Bu Mesaj Kriz SMSC Platformu Tarafından Gönderilmiştir ( Çözüldü )

Arkadaşlar bugün çevremdeki bir çok kişi ” Bu Mesaj Kriz SMSC Platformu Tarafından Gönderilmiştir ” diye mesaj geldi. Herkes bu nedir diye birbirine sordu? Herkesin ilk aklına gelen yeni dolandırıcılık yöntemi mi acaba? Dedirtti. Araştırmalarım sonucu gerçekte öyle olmadığı hatta çok yararlı bir mesaj olduğunu öğrendim.

SMSC Platform ‘u Nedir?

Defne Telekomünikasyon ‘un Acil SMSC ürünü, kullanılan yeni yazılım teknolojileri ile çok yüksek kapasitelere ulaşma imkanı sunuyor. Uygulanan yeni geliştirmeler ve platform optimizasyonları sayesinde 80 milyon aboneye SMS (kısa mesaj) gönderimi gerçekleştirebiliyor. Bu sayede mobil operatörler özellikle kriz, afet ve acil durumlarda tüm abonelerine bilgilendirme ve uyarı mesajlarını anında gönderebiliyor.

Bu özelliğe sanırım 15 Temmuz Darbe olayından sonra önem verildi. Daha önce bölgesel krizlerde veya afetlerde o bölge içindeki kişilere mesaj atılabiliryordu. Ama Türkiye çapındaki krizlerde kişilere ulaşılamıyordu. Anladığım kadarıyla tek bir mesaj tek bir sistemden tüm Türkiye ‘ye ulaşabilecek.

SONUÇ: Bence gerekli bir sistem. Türkiye çapında olabilecek krizlerde kitleleri bilgilendirip ortak hareket edilmesinde büyük yarar sağlayacaktır. Ama bu tür denemeler yaparken metin içine açıklama yapılması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

21 Aralık 2017

TANIMAK

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.