VAR ( Video Hakem Uygulaması ) Nedir? VAR Sistemi Ne Zaman Gelecek?

Merhaba arkadaşlar, bugün bence Türkiye ‘ki sporun geleceği için çok önemli olan VAR sistemi hakkında bilgi vereceğim. VAR sistemi nedir? VAR açılımı nedir? VAR sisteminin kuralları nedir? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Peki yukarıda neden Türkiye ‘deki futbolun geleceği VAR dedim. Çünkü Türkiye ‘de futbol saha içinde değil; saha dışında yenilen yemeklerle, saha içindeki hakem hatalarıyla, maç sonunda yöneticilerin yaptığı hakaret dolu açıklamalarla oynan bir spor dalıdır. İşte Video Hakem Uygulaması ile son iki madde ortadan kalkacak inşallah. Oyun içindeki hakem hataları engellenince doğal olarak maç sonunda yapılan çirkin açıklamalar olmayacak. Son olarak bir yararı daha kalacak o saçma sapan spor programlarında artık pozisyonlar konuşulmayacak. Yok bana göre penaltı, yok bana göre ofsayt cümleleri ortadan kalkacak, kalkmasa dahi çok çok azalacaktır ve zamanla o söylemlerde rafa kalkacaktır diye inanıyorum.

VAR ne zaman Türkiye ‘ye gelecek derseniz daha belirli bir tarih yok. Beyefendiler ödenek ayırmıyor. Tabi ekstradan ceplerinden para çıkacak. Türkiye ‘deki spor şiddetini durduracak tek uygulamayı önümüzdeki sezona yetiştirmeliler bence. Tabi bunu yapacak kişi Türkiye de sporun gelişmesini istemesi lazım!!

EKLEME: 2018-2019 sezonunda VAR Türkiye ‘de uygulamaya geçti arkadaşlar. İlk hafta Fenerbahçe-Bursaspor maçında etkin şekilde kullanıldı. Hatta Bursasporun penaltısından önce VAR sayesinde ofsayt olduğu tespit edildi ve penaltı geçersiz sayıldı. Türkiye ‘deki maçın sonucuna etki edecek hakem hatalarını büyük ölçüde azaltacaktır arkadaşlar.

MOSCOW, RUSSIA – JUNE 21: Video Assistant Refereeing (VAR) Room at the Internatinal Broadcasting Centre on June 21, 2018 in Moscow, Russia. (Photo by Joosep Martinson – FIFA/FIFA via Getty Images)

VAR Nedir?

FIFA ‘ya göre Video Hakem Uygulaması ( İngilizcesi Video Assistant Referees ), oyun oynandığı sırada orta hakemin karar vermekte zorlandığı pozisyon veya pozisyonlarda, kenarda VAR hakemlerinin videodan tekrarını izleyip ortama hakemin karar vermesinde yardımcı olan sisteme denir.
Bana göre ise VAR cankurtarandır, hakemin sağ koludur, küçük büyük demeden tüm takımların dostudur.

VAR Uygulamasının Kuralları?

2018 Dünya Kupası maçlarını izliyorsanız arkadaşlar göreceksiniz ki her pozisyonda hakem VAR ‘a danışmıyor. Hatta maç boyunca 1-2 pozisyonda Video Hakem Uygulamasına bilgi danışıyor. Bunun sebebi FIFA her düdüğe VAR ‘ın bakılmasını istemiyor. Bunun için belirli ana başlıklar altında kullanılabileceğini söylüyor. Peki bunlar nedir?

  1. Gol mü, değil mi? ( Top çizgiyi geçti mi, geçmedi mi? Gol ile sonuçlanan ofsayt pozisyonları gibi )
  2. Penaltı mı, değil mi?
  3. Sadece kırmızı kart pozisyonları
  4. Yanlış oyuncu tespiti

Şimdilik yukarıdaki olaylar gerçekleşmişse VAR uygulaması devreye giriyor.

VAR Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Yukarıdaki 4 maddeden biri gerçekleşmiş ise VAR hakemleri ( 4 kişilik bir ekip 1 ‘i Video Hakemi 3 ‘ü Yardımcı Video Hakemi ) orta hakemi kulaklığından uyarıyor o sırada orta hakem elini kulağına götürüp VAR hakemlerini dinlediğini gösteriyor. Orta hakem VAR ekibinin tavsiyesine direk uyabilir yada kenara gidip pozisyonun tekrarını izleyip öyle karar verebilir. VAR ekibi pozisyonları 8 ‘i ağır çekim kamera toplamda 33 kameradan pozisyonları izleyebiliyor.

NOT 1: VAR uygulamasında ofsayttan gol pozisyonlarında yan hakem bayrağını gol olduktan sonra kaldırıyor. Oyun duruyor ve orta hakem VAR ekibine başvuruyor gerekirse gidip tekrarını izliyor ve son kararı öyle veriyor.

NOT 2: Son kararı her zaman maçın orta hakemi veriyor. VAR sadece tavsiyede bulunabiliyor.

Video Hakem Uygulaması İnceleme işareti

Statlardaki VAR kameralarının yerleşim yerleri

YORUMLAR

  1. Türkiyeye kesinlikle gelmesi gereken bir sistem. Kaç takımın kaç maçı kaç şampiyonluğu gitti satılmış hakemler yüzünden…

  2. Aynen katılıyorum hocam. Bu sezon Türkiye 'de uygulanacakmış VAR sistemi hocam açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.