FullMetal Alchemist Film İncelemesi

Anime severler sanırım  FullMetal Alchemist ismini duyunca çarpıntı olmuştur. Çünkü anime dünyasında  FullMetal Alchemist 64 bölümden oluşan kült bir yapımdır. Anime sevenlerin neredeyse hepsi bu yapımı izlemiştir. Severek izleyenlerden biri olarak filmini çok büyük umutlarla izledim açıkçası. Eğer sizde  FullMetal ‘in hayranıysanız filmden büyük beklentiler bekleyerek izlememenizi tavsiye ediyorum.

Peki FullMetal Alchemist Konusu Nedir?

Filmin animesini izlemeyenler için kısaca özet geçim. İki kardeşin anneleri ölüyor, iki kardeş simya kullanarak annelerini dünyaya tekrar getirmek istiyorlar. Tabi kimya yapmanın bazı temel kuralları vardır ve iki kardeş bu kurallara karşı gelmiştir. Bunun sonucunda büyük yanlışlar yapılmıştır. İki kardeş bu yanlışları düzeltmek için birbirlerine söz verirler ve hikayemiz böyle başlar.

FullMetal Alchemist Türü Nedir?

Ana hattı ile fantastik film kategorisine giriyor ama aynı zamanda bilim kurguyu da kapsıyor.

Filme Genel Bakış
Sanırım filmin bütçesi sınırlı olduğundan animedeki bir çok sahne ya çekilememiş yada çekilen amatörce olmuş. Size sahnenin efekt olduğunu hissettiriyor. Karakterler bakımından animedeki dram, acı, sevgi, umut yani duygular filme aktarılamamış. Film çocuklar için çekilmiş gibi. Animedeki sertlik ve ciddilik filme aktarılamamış. 64 bölümlük animeyi 2 saate sığdırmaya çalışmışlar ama yapamamışlar. Hikayelerde kopukluk mevcut. Animeyi izlemeyenler bu nereden çıktı? gibi sorular sorabilirler. FullMetal Alchemist gibi ciddi bir animenin filmi böyle olmamalıydı. Yüksek bir bütçe ile 3-4 seriden oluşan mükemmel bir film çıkabilirdi. Yapımcılar çok basite kaçmış. Bu sebeplerden dolayı animeyi izleyenler filmden pek bir şey beklemesin.

SONUÇ: Animeyi izlemeyenler için ve 15-18 yaş aralığı gençlerin hoşuna gidebilir ama animeyi izleyenler filmi büyük umutlar ile izlemesinler. Film ailecek izlenebilir. 10 üzerinden 5 anca alır.

Tam Size Göre Aksiyon Filmleri Burada
Tam Size Göre Bilim Kurgu Filmleri Burada
Tam Size Göre Fantastik Filmler Burada

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.