Takunya Facebook Sayfası ‘nın Yalan Haberleri

Facebook kullanan arkadaşlar illaki karşınıza bu admini, yeri ve yurdu belli olmayan takunya adlı sayfanın haberlerine denk gelmişsinizdir. Bu sayfayı 600.000 kişiye yakın kişi takip ediyor. ( Gerçi yarısından fazlası admin ‘leri ile dalga geçmek için takip ediyor ) Bu takunya ‘nın yaptığı haberlerin %70 ‘ı direk fotomontaj yolu ile yalan haber, %30 ‘ı çarpıtma ve abartma haberdir. Bu sayfanın haberlerini beğenenler hatta paylaşanlar bile var.
Bu haberlerin gerçekliğini araştırmadan nasıl paylaşıyorlar anlamış değilim. Bu yalan haberlerin altına yorum yapanlara bakıyorum kendini aydın zanneden, diğer insanlara üstten bakan ve yorumları hakaret içeren kişiler. Bu konu hakkında hemen bir örnek vermek istiyorum.

Yukarıdaki haberde görüldüğü gibi haberdeki yazılar fotomontaj ile değiştirip servis yapılmıştır. Bu haberi de bir CHP ‘li milletvekili ‘de twitter adresinden paylaşmıştır. Gerçekler ortaya çıkınca özür dilemiştir.

Yukarıda ki yalan haberi sorgusuz sualsiz 5.6k kişi beğenmiş aynı zamanda 6k ‘dan fazla kişide paylaşmış. Ben bu haberleri paylaşanları gördüğüm zaman direk rezil etme yoluna gidiyorum ki bir daha paylaştığı içeriklerin kontrolünü yapıp paylaşsın. Birde bu haberlere inanıp Cumhurbaşkanı ‘na, Başbakan ‘a ve hükümete küfürlerin haddi hesabı yok. Mesela başka bir yalan haber örneği daha verim.

Görüldüğü gibi teröristler elini kolunu sallaya sallaya sanki askerimizin yanından geçiyormuş gibi fotomontaj yapmışlar ve bu haberi 2k+ kişi beğenmiş, 2k+ kişide paylaşmış. Bu beğenen ve paylaşanlarda hiç mi akıl yok? Hiç mi vicdan yok? Arkadaş biraz araştırın. Bu kişiler hükümeti veya kişileri sevmediği için vatan hainlerini savunur hale gelmişler, yazıklar olsun.

Görüldüğü gibi yukarıdaki fotoğrafın orijinal ve değiştirilmiş hali.

Bu ve buna benzer takunya facebook sayfasında yüzlerce haber görebilirsiniz. Benim anlam veremediğim nokta ise devletimizin yargı organları neden bu sayfayı kapatıp bu paylaşımları yapanları tutuklamıyor. Gerçi bu vatan hainlerinin sayfaları daha önce kapatılmış ve admin ‘leri hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı. Tabi daha sonra yeni bir sayfa ile devam ettiler. Şuanda bile 2. ve 3. yedek sayfa hesaplarını görebilirsiniz. Bu yalan çukurunu kökten kurutmak lazım. Bu paylaşım yapanlara ağır cezalar verilmeli ki bir daha paylaşacaklar 2 kere düşünsün. Sayfaya baktığınızda tanıtımında, profil resminda falan Türk Bayrağımız, Ay Yıldız falan var ama hepsi göz boyama. Bunlara inanıp bu sayfanın yalanlarına ve oyunlarına düşmeyin arkadaşlar. Bir gün zan altında kalabilirsiniz dikkat edin bende söylemesi.

21 Kasım 2017

Dünya Düz mü?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.