TANIMAK

TANIMAK

İnsanı tanımak kolay mı?  İnsan ne kadar sürede tanınır, bir gün, bir hafta, bir ay, insan nasıl tanınır? Hemen hemen üç ay bizler için tamam diyorum ben..

İnsanı tanımak kolay değildir. En yakın arkadaştan başlayalım mesela, en yakın arkadaşınızı görür görmez ”biz en yakın arkadaş olalım en güzeli” deyip en yakın arkadaş olmadınız, ya da bir gün, bir hafta, bir ay geçtikten sonra da olmadınız. Tanımadan kimseyle yakın arkadaş olunmaz.
İlk tanışmayla başladı,sonra mizacı, konuşması, ses tonu dikkatinizi çeker, ya sevmediğiniz bir mizacı vardır, yada sevebileceğiniz.. Sevmediğiniz mizaca adımca geri durursunuz, sevdiğinize de daha yakın..Eğer benim gibi mazoşist‘seniz sevmediğiniz mizaçla vakit geçirirsiniz, tanımaya çalışırsınız. 🙂 Kötü mizacı ele almak istiyorum, bize ilk kötü gelir, konuştukça vakit geçirdikçe, davranışları, paylaşımcı oluşu, vicdanlı oluşu bizi etkiler git gide alışmışızdır. Bir ay, bir buçuk ay derken kendimize bir şey almak istediğimiz de ona da almak isteriz, çünkü artık sevmişizdir benimsemişizdir arkadaş olmuşuzdur ama ne var ki bu süre içinde zevklerini nelerden hoşlandığını tam kestirememekteyizdir. İşte güzelce yerine oturması üç ay güzel bir süre diyorum. Artık yakın arkadaş olalım da denmez artık güzel bir güven gelmiştir, onunla sıkılmadan iyi vakit geçirebileceği, dertlerinizi tereddüt etmeden anlatabileceğinizi bilirsiniz.

Tarttınız, tanıdınız, güvendiniz ve o sizin en iyi arkadaşınız oldu.

13 Temmuz 2020

Gerici ABD!

YORUMLAR

  1. Hayata dair çok güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık

  2. Güzel yazın için teşekkürler. Bence insanları tanımak için belirli sürelere ihtiyaç yok. Bir insanı tanımak ve onu kategorize etmek istiyorsan. Borç para verilmeli, aynı çatı altında belirli bir süre yaşanmalı, beraber yolculuk yapılmalıdır.

  3. Iyi görüşün için teşekkür ederim.

  4. Görüşün için teşekkür ederim. Evet belli sürelere ihtiyaç yok ama, aşaği yukarı alışveris yaparken, borç para verirken, yolculuga cikarken bile bir haftalık bir insanla yapmiyoruz bunu. Bunları yaparken, bir süre sonra adım adım yaklaşiyorsun, daha iyi tanımak için dedigin gibi borç para, yolculuk isleri devreye koyulmalı.

  5. bazen 3 ay değil 30 sene yetmeyebiliyor. Sanırım karşılıkçı çıkar çatışmaları en belirleyici rol oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.