Adana Vardar Köprüsü – Adana ‘da Gezilecek Yerler 2

Merhaba arkadaşlar dün Adana ‘da gezilecek yerler serisinin ilki olan yerköprü gezimizi anlatmıştım. Bugün size Adana Vardar Köprüsü ‘nü anlatacağım. Bu makalemde Vardar köprüsü hakkında kısa bilgi vereceğim
ayrıca Vardar Köprüsü ‘ne nasıl gidilir? Vardar Köprüsü nerede? gibi sorulara da cevap vereceğim.

Vardar Köprüsü Hakkında Kısa Bilgi

Arkadaşlar köprüyü Almanlar 1900 yılların başlarında inşaatına başlamış ve 1918 yılında açılışı yapılmıştır. Köprü ‘nün ismi yukarıda ki malzemeleri aşağı indirirken aşağıdaki işçilerin yukarıdaki işçilere ” vardı haaa ” diye bağırmasından köprünün adı ilerleyen yıllarda Vardar olarak benimsenmiştir. Ayrıca köprü 200 metre uzunluğunda ve 90 metre yüksekliğindedir.

Köprünün çevresinde bir çok ufak işletme mevcuttur. Bu işletmelere oturup sıkma, çay vb. aparatif yiyeceklerle karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca işletmeler çevre köy halkı tarafından işletildiği için köylü halkımıza da destek olmuş olursunuz. Köprüden aşağı bakında Çukurovanın uçsuz bucaksız yeşil ovalarını görebilirsiniz. Köprü çok hakim bir noktada kurulduğu için bir tarafı orman diğer tarafı uçurumdur. Altından da su akmaktadır. Gerçi şuan kurumuş vaziyette ama kışın su akıyormuş. Bir çok yerinde güzel resimler çekebilirsiniz. 🙂

Vardar Köprüsü Nerede?

Köprü Adana ‘nın Karaisalı ilçesinde bulunmaktadır.

Vardar Köprüsü ‘ne Nasıl Gidilir?

Köprüye hem kara yolu hemde demir yolu ile ulaşım mevcuttur. Şahsi aracınızla giderken Karaisalı ilçesine kadar gideceksiniz. İlçenin merkezindeki ışıklardan sağa döneceksiniz zaten orada tabelayı göreceksiniz. Vardar Köprüsü ‘ne giderken önce Yer Köprü ‘den geçeceksizin. Daha sonra Hacı kırı köyünü geçtikten sonra Vardar Köprüsü karşınıza çıkacak.


Yukarıda ki google haritalarda ben Vardar Köprüsü ‘nü işaretlerdim arkadaşlar. Yol tarifi kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.

Adana Vardar Köprüsü Kaç Km?

Arkadaşlar ben Fuar alanından hesapladım. Karaisalı yolu üzerinden ta 56 km. yani 1 saatte çok rahat varırısınız.

Gidecek herkese bol eğlenceler. Gidenlerden de yorumlar beklerizzzz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.