Doğum Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır? ( Çok Kolay )

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, doğum yapan annelere 15.05.2015 tarihinden itibaren 90 gün primi yatmış tüm annelere doğum yardımı yapmaktadır. Bu yardımı bağkurlu anne olmanız, asgari ücretle çalışan anne olmanız, devlet memuru olmanız, özel şirkette çalışan bir anne olmanız fark etmiyor bu yardımı canlı doğran her anne alabiliyor arkadaşlar.

Bende yeni bir baba olarak hemen bu konu hakkında başvurumu yaptım. Bu başvuru işlemleri nasıl gerçekleşiyor ve nereye başvuruyoruz anlatmak istiyorum.

Doğum Yardımı Başvuru Yerleri

Arkadaşlar size en yakın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar ‘a başvuru yapabilirsiniz.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar

  • Çocuğunuzun kimlik fotokopisi
  • Doğum Parası başvuru dilekçesi

Arkadaşlar başvuru dilekçesini başvuru yaptığınız merkezden alabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Dilekçeyi gittiğiniz İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz ve orada doldurup teslim edebilirsiniz ama evinizde yazıcı varsa kendiniz çıktısını alıp, evde doldurup öyle teslim edebilirsiniz arkadaşlar. Ben direk gittiğim müdürlükle doldurdum.

Başvuru Dilekçesi İNDİR

Formu doldurmak çok kolay arkadaşlar. Formda
1. ve 2. Soruları dolduran kişinin bilgileri yazılacak.
3. ve 4. Soruları doğum yapan annenin bilgileri ile doldurulacak.
5. Soru yeni doğan çocuğunuzun T.C numarası yazılacak.
6. Soru yeni doğan çocuğun babasının T.C si yazılacak.
7. Soru başka çocuklarınız varsa onların T.C ‘si yazılacak.
8. ve 9. Soru için ise kamuda çalışan işçi iseniz EVET ‘i işaretleyip kendi kurumunuza götürüyorsunuz evrakı. Eğer kamu işçisi değilseniz HAYIR ‘ı işaretleyin.
10. Soru bu cevabı ise 8. ve 9. soruya evet diyenler dolduracak yoksa ellemeyin.

En alttaki adres, telefon ve tarih bilgilerini doldurun sonra imzalayıp görevliye verin. Başvuru bitti bu kadar.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için 600 TL çocuk yardımı alıyorsunuz arkadaşlar.

YORUMLAR

  1. ne faydalı bir yazı olmuş. Bana soruyordu kurumdaki arkadaşlar nasıl başvuracağız doğum yardımına diye formu internetten arat diyordum. sizi referans göstereyim kolaylık olsun…

  2. Bebeğimiz ilk doğduğunda bizde bu yardımı almıştık. Çocuk bereketiyle gelir derlerdi inanmazdım. Devletimiz sağ olsun bu konulara önem vermeye başladı.

  3. Merhaba. Doğum konusunda daha detaylı araştırmalar yaparak paylaşmanızı rica ediyorum. Esra Erol programında açığa kavuşturulmaya çalışılan ve Adana Meydan Doğumevi hakkında yeni doğan bebeklerin satıldığı öne sürülen iddaanağme ile ilgili kamuoyunun aydınlatılması gerekli. Doğum yardımı nasıl yapılır deyince onlara nasıl yardım edildiği aklıma geliyor…

  4. Merhaba, sitemizdeki tüm makaleler bizzat başımızdan geçen olaylar. Ama öneriniz için teşekkürler. Adana Doğumevindeki olaylar gerçekten çok üzücü. Bir insan nasıl çocugunu bırakabiliyor anlamıyorum.

  5. Devlet tarafından böyle bir desteğin verilmesi güzel bir şey. Umarım ileride daha büyük miktarlar verilir. Alması da oldukça kolaymış. Bence belirli bir süre düzenli ücret verilmeli doğum yapanlara. Böyle bir uygulama var mı acaba?

  6. Bizim zamanımızda çocuk yardımı falan yoktu. Çocuk bereketiyle gelir lafına inanmaz olmuştuk. Allah hükümetimizden razı olsun. Bu tarz konularda çok hassas ve ılımlı yaklaşıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.