Yeryüzünde alimler gökteki yıldızlar gibidir.

10 Nisan 2018 Salı

Rota Virüsü Aşısı Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım )

Selam arkadaşlar bugün rota aşısı ile ilgili tecrübelerimi sizlere aktaracağım. Bu makalemde '' Rota virüsü nedir? Rotarix aşısı yan etkileri nelerdir? Rotarix aşısı yapılmalı mı? Rota aşısı ne zaman yapılır? Rota virüs aşısı sağlık ocağında yapılır mı? Rota virüsü aşısı evde yapılır mı? Rota virüsü aşısı ağızdan mı? '' gibi bir çok soruya cevap vereceğim. Şunu da belirtim aşının 09.04.2018 tarihi itibaren 210 tl 'dir.

Rota Virüsü Nedir?

Ağır bir ishale neden olan virüs enfeksiyonudur. Her yıl Dünya genelinde 25 milyon çocuk bu hastalığa yakalanıyormuş. Bunlardan 2 milyon kadarı hastaneye yatırılıyormuş. DSÖ raporuna göre 2008 yılında dünya genelinde 5 yaşın altında 453.000 çocuk rota virüs ishali nedeniyle ölmüştür. Bu oran 5 yaş altı çocuklarda gözlenen ishal nedeniyle ölümlerin %37‟sini, genel ölümlerin %5‟ini oluşturmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, sağlık bakanlığı 'nın  ULUSAL MİKROBİYOLOJİ  STANDARTLARI (UMS) yazısına bakabilir.


Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Hasta kişiyle direkt temas halinde bulaşan hatta havadan bile bulaşan illet bir virüs arkadaşlar. Yani çocuklarımızın oyuncaklarından, kullandığı tuvaletten geçebiliyor.

Peki Rotarix Aşısı Yapılmalı mı?

Yukarıdaki verileri okudunuz arkadaşlar. Bu hastalığın ölüm riski oldukça yüksek. ALLAH korusun çocuklarımızı bu virüs bulaşmadan korumanın tek yolu aşıdır. Zaten Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) 2009 yılından bu yana, rota virüs aşısının ulusal bağışıklama programlarına konmasını önermekte; uygulamanın dünya geneline yaygınlaşması ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.

Rota Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Çocuk doktorumuzun önerisi 2 ve 4 aylıkken. Eğer bu zamanları kaçırdıysanız bizim gibi 4 ve 6. Aylarda yaptırmamızı önerdi. Zaten Rotarix prospektüsünde 24 haftayı geçirmemek şartı ile aşı yapılmalıdır diye yazıyor.

Rota Virüs Aşısı Nerelerde Yapılabilir?

Çevremdekiler sağlık ocağında yapılır mı? Yada evde yapılır mı? diye soruyorlar. Arkadaşlar aşıyı her yerde yaptırabilirsiniz. Ben evde kendim yaptım. Zaten rota virüsü aşısı ağızdan veriliyor. Ben size tek tek resimli bir şekilde anlatacağım.

Rota Virüsü Aşısı Nasıl Yapılır?

Zaten aşı kutusunun içinde resimli bir şekilde anlatımı var ama orada siyah beyaz birazda karışık gibi. Ben kendi çektiğim resimler ile anlatmaya çalışacağım.

1- Aşağıdaki resimdeki gibi toz içeren cam flakonun üst plastik kapağı çıkarın arkadaşlar.

2- Alt resimdeki gibi transfer aparatını, toz içeren cam flakon 'un üstüne iyice yerleştirin. Zaten bir ucu iğne gibi sivri direk girecektir.

3- Oral aplikatör 'ü ( iğne gibi olan ) şiddetli şekilde çalkalayın. Sonra ucundaki plastik koruyucu plastik kapağı çıkarın. Alttaki resimde olduğu gibi.

4- Oral aplikatör ( iğne gibi olan ) bastırılarak, transfer aparatı 'na bağlayın. Alttaki resimde görüldüğü gibi arkadaşlar.

5- Oral aplikatörün ( iğne gibi olan ) içindeki sıvıyı toz içeren cam flakon 'a sıkın. Oral aplikatör, cam flakona bağlı iken ikisi de çok iyi bir şekilde çalkalayın.

6- Çalkalamadan sonra cam flakonda bulunan sıvı tekrar oral aplikatöre çekin. İğne gibi  olduğundan çok basit bir şekilde geri çekiliyor merak etmeyin.

7- En son olarak iki aparatıda birbirinden ayırın. Bu kadar arkadaşlar. Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

UYARI: Sakın aşıyı enjekte etmeyin. Çocuğunuza ağız yolu ile vermeniz gerekiyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.