Bayram Günü Akü ‘nün Bitmesi ve Sonrası

Merhaba arkadaşlar, eşimin ailesiyle bayramlaşmak hemde sıcaklardan kaçmak için Adana ‘nın Fındıklı yaylasına çıkmıştık. Bayramın 2. Günü dönüş yolculuğuna tam çıkacaktık hatta çantalarımızı bile arabamıza koymuştuk ki aracımız çalışmadı.
Tabi herkes ŞOK kontak çevirdiğimde marş basmıyordu. Tabi bu olay başıma 2. kez geldiğinizden hemen akü ‘nün bittiğini anladım. Bir kaç denemeden sonra çalışmayacağını anlayınca bir kaç kişi ile arabayı VURDURMA yöntemi ile çalıştırdık. Bu sayede Adana ‘ya kadar hiç durmadan gelebildik.

Evimize gelinde akü ‘nün tekrar kendini şarj edebileceğini düşünerek arabayı stop ettirdim ve tekrar çalıştırmayı denedim. Sonuç HÜSRAN 🙂 araba çalışmadı. Anladım ki akü ölmüş ve yenisini almak lazım. Bir komşumuzu aradım saolsun elindeki kullanılmış olan bir akü getirdi. Eski aküyü çıkardıktan sonra diğer aküyü tam yerine koyacağız bir baktık akü yuvaya büyük geliyor. Bizi aracın akü ‘sü 55 amper yeni gelen 60 amper olduğundan ebat olarak biraz büyük geldi. Akü ‘yü yerine tam oturmadan bağladık ve aracımızı çalıştırdık. Asıl sorun bundan sonra başladı bayramdan dolayı tüm akü satan yerler kapalı olduğundan bize uygun akü aramaya başladık.

Akü Nerede Bulunur?

Eğer resmi bir tatil içinde başınıza böyle bir olay gelirse ne yapacağız? Akü ararsanız ilk işiniz AVM ‘ler deki Koçtaş, Tekzen, Metro gibi yapı marketlerine bakmak olsun çünkü diğer esnafların hepsi kapalı. Biz tüm Adana ‘yı gezdik ama açık dükkan bulamadık.

Araba Vurdurma Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar bizim araç 2008 model Hyundai Getz ona göre sizde kendi aracınız ile kıyaslama yapın. Şimdi bu araç vurdurma yapmadan önce bilmeniz gerekli ki en son çare olarak bu yöntemi deneyin çünkü zararları mevcut haberiniz olsun. Eğer imkanın varsa aktarma kablosu ile akünüzü şarj edebilirsiniz. Biz yaylada kablo bulamadığımızdan vurdurma yaptık.

Aracınızın kontağını açık bırakın ve 2. vitese alın ama ayağınızı debriyajdan çekmeyin. Bu sırada bir kaç kişinin yardımıyla aracınızı ittirin, araç hızlanında ayağınızı debriyajdan hızlıca çekin araç çalışacaktır. Eğer çalışmassa sanki aracınıza ara gazı verir gibi tekrar debriyaja basın. 1-2 denemede aracınız çalışacaktır. Çalıştıktan sonra hemen gaz verin ki stop etmesin aracınız arkadaşlar.

SONUÇ: Yukarıda ki saydığım marketlerde akü mevcuttu ama bizim istediğimiz 55 ‘lik akü yoktu. Onun için pazartesi beklemek zorunda kaldık arkadaşlar. Şuan geçici akü ile idare ediyorum sıkıntı yok.

16 Mayıs 2018

Her Nefesi 70 Dolar

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.