Bebeğim Sürekli Ağlıyor Ne Yapmalıyım? ( Anne Tavsiyeleri )

Merhaba arkadaşlar kızım şuan 5 aylık ve ay ay gelişimini bu makalemde anlatıyorum. Ayrıca kızım 2 aylıkken sürekli ağlamasının sebebini anlatmak istiyorum.
Belki aynı durumda olan anne ve babalar vardır onlara çözüm olur. Son olaraktan bu makalemde bebeklerimizin sürekli ağlama nedenlerini anlatmaya çalışacağım.

Kızım 2-2.5 aylıktı bir akşam saat 7 ‘de ağlamaya başladı hiç susmadan gece 12 ‘ye kadar ağladı. Eşimle çocuğun sorununu bulmaya çalıştık altına baktık kuru, pişik yok, ellerinde ayaklarında herhangi bir sorun yok, gündüz uykusunu almış, saat başı eşim emzirmiş, gaz çıkışları olmuş kısacası internette yazan tüm olabilecek sıkıntıları eledikten sonra bizde korkmaya başladık ve kızımızı acile götürmeye karar verdik.

Tam evden çıkacakken aklıma çocuğun aç olabileceği geldi. Eşim ”kendi bırakana kadar emziriyorum aç olamaz” dedi. Ben de ”olsun bir onu da deneyelim” dedim ve nöbetçi eczaneden hemen SMA markalı mamamızı aldım. Eve gelip  ” Bebek Mamasının Hazırlanması ” makalemde yazan maddelere göre mamasını hazırladık. Kızım 30 ml mamayı huupp mideye indirdi ve 3 saattir ağlayan kız bir anda sustu. O günden sonra anladık ki annesinin sütü yetersiz gelmeye başlamış ve kızım her emmede açlığı daha da artmış. Bu olaydan sonra anne sütü ile beraber destekleyici mamaya devam ettik. Kızımın susmadan ağladığı o 3 saat sanki bize bir ömür geldi anlatamam. ALLAH kimsenin başına vermesin. Eğer ki bebeğiniz de diğer ağlama şartları bulunmuyorsa emin olun anne sütü yetersiz geliyordur ve çocuğunuz açlıktan ağlıyordur. Zaten bu olay yaşanınca hemen göğüs pompası aldık. Eşimin iki göğsünden zorla 30 ml. çıktı. Eğer anne sütünün yetip yetmediğini anlamak istiyorsanız pompa almanız şart arkadaşlar.

Bebeğinizin Sürekli Ağlamasına Sebep Olabilecek Nedenler?

Açık sebebini yukarıda detaylıca anlattım zaten. Diğer olabilecek sorunlar.

  • Tüm bebeklerin ilk sorunu gaz sorunu arkadaşlar. Edindiğim bilgilere göre doğam tüm bebeklerin %20-30 ‘u kolik olarak doğmaktadır. Bu bir hastalık değildir ve sebebi hala bilinmemektedir. 6. Ay ‘a kadar artarak devam edebiliyor. Bebeğinizin karnı devamlı şiş ise, alttan gaz çıkışı olmuyorsa ve devamlı kendini sıkıp ağlıyorsa bilin ki gaz sancısı.
  • Uykuda uyandıran sıçramalar veya kas hareketleri yüzünden ağlıyorsa merak etmeyin bu bir sorun değildir. Sebebi bebeğiniz oynattığı el ve bacakların kendisinin olduğunun farkında değil. 😂 Çözümü basit yarım kundak yapmanız lazım. Eski Türk filmlerinde ki gibi elleri ve ayakları iyice sarılmış şekilde değil de ayakları serbest olacak şekilde kundak yapmalısınız.
  • Bebeğiniz uykusuzluktan sürekli ağlayabilir. Tabi uykusuzluk sebeplerini ortadan kaldırmak gerekli 1. Gaz sorununu çözmelisiniz 2. Aç kalmamalı 3. Ellerini kollarını oynatmamasını sağlayabilirsiniz ve son olarak 4. Anne karnında ki sesi taklit etmelisiniz. Anne karnı gerçekten çok gürültülü bir ortam olduğundan bebeğimiz doğdu an sessiz bir ortamda olduğu için eski halini özlüyor. Kızım 5 aylık ama hala fön makinası sesi ile derin uykuya dalmasını sağlıyoruz sonra maşallah sabaha kadar uyuyor. 😴😎
  • Pişik yüzünden bebeğiniz sürekli ağlayabilir. Eğer bebeğinizde pişik mevcutsa ve siz sık sık altını değiştirmiyorsanız. Her idrar ve kaka yaptığında pişikler yüzünden canı yanacaktır. En iyi pişik önleyici kremler makalemi okuyabilirsiniz. Yada bizim kullandığımız Mustela pişik kremi ‘ni kullanabilirsiniz.
  • Bebeğiniz üşüdüğü için veya sıcakladığı için ağlayabilir. Yaptığım araştırmalara göre bebeklerimiz için en iyi sıcaklık 23 derece ile 25 derece arasıymış. Size tavsiye akşam yatarken oda sıcaklığınızı 25 derece ‘de sabitleyin faydasını göreceksiniz.
  • Hastalıklardan dolayı sürekli ağlayabilir. Yenidoğan çocuklarımız tüm hastalıklara açık olduğundan biz farkına bile varmadan hasta olabilir. Onun için ateşini kontrol edin, vücudunda döküntü, ishal, kusma, solumun zorluğu gibi belirtiler varsa hemen doktora başvurun.
  • Diş çıkarma sebebi de ağlamaya sebep verebilir ama bu 4. Ay ‘dan sonra görülebilir.
  • Düşük bir ihtimalde olsa doğuştan gelen sorunlar yüzünden de sürekli ağlayabilir bebekleriniz. Mesela birisinin bebeğinde doğuştan fıtık varmış. 2 ay ‘lık olana kadar sürekli ağlamış ve ailesi artık acaba istemeden bir yerini mi incittik korkusuyla film ve usg çektirmişler. SOnuç çocuk fıtık hemen ameliyat ile düzelmiş ve sonrasında bebeğimiz susmuş.

NOT: Bebeğiniz gün içerisinde 1-3 saat ağlayabilir bu normaldir çünkü ağlamak onlar için iletişim aracıdır. Onun için hemen aklınıza kötü senaryolar getirmeyin.

SONUÇ: Eğer bebeğiniz yukarıdaki tüm şartları eledikten sonra hala ağlıyorsa doktorunuza kesinlikle başvurun. Çünkü onlar MELEK, ALLAH onları daima korusun.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.