Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Ne Kadar? ( Resmi Gazete )

Merhaba arkadaşlar, bugünde toplumda yanlış bilinen ve bilgi kirliliği olan ” Devlet Hastaneleri Ücretli mi? Ücretsiz mi? ” karmaşası üzerine açıklık getirmek istiyorum. Beni takip edenler az çok bilir sallamasyon bilgiler ile yazı yazmam. Resmi kanıtlar ve resmi yayın organları ile olayları açıklarım. Bugünde bu konu üzerine araştırma yaptım ve sizlere ilk elden açıklama yapacağım.

Duymuşsunuzdur yada illa ki sosyal ağlarda bizzat şahit olmuş olabilirsiniz.
-Devlet hastanesine gittim benden 50 TL aldılar.
-Devlet hastanesi ücretli olmuş, benden 100 TL aldılar. Artık özele gideceğim.

vs. diyenlere denk gelmişsinizdir. İşte bu tür insanlara laf anlatmayın arkadaşlar direk benim makalemi gösterebilirsiniz. Çünkü resmi gazetede yazan bilgiler ile yazıyoruz.

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti

Bu yazı internette ve sosyal ağlarda bilgisi olmadan sallayan kişiler için yazıldı. Yok katkı payı 20 TL, yok 50 TL diyenlere inanmayın arkadaşlar.

24 Mart 2013 – 28597 sayılı Resmi Gazetede ( isteyen tamamını okuyabilir )

1.8.1 Maddesinde

  • Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacaktır.
  • İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında 5 ( beş ) TL

katılım payı alınacaktır.

NOT: İlaç raporu olanlar, acil hastalar, iş kazasına uğrayanlar, meslek hastalığına yakalananlar,askeri tatbikat ve manevralarda yaralananlar, afet ve savaş halinde, yatarak tedavi olanlardan, organ ve doku tedavilerinden, kök hücre tedavisinden, şeref aylığı alan kişiler ve eşlerinden, korumaya ve bakıma muhtaç kişilerden, vazife malullerinden, EGM öğrencilerinden, askeriye öğrencileri bu katılım ücretinden muaftır.

Görüldüğü gibi ücretler resmi gazetede belirtilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü basamak hastaneleri bilmeyenler içinde resmi gazete belirtilmiş maddeleri paylaşıyorum.

1.4 Maddesinde

  • Birinci Basamak Sağlık Kuruluşları: Sağlık ocakları, kurum aile hekimlikleri, verem savaş dispanseri,aile planlama merkezleri,
  • İkinci Basamak Sağlık Kuruluşları: Eğitim ve araştırması olmayan devlet hastaneleri ile bu hastaneye bağlı semt poliklinikleri, entegre ilçe devlet hastaneleri, Sağlık bakanlığına bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri, belediyeye ait hastaneler, kamu kurumlarına ait tıp merkezleri
  • Üçüncü Basamak Sağlık Kuruluşları: Eğitim ve araştırma hastaneleri ile bu hastaneye bağlı semt poliklinikleri, üniversite hastaneleri ile bu hastanelere bağlı sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri,

Ayrıca ilaçlar için ayrı bir katkı payı var arkadaşlar onuda resmi gazeteye göre paylaşıyorum.

1.8.2 Maddesinde

  • 3 kutuya kadar ( 3 kutu dahil ) temin edilen ilaçlar için 3 ( üç ) TL
  • 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için 1 ( bir ) TL

olmak üzere katılım payı alınır.

Devlet Hastaleri Ücretli mi?

Sigortası olan HERKES için ücretsizdir arkadaşlar. Devlet hastaneleri ve Üniversite hastanelerinde olduğunuz muayene ve işlemler için ücret ödemiyorsunuz.

Devlet Hastanesinde Yapılan Ameliyatlar Ücretsiz mi?

Sigortası olan HERKES için tüm ameliyatlar ücretsizdir arkadaşlar. Organ naklinden tutunda, cinsiyet değişim ameliyatına kadar tüm operasyonlar ücretsizdir. Sadece hayati tehlikesi olmayan estetik ameliyatlar hariç eğer doktorunuz ücret istiyorsa şikayet edip hakkınızı arayın. Gerçi günümüzde bıçak parası isteyen doktorlar kalmadı.

SONUÇ: Eğer 1. Basamaktaki sağlık kuruluşlarına giderseniz, katılım payı dahil hiç bir ücret ödemiyorsunuz. 2. ve 3. Basamaktaki sağlık kuruluşuna gidip muane olursanız 5 TL eğer ilaç yazarsa doktorunuz 3 TL ‘de ilaç katılım ücreti ile toplam 8 TL ödüyorsunuz arkadaşlar. Bu ücretide eczanelere ödüyorsunuz. Bir bilimsel yazıda okumuştum tamamen ücretsiz olması devleti daha fazla zarara girmesine neden oluyormuş arkadaşlar. Yazıyı bulamadım ama araştırıyorum bulduğum zaman yazıma ekleyeceğim. Aslında bu belediye otobüslerinin 65 yaş üstüne ücretsiz olması gibi düşünün. Dedelerin işi dahi olmasa ücretsiz olduğundan otobüslere binip gezip geliyorlar. İnanın hastanede öyle olur arkadaşlar. Şuan bu cüzi ücret bile günde binlerce kişiyi hastanelerden uzak tutuyor ve gereksiz kalabalığı önlüyor. Bana kalsa bu katılım ücretini daha da artırırım.

© Copyright 2018 – Tüm Hakları Saklıdır

Profesörün Günlüğü

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.