Sezeryan Ameliyat Sonrası Bakım ( Banyo-Pansuman-Dikiş )

Bir kaç ay önce eşim özel bir hastanede epidural anestezi ile sezeryan ameliyatı oldu. Sezeryan ‘dan sonra doktorumuzun önerdiklerini sizlere de aktarmak istiyorum. Büyük ihtimal bu anlattıklarım sizlerinde başından geçecektir. Mesela aklınızda olupta soramadığınız sorular ” sezeryan sonrası banyo, sezeryan dikişi iltihabı, sezeryan ameliyat sonrası bakım,sezeryan bandı ne zaman çıkarılmalı ” gibi bir çok soru olacaktır. Bunlara tek tek cevap vermek istiyorum.

Sezeryan ameliyatı ‘nın öncesi ve kendisi zor değil ama sonrası gerçekten sancılı geçiyor hanımlar. Tabi hemen korku kaplamasın içinizi bu zorluklar 2-3 gün sürüyor diyebilirim. Tabi ameliyatı yapan doktorun ve hastanenin etkisi bu sürede çok önemli. Sezeryan ameliyatımdan sonra ki başımdan geçen süreci size aynen aktarmaya çalışacağım. Aklınıza takılan sorular olursa lütfen sormaktan çekinmeyin. Elimden geldi kadar cevap veririm gerekirse kadın doğum doktoruma sorarım sizler için.

Sezeryan Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

Hanımlar biliyorum doğum yaptıktan sonra en çok merak ettiğiniz soru bu olsa gerek. Bende ameliyat sonrası doktoruma ilk bunu sormuştum. Ne zaman banyo yapabilirim? demiştim. Doktorum ” Hastaneden çıkar çıkmaz banyo yapabilirsin demişti. Çünkü biz oraya su geçirmez bant yapıştıracağız ” dedi hanımlar. Zaten hastanede 1 gece kaldım, sabah 8 ‘de taburcu oldum eve geldiğim an hemen duş aldım.

Sezeryan Sonrası Pansuman Nasıl Yapılır?

Doktoruma 2. sorum bu olmuştu. Çünkü ameliyat yerimin iltihap tutmasından çok korkuyordum ama doktorum ” Hiçbir şey yapmanıza gerek yok, sadece ameliyat bölgesini kuru tutacaksınız ” dedi. Hanımlar doğumdan sonra biraz göbek kalıyorsa, buda dikişlerinizin üstüne geliyor ve terliyorsa göbeğinizi hafif yukarı kaldırıp dikişleriniz üstüne temiz bir bez koyabilirsiniz. Birde bol bol uzanın hanımlar.

Sezeryan Dikişi İltihabı

Biliyorsunuz ameliyat sonrası en kötü olasılık yaranızın enfeksiyon kapıp dikişlerin açılmasıdır. Ama korkmayın aynı korkuyu bende yaşadım ve bunu iki yöntem ile atlattım kızlar.

  • Ameliyat yerinizi kuru tutacaksınız. Eğer göbeğiniz dikiş üzerine geliyorsa arasına temiz bez koymanızı öneririm.
  • Ameliyat yerime günde bir pamukla 3-4 defa kantaron yağı sürdüm üzerine bez koydum. Kantaron yağını doktorlarda öneriyor içiniz rahat olsun hanımlar. Ayrıca ağrı kesicilerin kesemediği ağrıyı kantaron kesti ve yaramı hızlı iyileştirdi. Kesinlikle öneririm ama hakikisini bulmanız lazım. Piyasada başka yağlarla karıştırıp satıyorlar dikkat edin. Biz kendimiz toplayıp yapıyoruz onun için etkisi daha iyi oldu sanırım.

Sezeryan Sonrası Su Geçirmez Bandaj Ne Zaman Çıkarılır?

Hastaneden taburcu olmadan 3-4 saat önce ameliyat bölgemin üstüne su geçirmez bir bant yapıştırdılar hanımlar. Bu bandı 3. Gün çıkarabilirsiniz dediler. Ben bandı kendi başıma evde 3. Gün akşamı çıkardım. Tabi bandı çıkarmadan önce bir duş aldım öyle çıkardım 🙂 .

Sezeryan Doğum Sonrası Korse Kullanımı?

Çevremdeki herkes doğumdan sonra korse takmalısın diyordu. Bende tabi bu işler öyle kulaktan dolma bilgiler ile olmaz diyerekten kadın doğum doktoruma sordum. Doktorum çok sıkmamak şartı ile korse kullanabilirsin dedi. Korseyi kullanırken dikişleriniz terliyor buna dikkat etmeniz lazım kızlar. Yukarıda anlattım dikişinizin üzerine kantaron yağını sürün ve üstüne temiz bez koyun sonra korse ile sarın.

Sezeryan Sonrası Aşırı Terleme

Doğumdan sonra özellikle geceleri resmen sırılsıklam olacak şekilde terliyordum. Eğer sizde de oluyorsa ki oluyordur, panik yapmayın. Kadın doğum uzmanım vucüdun ödemi ter ve idrar ile atıyor merak etme dedi.

Hanımlar bunlar aklıma gelen cevaplar eğer sizinde başka sorularınız varsa alabilirim.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.