Şeker Fabrikaları Kime Satıldı?

Merhaba arkadaşlar, bugün internette dolaşan yalan haberleri doğrularını göstermeye çalışacağım. Sanırım haberler duymuşsunuzdur satılan şeker fabrikaları ‘nı bu konu üzerinde bilgi kirliliği çok arkadaşlar.
Her siyasi kesim kendine göre çekip ortaya yalan haberler çıkarıp halkı etkilemeye çalışıyorlar. Twitter, Facebook ve İnstagram olmak üzere sosyal ağlarda gördüğüm yalanları araştırıp gerçekleri ile anlatacağım.

Şeker Fabrikaları Neden Satılıyor?

Yalan 1: Şeker fabrikaları Cargill adlı yabancı bir firma istediği için satılıyor?

Doğrusu:  Şeker fabrikaları ‘nın özelleştirilmesi aslında yeni bir olay değil arkadaşlar. 2000 yılında Kemal Derviş zamanın da özelleştirilecekti ama davalar falan açıldı ertelendi. ( İsteyen bakabilir Türkşeker, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 20 Aralık 2000 tarih, 2000/92 sayılı kararı ile özelleştirme  kapsamına alınmıştır. Durdurulma kararı ise 12/06/2008 tarihinde, 2007/57 sayılı ÖYK kararı ) Hatta o zaman üretime kota getirildi. Sebebi şeker pancarından üretilen şekerin, nişasta bazlı şekere göre pahalı olması. Tabi NBŞ, pancar şekerine göre sağlıksız bir yapısı var ama ihracat bakımından önemli bir yere sahip. Çünkü üretilen nişasta bazlı şekerler çikolatalarda, tatlı ürünlerinde kullanılmak için üretiliyor ve bu ürünleri dünya pazarına sunan firmalarımız var. Diğer rakiplerle yarışabilmek için dünya ‘nın kirli oyununa ortak olmak zorunda kalıyorsunuz. Dikkat ettiyseniz şeker pancarından üretilen şeker ile yapılan ürünler piyasada daha pahalıya satılıyor. Sağlığını düşünen o ürünlerden alabilir ama Türk ürünleri ‘nin dünyada rekabeti için ucuz hammadde alması şart.

Şuanda NBŞ üreten 5 firma var bunların 3 ‘ü yabancı, 1 tanesi Türk ortaklı yabancı, 1 tanesi de tamamen Türk firma. 2017 yılında üretilen şekerin %85 ‘i şeker pancarından %15 ‘i ise NBŞ ‘den üretilmiştir. Biz bu NBŞ şekeri üretmesek zaten dışarıdan almak zorunda kalacağız. Onun için o, bu, şu istediği için değil ülkeye şimdilik bu şekerden de lazım.

Yalan 2: Şeker fabrikaları yabancılara satıldı?

Doğrusu: Fabrikalar ihale usulü satıldı. Satılan fabrikaları alanların hepsi Türk firması.

İşte şimdiye kadar ihale ile satılan şeker fabrikaları ve kazananlar:

  • Turhal Şeker Fabrikası ‘nı 569 milyon TL’lik teklifle Kayseri Şeker kazandı.
  • Bor Şeker Fabrikası ‘a 336 milyon, Yozgat ‘a 275 milyon lirayla Doğuş Gıda kazandı.
  • Kırşehir şeker fabrikası ‘nı 330 milyon lirayla Tutgu Gıda kazandı.
  • Çorum Şeker Fabrikasına da 528 milyon lirayla Safi Yakıt kazandı.
  • Alpullu şeker fabrikasını 150 milyon tl ile Binbir gıda tarım ürünleri aldı.

Görüldüğü üzere fabrikaları alanlar yerli markalar arkadaşlar. İçiniz rahat olsun.

Yalan 3: Fabrikalarda çalışan işçiler kovulacak?

Doğrusu: Şuanda çalışan işçiler aynı yerde 5 yıl kalabilirler. İsteyenlere başka kurumlara geçiş hakkı verildi.

Bir diğer satılma sebebi devletin artık tiracet ‘ten elini çekmek istemesi. Çünkü devletin işi ticaret değildir. Devletin açmış olduğu bu fabrikalar kurtuluş savaşı sonrası yaşanan zorluklardan sonra açılmıştır. Sebebi o zamanlar halkta bu kadar büyük fabrikaları açacak paranın ve imkanların bulunmaması. Ama günümüzde artık devletin elinde bulunan şirketler hep yatış yerleri olmuş. Devletin elindeki şeker fabrikası ‘nın yarısı kadar olan yerler 2-3 kat daha fazla kazanıyor.

SONUÇ: İnternette her yazılana inanmayın arkadaşlar. Ayrıca bu tür satışları destekliyorum ama ihale şartlarına %100 yerli sermaye ‘ye sahip firmaların girip alması şartı ile. Halkımıza ait olan bu fabrikalar halktan birileri tarafından alınmasını her zaman desteklerim.

YORUMLAR

  1. Güzel bir araştırma olmuş. Bu yazıyı objektif bir şekilde okuyan özelleştirmenin gerekliliğine inanır. Eline sağlık

  2. Teşekkür ederim hocam. Ben siyasi görüş gütmeden veriler üzerinden yazıyorum. Ama şahsi görüşüm devletler ticarethane değildir. Zor zamanlarda yapılmış buna kabulüm ama günümüz şartlarında devletlere külfettir. Şeker fabrikalarında normal işçi sayısının 2-3 katı kadarda şişirme işçi vardır diye tahmin ediyorum. Her gelen oraya adam almıştır tahminimce.

  3. helal kocam valla cok fazla yalan siteler var allah bizi zaferi gösdersin bizi büyük gücler degilde hainler yıka bilecek gibi görünüor inşallah olmaz böle

  4. Elimden geldiği kadar gerçek ve doğruluğu kanıtlanabilir yazılar yazmaya çalışıyorum. Sizlerin yorumları ile doğru yolda ilerlediğimi görmek beni mutlu ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.