Yanığa Evde Ne Yapılabilir? ( Yağ – Sıcak Su – Soba Yanıkları )

Sanırım evde herkesin başına gelen bir olaydır yanıklar. Bugün bu yanıklara evde uygulanan basit tedavi yöntemlerini anlatmaya çalışacağım arkadaşlar.
Tabi bu yöntemleri her zamanki gibi bizzat denemiş biri olarak sizlere deneyimlerimi aktaracağım. Bu makalemde ” yanık için bitkisel çözüm, yanığa yumurta akı, yanığa ne iyi gelir, sıcak su yanığa ne iyi gelir, yağ yanığına ne iyi gelir, yanık acısına ne iyi gelir, su toplayan yanığa ne iyi gelir, yanık kremi silverdin ” gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle evlerde en çok kızgın yağ yanıkları, sıcak su ve çay yanıkları, soba yanıkları, buhar yanıkları ve ütü yanıkları gibi kazalar meydana geliyor. Tabi bu yanık çeşitleri de derece derece ayrılıyor arkadaşlar. Onun için ileride derece yanıklar için kesinlikle doktorunuza başvurunuz. Benim anlayacağım yöntemler basit yanıklarda kullanılan tedaviler.

Benim evde yanık tedavileri için denediğim 3 yöntem var arkadaşlar. Bunların 1 tanesi doğal, 1 tanesi bitkisel ve diğeri de medikal bir yöntemdir. Bu yöntemlerin biri evinizde yoksa diğeri kesin vardır.

Hafif Yanığa Evde Ne Yapılabilir?

Öncelikle yanan bölgenizi hemen çeşme suyunun altında 4-5 dk boyunca tutun. Sakın buz koymayın veya buzlu su dökmeyin. Çünkü yanan bölge hassaslaşacağı için buz orada soğuk ısırığına neden olacaktır.
Yanıklarınız su toplamış ise bunları patlatmayın. Patlatırsanız enfeksiyon kapma ihtimali artacaktır.
Yanıklarınız kanışacaktır. Kesinlikle kaşımayın.
Yanıklar ısıya duyarlı olacaktır. Isıdan ve aşırı soğuktan koruyunuz. Ayrıca direk güneş ışınlarından da koruyunuz.

Yanık Kremi Silverdin

Bahsetmek istediğim ilk yöntemlerden biridir. Çünkü bir çok kez hayatımı kurtarmıştır. Mesela geçen hafta hastanede üzerime çay döküldü. Hemen yanımdaki ufak su şişelerinin içindeki suyu boşalttıktan sonra direk acil servise gidip doktora göründüm. Tabi doktorda düşündüğüm gibi silverdin ile ağrı kesici bir kremi karıştırarak yanık bölgesine iyice sürdü. 5 dk içinde yanma hissi ve ağrı dindi. Her evde bulunması gereken bir yanık kremidir.

Aloe Vera Yanık İçin Bitkisel Çözüm

Evet arkadaşlar bu yöntemi de ilk olarak kardeşimin üstünde denedim 😇 kızartma yaparken işaret parmağının üzerine kızgın yağ damladı ve kabarcık oluşup su topladı hemen. Evde yetiştirdiğimiz aloe vera bitkisinin bir yaprağını kopartıp içindeki jeli yanık bölgesine sürdük. İlk sürmede bir sızlama meydana geldiğini söyledi kardeşim ama sonradan acı ve yanma hissinin gittiğini söyledi.

Kardeşimden sonra eşimin üzerinde de bu yöntemi kullandım. Eşim ütü yaparken koluna sıcak ütü değiyor ve kabarma meydana geliyor. Evde silverdin krem olmasına rağmen hemen evimizdeki aloe vera bitkisinden bir yaprak kopararak yanığın üzerine jelisi sürdük. Bu işlemi sürdüğümüz jel kuruyunca üstüne tekrar tekrar sürerek devam ettik. İstediğiniz kadar sürebilirsiniz hiç bir zararı yoktur. Yanık üzerinde bir serinlik ve rahatlama meydana getirecektir.

Yanığa Yumurta Akı Yöntemi

Bu size vereceğim son yöntemdir arkadaşlar. Bir çok yerde yanık üstüne sürmeyin derler ama eşimin kardeşi ‘nin eline kızgın yağ damlamıştı. Oda hemen dolaptan yumurta çıkartıp sarısını ayırıp, yumurta akını yanığın olduğu bölgeye sürdü. Hemen acısını dindirdiğini söyledi. Ayrıca daha öncede kullandığını ve iz bırakmadığını da söyledi.

Bu yöntemler kesinlikle basit yanıklar içindir arkadaşlar. Eğer yanık bölgeniz ileri derece ise veya enfeksiyon varsa hemen doktora başvurmanızı tavsiye ediyorum.

YORUMLAR

  1. genelde en büyük hata buz konarak yapılır maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.