Oy Kullanacak Suriyeli Sayısı Ne Kadar?

Merhaba arkadaşlar, bugün 24 haziran 2018 başkanlık seçimleri için merak ettiğiniz bir kaç sorunun cevabını vermek istiyorum. Bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Mesela ” Suriyeliler oy kullanabilecek mi? Kaç suriyeli oy kullanacak? ”  gibi soruları araştırmalarım sonucunda kesin cevap vereceğim.

Biliyorsunuz Suriye ‘deki iç savaş sonucunda milyonlarca sivil vatandaş mülteci konumda Türkiye ‘ye sığındı. Aradan geçen yıllar içinde bir çok Suriyeli ülkemize yerleşti, iş ve aile kurdu. Bunun sonucunda belirli bir kesime Türk Vatandaşlığı Hakkı verildi. Bu hakkı kazanan yabancı uyruklu vatandaşlar doğal olarak oy kullanabilecek. Peki vatandaşlık verilen suriyeli sayısı ne kadar?

Kaç Suriyeli Seçimlerde Oy Kullanabilecek?

Başkanımız Binali Yıldırım ” Seçimlerde Vatandaşlık Hakkı verilen 30 bin suriyelinin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanabilecek ” dedi. Başkan ‘ın bu konuşmasından şimdiye kadar 30 bin suriyeliye vatandaşlık hakkının verildiğini anlayabiliriz. İnternette gezen milyonlara varan rakamlara inanmayın arkadaşlar.

Suriyelilere Vatandaşlık Nasıl Verildi?

Araştırmalarım sonucu vatandaşlık öyle herkese verilmiyormuş arkadaşlar. İlk öncelik vasıflı yani bir mesleği olan kişilere sonra sicili temiz olması, daha önce herhangi bir suça karışmamış olması lazımmış. Bu bilgilerin doğruluğunu MİT ve EGM teyit ediyormuş. Biliyorsunuz Almanya bile mültecileri alırken ilk önce meslek gruplarına göre seçim yaptı.

SONUÇ: Aslında 7 yıldır süren bu iç savaş süresince bizim mültecileri kategorize etmemiz lazım ve ülkemize bu ayrıma göre giriş verilmesi lazımdı. Burada büyük hatalar yaptık diye düşünüyorum. Bu geç kalınmış bir gelişme.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.