Acil Numaralar Tek Numarada Birleşti ( Ambulans – İtfaiye – Polis – Jandarma )

Arkadaşlar biraz önce haberlerde gördüm AB uyum kapsamında tüm acil numaralar tek çatı altında toplanmış. Yıl sonuna kadar 7 numara 112 Acil Çağrı Merkezinde birleşti. Bu 7 numara 155 Polis, 112 Ambulans, 156 Jandarma, 110 İtfaiye, 177 Orman, 158 Sahil güvenlik ve 122 AFAD olarak söylendi.

Yani 155 Polisi bile arasınız otomatik olarak 112 ‘ye yönlenecekmiş. Şahsen yararlı bir değişiklik olarak düşünüyorum. Çünkü güzel ülkemde hala ambulans numarasını, jandarma numarasını bilmeyen insanlarla dolu. Kaza anında ambulansı arayın denildiği zaman 155 ‘i arayanı mı dersiniz, yangın sırasında itfaiye ‘ye haber verilsin denildiği zaman 112 ‘yi arayanımı ararsınız hepsi mevcut. Orman ve sahil güvenlikten bahsetmiyorum bile çünkü bunları bilen sayısı çok azdır. Ayrıca tek çağrı merkezi birden fazla birimi uyarabilir. Mesela siz yangın için 112 ‘yi aradınız ama çağrı merkezi aynı adrese ambulans, itfaiye ve polisi yönlendirecektir.

Bu değişiklik ile artık hepsi için ayrı ayrı kafa yormaya gerek kalmayacak. Direk 112 ‘i aramanız yetecektir.

ETİKETLER :

YORUMLAR

  1. Valla süper olur aynen dediğiniz gibi numarayı bilmeyenlerin sayısı şaşırılacak kadar çok 🙁 Hele hele alkollüyken neyi arayacağını bilemez bu baya iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.