1 İnsan 1 Kitap Projesi Adana

 1 İNSAN 1 KİTAP

Merhaba arkadaşlar size bugün çok güzel bir projeden bahsetmek istiyorum “1 İnsan 1 Kitap”. Bu projeyi Çukurova Üniversitesi Almanca Bölümü öğrencileri Melike Yiğit, Funda Kara, Ümmügülsüm Karadağ, Gizem Arslan ve Yeliz Termanoğlu arkadaşlarımızın bireysel olarak başlatmışlar.  Bu proje kapsamında kentteki akıllı durakları kütüphaneleştirmeyi hedeflemişler.

Bu hedeflerine varmak için hemen çalışmalara başlamışlar, Seyhan ilçesinde Gençlik Meydanı’nın da yer aldığı Bülent Angın Bulvarı’nın her iki tarafında bulunan akıllı duraklar ile Atatürk Caddesi’ndeki bir durağa kütüphaneyi kurmuşlar bile. Sizden ricam gidip bir bakmanız, o kitapları koklamanız ve verilen emeği görmeniz hatta ve hatta o kütüphanelere kitap bırakmanız. Tabi bu projede Adana Büyükşehir Belediyesi ‘nin ciddi yardımları olduğunu biliyorum. Bizde AHBAP Adana olarak kitaplıkların doldurulması adına elimizden geleni yapacağız. Adana’da böyle bir uygulamayla ilk kez karşılaşan vatandaşlar, otobüs beklerken edindikleri farklı türlerdeki kitap ve dergilerle keyifli vakit geçirdiklerini, kendilerinin de bu kütüphanelere bağışta bulunabileceklerini söylüyorlar. Projeye ilgi yüksek.

Öncelikle bu arkadaşları canı gönülden tebrik ediyorum, çok güzel bir projeye adım attılar. Toplumsal farkındalık adına müthiş ama derim ki arkadaşlar gelin hep beraber bu projeyi daha da genişletelim nasıl mı? AHBAP Adana olarak proje sahibi arkadaşlar ile görüştük ve Örneğin metro da bir duraktan binen bir kişi o duraktan aldığı kitabı, ineceği duraktaki kitaplığa bırakabilsin. Aynı durum otobüs durakları için de geçerli olsun istiyoruz ve bu konuda gerekli çalışmaları en yakın zamanda başlatmayı düşünüyoruz. Kitap okuma alışkanlığı kültürü Adana ‘ya yerleşsin istiyoruz artık. İlk etapta kolay olmayacaktır hatta çok yorulacağız belki kitaplıklar boşalacak geri gelmeyen kitaplar olacak ama varsın olsun kitap mı yok yerlerine yenisini bırakırız yeter ki okuyalım. Adana böyle güzel projeler ile anılmalı hatta Türkiye böyle güzel projeler ile anılmalı.

Ayrıca bu proje için AHBAP Adana İl Temsilcisi Özay Ünal ”Adana için yapılmış çok güzel bir proje kentimizde böyle toplumsal duyarlılık adına yapılan projeleri AHBAP  olarak her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz” vurgusunu yaptı.

YORUMLAR

  1. Böyle projelerin halk tarafından destek görmesi şart. Çünkü bu projeler direk gelecek nesillerimizi etkiliyor.

  2. biz böyle güüzel projelerin artarak örnek teşkil etmesini istiyoruz. kötü haberler ile adanamızın anılmasından bıktık

  3. Bu projeyi Türkiye'nin dört bir yanında görmek için çok şey feda ederdim. İnsanlarımızın mutlaka ama mutlaka kitap okumaları şart. Kitabın herhangi bir tarzı, cinsi olmasına gerek yok. Yeter ki kitap olsun, yeter ki okunsun. Önemli olan cümlenin ne anlatmak istediği değil, okuyan kişinin ne anladığıdır. Teşekkürler bu haberi bizimle paylaştığınız için.

  4. Aslında her tarafta olsa herkes okur. Çünkü halkımızda şöyle bir takıntı var. Biri bir şey yapınca hemen aynısını yapmakta zevk alıyorlar. Şimdi böyle bir proje benim kendi ilçemde olsa eminim ki bir çok kişi ilgi gösterir.

  5. Çok ama çok güzel fikirler, helal olsun inşallah yurdumun her köşesine böyle fikirler aşılanır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.