Phillip Cocu Fenerbahçe de Başarılı Olabilir mi?

Merhaba sporsever arkadaşlarım, bugün Fenerbahçe ‘nin yeni hocası Phillip Cocu hakkında yorumlarımı dile getirmek istiyorum yoksa içimde kalırdı. Bu makalemde Phillip Cocu ‘nun sistemiPhillip Cocu hakkında incelemelerde bulunacağım.

Öncelikle Ali Koç ‘un Fenerbahçe ‘ye başkan seçilmesinden sonra taraftarın en büyük şikayeti olan takımı savunma sistemiyle oynatan teknik direktör Aykut Kocaman ‘ı değiştirmek olmuştur. Aykut Hocanın yerine ofansif sistemiyle ön plana çıkan PSV teknik direktörü Phillip Cocu ‘yu getirmiştir.

Peki Phillip Cocu ‘nun Oyun Sistemi Nedir?

Hollanda liginde PSV ‘yi çalıştıran hoca 4-3-3 sistemini benimsemiştir. Devamlı gol yollarını zorlayan bir sistemi oynatıyor. Bu sebeple çok gol atan bir takım oluşturuyor. Ayrıca genç oyuncuları oynatarak onların parlamasını sağlıyor. Sonra satışı gerçekleşerek takıma büyük bir para girişi sağlıyor.

Phillip Cocu Fenerbahçe ‘ye Uygun mu?

Bir Fenerbahçeli olarak objektif yazmaya çalışıyorum öncelikle arkadaşlar. Benim şahsi görüşüm başarılı olamayacağı yönündedir. Bunu bir çok sebebi var tabi ki. Bu sebepleri maddeler halinde açıklamak istiyorum.

  1. Ofansif futbol tarzını benimsediği için getirilen Phillip Cocu geldiği ligde zaten maç başı ortalama gol oranı Avrupa ‘nın en yükseklerinden. Türkiye ‘de ise durum farklı, burada futbol topa değil rakip oyuncuya oynan bir oyundur. Kısacası Hollanda da attığı gol sayısına burada ulaşamayacaktır. Ayrıca kısıtlı kadroya rağmen Fenerbahçe 2017-2018 yılının en çok gol atan takımı olmuştur. Bu demek oluyor ki gol atmakta sıkıntısı yoktu, aksine defansif açıdan sıkıntıları vardı. 17-18 yılında kendi kalesine en çok gol attığı sezon olmuştur. Eğer defansı biraz sağlam olsaydı şimdi şampiyon olmuştu diyebilirim.
  2. PSV ‘nin başında 4 yıl kalıp 3 kere şampiyon olan Cocu, aynı başarıyı Şampiyonlar Ligin de gösterememiş bir teknik direktör. Gruplardan sadece 1 kere çıkabilmiş. Bu demek oluyor ki sert defanslara karşı Hollanda Ligindeki gibi başarılı olamıyor. Aynı durum Türkiye Liginde de yaşanacak diye tahmin ediyorum.
  3. Oyun sistemi olarak 4-3-3 oynattığı için şuan ki Fenerbahçe ‘nin şuan ki kadrosu bu sisteme uygun değil en az 5-6 sağlam transfer ile bu sisteme uyum sağlayabilir. Buda ilk yıl açısından çok zor çünkü UEFA  ”sattığınız toplam bonservis ücreti kadar transfer yapabilirsiniz” diyor. Fenerbahçe kimi satacakta o paraya transfer yapacak.

SONUÇ 1: Ben Aykut Hoca ‘nın bu senede takımda kalıp istediği transferler ile hem ligde hemde Avrupa da başarılı olacağını düşünüyordum. Çünkü 2017-2018 yılındaki kadro ile yaptıkları ortadadır. 2. ve 3. sınıf futbolcular ile en çok gol atan takım olmuştur. Aziz Yıldırım ‘ın yanlış transfer politikası yüzünden defansif açıdan takım çok kötüydü yediği kötü goller yüzünden şampiyonluk ellerinden kaçmıştır diye düşünüyorum.
Tabi bu dediklerim çıkmaz ve Cocu başarılı olup hem ligde hemde Avrupa da yüzümüzü güldürür. 😀

SONUÇ 2: 28.10.2018 tarihinde ligin 10. Haftasında 10 maçta 9 puan toplayarak Cocu ‘nun görevine son verilmiştir. Dediklerim tek tek çıktı. Bir çok arkadaş beni bu yazım için ağır eleştirmişti ama şuan acaba bir erdem olarak gelip özür dileyecekler mi merak ediyorum?

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.