Yeryüzünde alimler gökteki yıldızlar gibidir.

23 Temmuz 2018 Pazartesi

Aloe Vera 'nın 0 Kan Grubu ile Alıp Vermediği Nedir?

Merhaba arkadaşlar, yazımın başlığını açıklayacak olursam, Aloe Vera bitkisinin 0 kan grubu ile alıp veremediği bir husumet veya kan davası yoktur.
Bu konu nereden çıktı diyorsanız sosyal ağlara bakmanız yeterlidir. Özellikle Facebook 'ta ''aloe vera bitkisinin 0 kan grubunu zehirlediği'' hakkında binlerce paylaşım göreceksiniz. Bu tamamen bir şehir efsanesidir arkadaşlar. Bu konuyla beraber bir şehir efsanesini daha çökerteceğiz inşallah.


Peki konunun kaynağı nedir? Nereden yayıldı? diye düşünebilirsiniz araştırmalarım sonucunda bu yanlış bilgi '' kan grubuna göre beslenme '' adlı diyet sisteminden geliyor. Bu beslenme şeklini 1980 'li yıllarda Dr. James D'Adamo buluyor. Bakıyor ki aynı tür beslenme şekline göre bazı kişilerin kilo verdiğini, bazı kişilerinde kilo aldığını gözlemlemiş. Bunun üzerine kan gruplarının beslenmeye etkisi üzerine de  '' Bir İnsanın Gıdası Başkası İçin Zehir Olabilir '' adlı kitap yazdı. Bu kitapta 0 kan grubuna göre beslenme bölümünde, bu kan grubu için zehirli bitkilerde aloe vera bitkisinin ismi geçmektedir. Dr. D'Adamo 'nun yaptığı bu araştırmanın hiç bir bilimsel dayanağı yoktur. Günümüzde hala bu konu tartışılmaktadır.

Aloe Vera 0 Kan Grubuna Zarar Verir mi?

En basit mantıkla düşünecek olursak, aloe vera 'nın son yıllarda kullanım alanı o kadar genişledi ki Dünya üzerinde çok ciddi bir gelir kapısı oldu. Diş macunlarından tutunda, güzellik maskelerine kadar bir çok firma üretim yapıyor. Eğer 0 kan grubuna zararı olsaydı hepsinin kutularında uyarı yazısı bulunmaz mıydı arkadaşlar? Yoksa bu şirketler devasal boyutta tazminat davaları ile karşılaşırlardı.

Bu bilgiler ışığında kesinlikle ve kesinlikle zarar vermez. Zarar vermez demek alerjiniz olmayacağı anlamına gelmez. Her insanda olabileceği gibi cildiniz hassas olabilir o zaman aloe vera tahriş yapabilir. Ayrıca bitkiler kan grubu seçmez arkadaşlar. Mesela ben 0 rh (+ ) kan grubuna sahibim evimde diş macunum aloe veralı, evimde aloe vera bitkisini yetiştiriyorum ve bunun jelini yüzüme maske olarak kullanıyorum. Son olaraktan yanık üzerine sürdüm. Gördüğünüz gibi hala yaşıyorum. 😎

Bundan sonra sağlık konusunda paylaşım yapmadan önce bir mantık süzgecinden geçirip öyle paylaşım yapmanızdır. Çünkü sayfa sahipleri isimlerini daha çok duyurmak için böyle çarpıcı yalan bilgiler paylaşabiliyor ve bir anda tüm ülkeye yayılıyor. Aşağıda bir örnek veriyorum, gördüğünüz üzere bilgisizce yapılmış bir paylaşım ve altına da eklemişler LÜTFEN PAYLAŞALIM. Bu bilgi kirliliğine inat siz benim yazımı paylaşın arkadaşlar. Belki 1-2 beğeni alacağım diye insanların sağlığı ile bir daha oynamazlar. İnsan hayatı bu kadar basit olmamalı diye düşünüyorum. Bu yalan bilgileri önlemek için Sağlık Bakanlığı 'nın bu tür paylaşımların peşine düşmeli ve gerekli cezaları vermelidir.
Aloe Vera 'nın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları araştırma makalemizi okumak için tıklayınız.


13 yorum:

 1. biz de yaşıyoruz hala =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde ölmedik hocam :) bizim demek ki bağşıklığımız var :D

   Sil
 2. Nurşen özden berber20 Ekim 2018 14:58

  Hocam değerli bilginiz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıymetli yorumlarınız için ben teşekkür ederim.

   Sil
 3. Ben aleo vera suyu bile içmiştim hiç bir şey olmuyor🌿

  YanıtlaSil
 4. Hocam ben dogum sonrasi catlaklar icin kullanicam ama cesaret edemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz sezeryan doğumdan sonraki ameliyat izlerini katron yağı ile azalttık. Ama tam geçmesi için doktora görünmenizi tavsiye ediyorum.

   Sil
 5. Damar tikanikligi olanlar kan sulanditici icenler icin soylenen dogrudur

  YanıtlaSil
 6. Biriniz dogru diyorsunuz biriniz yanlis artik sizlerede inanmiyoruz sanatcilari cikarir insanlari ozendirir satisinizi yapar aldidiniz paraya bakarsiniz insan sizler icin onemli degil sozum meclisten disari siz iyi bir profosor olabilirsiniz ama insanlarin guveni kalmadi artik saygilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle haklısınız. Ben zaten makalemde bir ürün önermedim sadece bir konuya açıklık getirmek istedim.

   Sil
 7. Ben de kan grubuna göre beslenmeyle ilgili bazı kitaplar okudum. Bu konuyu görmemiştim. Zaten 0 grubu da değilim o yüzden bir şey söyleyemem. Fakat mizaca göre beslenmenin bazı faydaları olabileceğini düşünüyorum. Bu kan grubu mudur yoksa başka etkenler midir bilemiyoruz. Kişi bazı şeyleri kullanıp zarar görüyorsa, onlardan uzak durmalı diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediklerinize kesinlikle katılıyorum. Bazı yiyecekler bazı insanlara iyi gelmiyor mesela babam ne zaman kimyon ve türevi yese hemen midesi tepki verir. Ama bu olayların kan grubu ile alakası yok vücudun geneli ile alakalı diyebilirim.

   Sil

Yorum Kuralları:
-Reklam ve tanıtım içeren yorumlar yasaktır.
-Küfür ve hakaret içeren yorumlar yasaktır.
-Anahtar kelime ile yapılan yorumlar yasaktır.
-Sadece konu ile ilgili yorumlara cevap verilir.