Bebek Mamasının Hazırlanması ( Biberon Maması Nasıl Hazırlanır?)

Yeni baba olmuş birisi olarak kendi başımızdan geçenleri başkalarının yaşamaması için böyle bir yazı yazmak istedim. Öncelikle yeni doğan bebeklerimiz için en önemli besin anne sütüdür. Sanırım bunu herkes söylemiştir. Ama anne sütü de her bayanda olacak diye bir kaide yoktur. Mesela eşim süt olsun diye neler yemedi neler içmedi ama 2. Aydan sonra anne sütü çok azaldı ve bizde devam sütü yani mamaya başladık.

Mama Nasıl Hazırlanır ve Yedirilir?

Bir çok anne-baba ‘nın aklında ” Biberon maması nasıl hazırlanır? Mama miktarı ne kadar olmalı? ” bu tip sorular mevcuttur. Bunları kendi deneyimlerimle anlatmak istiyorum arkadaşlar.

Öncelikle bebeğinizi hangi mama ile besleyeceğinizi seçmeniz gerekiyor. Biz özel bir hastanede doğum servisinin başhemşiresinin önerisi olan SMA veya Evolvia markalarından SMA ‘yı seçtik. İki markanın daha az kilo yaptığını ve anne sütüne en yakın şekersiz markalar olduğunu söyledi. Zaten iki markada Dünyada tanınmış markalardır. Mamanızı eczanelerden veya marketlerden alabilirsiniz. ( İnternette daha ucuza bulabilirsiniz. ) Tabi bu mamalar bizim bebeğimiz için iyi geldi. Belki size başka marka mamalar daha iyi gelecektir. Bunun için az az başka markaları deneyebilirsiniz. Yada doktorunuza danışmanızı tavsiye edebilirim.

NOT 1: Mamalarınızı alırken üretim ve son kullanma tarihlerini iyice kontrol ediniz. Bazı firmalar ucuz mama veriyor gibi görünebilir ama son kullanma tarihine 2-3 ay kalan mamaları satıyorlar.

Biberon Maması Nasıl Hazırlanır?

Arkadaşlar ben mama hazırlanışını daha iyi anlamanız için 60 ml. üzerinden yapacağım.

  • Öncelikle 1 lt. kadar hazır suyu kaynatınız.
  • Kaynayan suyu temiz bir cam şişeye alınız ve soğumasını bekleyiniz. ( Niye böyle bir işlem yaptık derseniz bebeğiniz acıktığı zaman mamayı soğutmak için zaman kaybı olmasın diye. )
  • Bebeğiniz acıktığı zaman hemen su ısıtıcınıza min. seviyede çeşme veya hazır su koyup kaynatınız. 30 sn. içinde kaynayacaktır zaten.
  • Biberona önceden kaynatıp soğuttuğumuz sudan bir miktar koyalım. Sonra kalan kısmı üstüne de sıcak sudan koyup tamamlıyoruz. ( Mesela biz şöyle yapıyoruz 60 ml. mama yapacaksak. Beklettiğimiz sudan 40 ml. koyuyoruz. Üstüne yeni kaynattığımız sıcak sudan koyup 60 ml. tamamlıyoruz. Eğer 30 ‘luk yapacaksan 20 ml. soğuk sudan 10 ml. sıcak sudan. Yada 90 ml. yapacaksanız biz 60-65 soğuk su 20-25 sıcak su koyuyoruz.  )
  • Şimdi suyumuz bebeğimizin içeceği sıcaklığa ulaştı. Hemen suyumuza kullanım şartlarına uyarak mama ekliyoruz. 60 ‘lık mama yaptıysanız 2 ölçek mama atmanız yeterlidir. 90 ‘lık için 3 ölçek mama.  ( Genelde 30 ml. için 1 ölçek mamadır. )
  • Sonra 1-2 dk. iyice çalkalayınız.

NOT 2: Mama sıcaklığı insan vucüt sıcaklığına yakın olması lazım. 35-36 C olması idealdir.
NOT 3: Mamanın sıcak mı soğuk mu olduğunu anlayamazsanız bileğinizin iç kısma 1-2 damla damlayın. Eğer yakmıyorsa sıkıntı yok bebeğinize verebilirsiniz.

Şuanda aklıma gelen öneriler bunlar arkadaşlar. Eğer aklınıza takılanlar olursa sorabilirsiniz. Gerekirse cep tlf numaramı verip yardımcı olmaya çalışırım.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.