BM Kudüs Tasarısı ‘nın Sonuçları ( 2017 ) Hakkındaki Yorumlarım

«

Sevgili okurlar gündemi takip ediyorsanız bugün Birleşmiş Milletler de, Türkiye ‘nin öncülüğünde bir olağanüstü toplantı ve oylama vardı. Bu toplantıda A.B.D ‘nin İsrail ‘in başkentinin Kudüs olarak tanımasının ” yasa dışı ” olup olmadığı tartışıldı ve oylama yapıldı. Oylamanın sonucu 128 kabul oyu 9 ret oyu ve 35 çekimser oy kullanıldı. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ” Dünya 5’ten büyüktür ” ilk defa kendini gösterdi ve A.B.D ‘nin bu kararının yasa dışı olduğu kararı verildi. Tabi bu oylamanın A.B.D üzerinde bir yaptırımı olmayacaktır. Kısacası A.B.D ‘nin karizması çizilmiştir.

Bildiğiniz üzere oylamadan önce ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “Başkan oylamayı yakından takip edecek ve benden bize karşı oy kullanan ülkelerin raporunu istedi. Bu konuda bütün oyları not edeceğiz.” sözleriyle lehte oy verecek ülkeleri tehdit etmişti. Aslında bunu demesine gerek yok çünkü oylama açık yapılıyor. Bu lafların asıl amacı ( A.B.D ‘nin en iyi yaptığı şey ) korku salmak. Tabi bu tehditlere rağmen bu ezici sonucun çıkması başta Türkiyemiz olmak üzere bir çok ülke için iyi olmayacaktır. Çünkü Trump kinci ve gösterişi seven bir yapıya sahip. İstedikleri olmadığı zaman saldırıya geçiyor. Yakın zamanda bu saldırılarını göreceğiz. Türkiye açısından baktığımızda en büyük saldırıyı bizim alacağımızı düşünüyorum çünkü bu sonucun çıkmasında liderliği Türkiye üstlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız neredeyse tüm BM ‘ler üyeleri ile tek tek telefonda görüştüklerini beyan ettiler.

Türkiye Açısından Olası Sonuçlar;

  • PYD ‘ye destek daha çok arttırılıp Türkiye ‘ye karşı tacizler artacaktır.
  • Ülke içindeki hücre evleri aktif edilebilir.
  • Doların ateşini yükseltebilir.
  • Borsadan yüklü miktarda para çıkışı sağlayabilir.
  • İçimizdeki hainleri kullanarak Gezi Parkı eylemlerine benzer eylemler düzenletebilir.

İleriki zamanlarda bu olayları görürseniz biliniz ki sebebi Türkiye’nin tüm Dünya önünde A.B.D ‘yi rezil etmesidir. Diyeceksiniz ki bu oylamanın Türkiye açısından yararı olmadı mı? Tabiki oldu mesela İslam ülkeleri arasında Türkiye bir kaç adım öne çıktı ve liderliği ben göğüsleyebilirim dedi. İslam ülkeri arasındaki kan durursa ve bunu Türkiye başarırsa Güneş o zaman tekrar üzerimize doğacak. ( Tabi bu benim ütopik düşüncem. )

Diğer Ülkeler Açısından Olası Sonuçlar;
Bu sonuçların birde diğer ülkeler üzerinde kötü sonuçları olacaktır. Özellikle A.B.D ‘nin tehdit ettiği gelişmekte olan ülkeler için yani IMF ‘nin borç para verdiği ülkelere hemen cezayı kesebilir. Örneğin Brezilya, Pakistan, Ürdün, Irak, Afganistan bu ülkelerin kabul oyu vermeleri büyük cesaret tebrik ederim ama bu ülkelere ekonomik açıdan darbe vurulacaktır. Kabul oyu veren Mısır ‘ı ayrı tutmak istiyorum beni şaşırtan en büyük ülke oldu. Çünkü A.B.D ‘nin sözüden çıkmıyorlar. Büyük ihtimal Sisi yeni darbe yaptığı için ret oyu vererek ülkedeki müslüman kesimin ayaklanmasını istemedi. Mesela beni şaşırtmayan A.B.D ‘nin korkusuyla veya güdümüyle çekimser veya ret veren ülkeler Arjantin başta olmak üzere Meksika, Kanada, Çekya, Polonya, Filipinler bunların yerleri sağlam 🙂 bir şey olmaz.

SONUÇ
Yazacak çok şey var ama yazım uzuyor ve sizler sıkılıyorsunuz. Onun için lütfen ne olursak olalım o, bu, şu değil de BİZ olalım. Ülkemizi makam, mevki, şöhret, para için satmayalım. Onu, bunu sevmeyebilirsiniz, sizin görüşlerinizi desteklemeyebilirler ama SÖZ KONUSU VATAN OLUNCA TEK OLALIM, BİR OLALIM, TEK SES OLALIM.

YORUMLAR

  1. Uzun vadede lehimize sonuclanmasi cok zor insallah alinan kararlar gostermelik degildir. Israil ve abd karsilarinda guclu ve kararli devletler bulmamalarinin neticesi aldiklari kararlar oylamadi bosnahersek cok sasirtici

  2. İslaö coğrafyasının birlik ve beraberlik içinde olduğunu gördüğümüz bu sene 2018 de tarihi etkileyecek kararlar alınmasını sağlayacaktır. Bu konuda ABD nin tek güç olmadığını herkese gösterdiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.