Yeryüzünde alimler gökteki yıldızlar gibidir.

15 Nisan 2018 Pazar

S-ticaret Nedir?

Merhaba arkadaşlar sanırım hepimiz e-ticareti duymuştur. Peki S-ticaret 'i duyan var mı? Yada S-ticareti kimler yapabilir? Bunları duyduğunuzu zannetmiyorum yada çok az kişi biliyordur. Bugün S-ticaretin önemini ve ne olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Biliyorsunuz internetin yaygınlaşması ve özellikle akıllı telefonlar ile günümüzde artık sosyal ağlar her yerde. İşte S-ticaret bu kullanım sonucunda doğmuştur. Aslında E-ticaretin bir uzantısı olarak görebilirsiniz. Aradaki fark E-ticaret gibi bir şirket veya bir site üzerinde satışlarınızı gerçekleştirmiyorsunuz. Ürünlerin direk kişilerin sosyal ağlarından gerçekleştirmesidir S-ticaret.


S-ticaret 'in Satıcı İçin Olumlu Yanları

 • Pazarı alanı çok geniş. Statista verilerine göre Ocak 2018 itibarıyla 7,5 milyar dünya nüfusunun yaklaşık %53’ü, yani 4 milyarı aktif internet kullanıcısı. Bunlar içerisinde de yaklaşık 3,2 milyarı aktif olarak sosyal  medya platformlarını kullanıyor. S-ticaret sayesinde bu büyük kitleye ürünlerinizi satabilirsiniz.
 • Bir çok ülkede vergi vermiyorsunuz.
 • Reklama ihtiyacınız olmuyor.
 • Dükkan kirası, vergiler, elektrik, su, çalışan vb. giderleriniz olmuyor.

Tüketici Açısından S-ticaret

Sosyal ağlardan alışveriş yapanlar için en önemli unsur güvendir. İşte S-ticaretin kötü yanı güvendir. Çünkü satıcı sizin gibi bir birey.
 • Herhangi bir olumsuzlukta muhatap olabileceğiniz bir şirket yok. 
 • Vergi levhası yok. 
 • Adresi, şirket binası yok.
 • Tüketici heyetine başvuramazsınız.
Kısacası aldığınız ürünle ilgili bir sıkıntı yaşama durumunda öylece bakakalırsınız.

S-ticaretin başında İnstagram, facebook ve youtube gelmektedir. Çünkü 2 milyar kullanıcılı Facebook, 1,5 milyar kullanıcıya sahip YouTube ve 800 milyon kullanıcıyla Instagram gibi sosyal platformlar da istediğiniz hedef kitleye ulaşmak çok kolay.1 yorum:

 1. Bu ticaret yöntemini günlük hayatta görüyorum ama adını bilmiyordum.

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.