizde ki vatanhainleri de onları destekleyeceklerdir. Sonumuz inşallah hayırlı olur.

SONUÇ: Otomotiv sektöründe Dünyada ki diğer araba üreticilerine göre en az 50 yıl gerideyiz bu kadar aradaki teknoloji ve tecrübe farkına rağmen 4 yıl gibi bir süre gerçekten çok çok iyi. Gerçi benim için bu süre uzasa bile büyük başarıdır. Türkiyemizin buna ihtiyacı var. Yerli otomobil üretimi sırasında bence geleceğe önem vermeliyiz. Gelecekte de Hibrid ve Elektrikli arabalar var bu konu üzerine çalışmalar yapılırsa gelecekte ki yerimizi alabiliriz diye düşünüyorum. Sizlerin de düşüncelerinizi öğrenmek isterim.

GÜNCELLEME 1 ( 08.04.2018 ) : Arkadaşlar yerli araba için resmi bir açıklama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ‘den geldi. Açıklamaların da ” şirketin adının belli olmadığı, hisselerin nasıl dağıtılacağı üzerinde konuşulduğu, logo ve ceo’ nun belirlenmesi için çalıştıklarını ” söyledi. Ayrıca ” Türkiye’nin Otomobili’nin, 5 modelle piyasaya girmesi ve üretim maliyetlerini düşürmek açısından 3 modelin aynı şasi üzerinde olması planlanıyor. Mesela bir sedan olacak, bir spor kullanım modeli SUV cinsi olacak, bir genel maksat aracı olacak. Araçlar, B ve C segmentinde üretilecek. Türkiye’nin Otomobili, elektrikli olacak ” bunlar güzel haberler arkadaşlar. İnşallah 2021 ‘e doğru bir arabamız olacak.

GÜNCELLEME 2 ( 01.06.2018 )

Yerli Otomobil CEO ‘su Kim?

Arkadaşalar dün Sayın Cumhurbaşkanımız yerli otomobil ‘in ceo ‘sunun adını açıkladı. Bu kişi Mehmet Gürcan Karakaş olmuştur. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum. Bence çok iyi bir seçim olmuş çünkü bu ülkede doğmuş büyümüş ve araba sektöründe aktif olarak görev almış bir kişi. Devletimiz bu otomobil konusunda çok ciddi olduğunu tekrar gösterdi.

GÜNCELLEME 3 ( 10.05.2019 ): Ceo Gürcan Karakaş, Sabancı Üniversitesinde gerçekleştirilen “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması”nın ödül töreninde yerli otomobil için “Küresel ortamda rekabet eden, yeni nesil doğuştan elektrikli, otonom sürüş seviyesi 3’e hazır, bağlantılı ve internete uyumluluk olarak doğuştan itibaren planlı, akıllı bir cihaz olacak. Türkiye’nin teknoloji konusunda sinerji yaratacak şirketleri bünyemizde. Büyüyen segmente yatırım yapacağız. 2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz. İki üç yıldan sonra AB merkezli ihracat pazarlarına yönlendirmek istiyoruz. Türkiye’nin otomobilinde 2022 yılında piyasaya çıkana kadar, her hafta, her ay ne yapacağımız programlandı. Planı tıkır tıkır işletiyoruz. Akıllı evler, binalar, şehirler ile etkileşimi olan bir dünyadan bahsediyoruz. Biz de bu nedenle bir otomobilden daha fazlasını hedefliyoruz. Otomobilin bine yakın özelliğini belirledik. ” dedi.

Bu konuşmadan yerli otomobilin 2022 ‘de yollarda göreceğimiz kesinleşti gibi arkadaşlar. Ayrıca aracımızın akıllı olacağını da öğrenmiş olduk. Tabi bunlar fiyatı arttıracaktır diye düşünüyorum. Bizleri ucuz bir yerli otomobil beklemiyor gibi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.