Karaisalı Gezilecek Yerler -1- Adana Yerköprü Gezisi

Merhaba arkadaşlar, pazar günü Adana hava güzel olunca ailecek gezilecek yerler arasında başı çeken Yerköprü ve arkasından Vardar Köprüsü ‘ne günübirlik bir gezi düzenledik.
İlk durağımız yolumuzun üzerinde olan Yerköprü oldu tabi ki. Daha önce bir çok kez gitmiş birisi olarak, oradan akan suyu ilk kez böyle kuvvetli aktığını görüyorum. Yerköprü ‘de ufak bir şelale var ve bunun videosunu çektim sizler için. Nasıl gürlediğine şahit olun.
Ayrıca Yerköprü ‘de aile piknik alanları var. Bu alanlarda kamelyalar mevcut ama bu kamelyalar için 20 TL. gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.  Biz 1 mayıs günü saat 13.00 gibi gittiğimiz için tıklım tıklımdı ve kamelyaların hepsi full doluydu. Eğer aileniz ile piknik veya mangal yakmaya gidecekseniz kesinlikle sabahın ilk ışıkları ile gitmenizde fayda var. Yok ben mangal yakmayacağım, gezdikten sonra onunla uğraşamam diyorsanız. Hemen orada Yerköprü Piknik Restaurant bulunmakta. Burada her türlü et çeşitleri bulunmaktaymış. Sizler için girip telefon numaralarını almış bulunmaktayım Metehan Odabaş 05073551989 – 05342460053 bu numalardan ulaşıp aklınıza takılan soruları sorabilirmişiz arkadaşlar.

Bir Karaisalılı olarak Yerköprü hakkında size ufak bir bilgi vermek isterim. Babamın anlattığına göre Yerköprü ‘nün asıl adının gelinbattı olduğunu söyledi. Kendisine çocukken anlatılan gelinin ( ne zaman suya düştüğü bilinmiyor ) biri Yerköprü ‘nün girişinden suya düşüyor ama diğer taraftan çıkamıyor ve kayboluyor. Yıllar içinde ismi yerköprü olarak değişiyor. Resimde görüldüğü gibi doğal bir köprü. Su alttan giriyor diğer taraftan çıkıyor. Kış aylarında resimdeki alan komple su ile doluyor hatta diğer tarafa üstten taştığı bile oluyor. Onun için kışın giderseniz dikkatli olmanızda fayda vardır.

Adana Karaisalı Yerköprü Kaç Km?

Aslında yerköprü çok uzak bir yer değil arkadaşlar. Şöyle izah edim Adana Fuar alanından Yerköprü arası tam 48,7 km. 1,5 saat içinde Adana ‘nın her yerinden ulaşabilirsiniz. Yolu da çok güzel her yer asfalt ama çoğu bölümü tek yön haberiniz olsun.

Adana Yerköprü ‘ye Nasıl Gidilir?

Size google haritalardan işaretleyip buradan paylaştım arkadaşlar. Eğer akıllı telefonunuz yoksa endişelenmeyin gitmek çok basit. Karaisalı ‘ya kadar dümdüz yol zaten. Karaisalı ‘ya vardığınızda levhalar ile ne tarafa gideceğiniz çok iyi anlatılmış.


Yukarıda ki haritada ” Yol Tarifi ” kısmına tıklamanız yeterlidir arkadaşlar.

Gidecek herkese bol eğlenceler. Gidenlerden de yorumlar beklerizzzz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.