Rota Virüsü Aşısı Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım )

Selam arkadaşlar bugün rota aşısı ile ilgili tecrübelerimi sizlere aktaracağım. Bu makalemde ” Rota virüsü nedir? Rotarix aşısı yan etkileri nelerdir? Rotarix aşısı yapılmalı mı? Rota aşısı ne zaman yapılır? Rota virüs aşısı sağlık ocağında yapılır mı? Rota virüsü aşısı evde yapılır mı? Rota virüsü aşısı ağızdan mı? ” gibi bir çok soruya cevap vereceğim. Şunu da belirtim aşının 09.04.2018 tarihi itibaren 210 tl ‘dir.

Rota Virüsü Nedir?

Ağır bir ishale neden olan virüs enfeksiyonudur. Her yıl Dünya genelinde 25 milyon çocuk bu hastalığa yakalanıyormuş. Bunlardan 2 milyon kadarı hastaneye yatırılıyormuş. DSÖ raporuna göre 2008 yılında dünya genelinde 5 yaşın altında 453.000 çocuk rota virüs ishali nedeniyle ölmüştür. Bu oran 5 yaş altı çocuklarda gözlenen ishal nedeniyle ölümlerin %37‟sini, genel ölümlerin %5‟ini oluşturmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, sağlık bakanlığı ‘nın  ULUSAL MİKROBİYOLOJİ  STANDARTLARI (UMS) yazısına bakabilir.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hasta kişiyle direkt temas halinde bulaşan hatta havadan bile bulaşan illet bir virüs arkadaşlar. Yani çocuklarımızın oyuncaklarından, kullandığı tuvaletten geçebiliyor.

Peki Rotarix Aşısı Yapılmalı mı?

Yukarıdaki verileri okudunuz arkadaşlar. Bu hastalığın ölüm riski oldukça yüksek. ALLAH korusun çocuklarımızı bu virüs bulaşmadan korumanın tek yolu aşıdır. Zaten Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) 2009 yılından bu yana, rota virüs aşısının ulusal bağışıklama programlarına konmasını önermekte; uygulamanın dünya geneline yaygınlaşması ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.

Rota Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Çocuk doktorumuzun önerisi 2 ve 4 aylıkken. Eğer bu zamanları kaçırdıysanız bizim gibi 4 ve 6. Aylarda yaptırmamızı önerdi. Zaten Rotarix prospektüsünde 24 haftayı geçirmemek şartı ile aşı yapılmalıdır diye yazıyor.

Rota Virüs Aşısı Nerelerde Yapılabilir?

Çevremdekiler sağlık ocağında yapılır mı? Yada evde yapılır mı? diye soruyorlar. Arkadaşlar aşıyı her yerde yaptırabilirsiniz. Ben evde kendim yaptım. Zaten rota virüsü aşısı ağızdan veriliyor. Ben size tek tek resimli bir şekilde anlatacağım.

Rota Virüsü Aşısı Nasıl Yapılır?

Zaten aşı kutusunun içinde resimli bir şekilde anlatımı var ama orada siyah beyaz birazda karışık gibi. Ben kendi çektiğim resimler ile anlatmaya çalışacağım.

1- Aşağıdaki resimdeki gibi toz içeren cam flakonun üst plastik kapağı çıkarın arkadaşlar.

2- Alt resimdeki gibi transfer aparatını, toz içeren cam flakon ‘un üstüne iyice yerleştirin. Zaten bir ucu iğne gibi sivri direk girecektir.

3- Oral aplikatör ‘ü ( iğne gibi olan ) şiddetli şekilde çalkalayın. Sonra ucundaki plastik koruyucu plastik kapağı çıkarın. Alttaki resimde olduğu gibi.

4- Oral aplikatör ( iğne gibi olan ) bastırılarak, transfer aparatı ‘na bağlayın. Alttaki resimde görüldüğü gibi arkadaşlar.

5- Oral aplikatörün ( iğne gibi olan ) içindeki sıvıyı toz içeren cam flakon ‘a sıkın. Oral aplikatör, cam flakona bağlı iken ikisi de çok iyi bir şekilde çalkalayın.

6- Çalkalamadan sonra cam flakonda bulunan sıvı tekrar oral aplikatöre çekin. İğne gibi  olduğundan çok basit bir şekilde geri çekiliyor merak etmeyin.

7- En son olarak iki aparatıda birbirinden ayırın. Bu kadar arkadaşlar. Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

UYARI: Sakın aşıyı enjekte etmeyin. Çocuğunuza ağız yolu ile vermeniz gerekiyor.

YORUMLAR

  1. Hocam aşının tamamını veriyoruz demi tek dozda

  2. Tabiki tek dozda hepsi veriliyor.

  3. Emzirmedemi yoksa emdikten hemen sonrami vermeli benim bebegim biberon dahi almıyor hemen midesi bulaoyor

  4. Hiç farketmez bebeğiniz nasıl rahat alıyorsa öyle verin. İsterseniz emzirme sırasında verin.

  5. Benim oğlum 6 aylik 4 aya girerken ilk dozu yaptırdık bugünde ikincisini vericez geç kaldikmi acaba hasta oldu iglesmesini bekledik 15 gündür bu hafta 6 aya girdik

  6. Bizde sizin gibi yaptırdık 4 ve 6. Aylarda. Genede ne olur olmaz bir çocuk doktoru ile görüşmenizi tavsiye ediyorum. Geç kalmadan ilk işiniz bu olsun derim.

  7. Bizim rotarix asisinn icinde toz yok sadece enjektor icinde sivi var normal mi oyle verebilirmiym evde acaba

  8. Birden fazla rota aşısı markası olduğu için sizin ki farklı olabilir. Onun için eczanecinize sorabilirsiniz. Yada kullanıma bakın orada anlatılıyordur.

  9. Merhabalar benimde kızımın 2.dozunuapılacak ben normalde İstanbulda yaşıyorum ama bazı sebeplerden dolayı Bi süreliğine şehir dışına gelmek zorundaydım kızım 5 aylık bugün 2.dozu var birazdan almaya gidicem ve bulunduğum yerdeki hastane sağlık ocağı vs güvenemiyorum bir çok şey duyuyoruz sonuçta bu yüzden kendim yapmak istiyorum bu yazınızı okudum hemşiremiz sordum ama sağlık kuruluşunda yaptırsanız iyi olur dedi ama ben güvenmiyorum Bi sorun çıkmaz değil mi kendim yapsam zaten baya basit video bile buldum yapılışına dair 24 yaşındayım elimden gelir böyle şeyler yani korkmuyorum aslında ama tedirginim çok teşekkür ederim bu arada yazınız çok güzel

  10. Ağız yolu ile olduğundan yapılması basit bir aşı. Yan etkisi yok, zaten sağlık ocağında bile verdirseniz 5 dk. sonra eve gönderecek sizi 🙂 aşıyı verirken oluşabilecek tek sorun, ağızdan verdiğimiz için eğer ağlatırsanız genzine veya akcige kaçarsa aşınız boşa gider tabi bu olasılık hemşiredede var. Kısacası evde çocugunuz ne zaman rahat olursa oyun oynarken veya mama verirken arada vermek hemen. Farkına bile varmıyor çocuğunuz diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.