Aloe Vera ‘nın 0 Kan Grubu ile Alıp Vermediği Nedir?

Merhaba arkadaşlar, yazımın başlığını açıklayacak olursam, Aloe Vera bitkisinin 0 kan grubu ile alıp veremediği bir husumet veya kan davası yoktur.
Bu konu nereden çıktı diyorsanız sosyal ağlara bakmanız yeterlidir. Özellikle Facebook ‘ta ”aloe vera bitkisinin 0 kan grubunu zehirlediği” hakkında binlerce paylaşım göreceksiniz. Bu tamamen bir şehir efsanesidir arkadaşlar. Bu konuyla beraber bir şehir efsanesini daha çökerteceğiz inşallah.

Aloe Vera 'nın 0 Kan Grubuna zararlımı
Aloe Vera ‘nın 0 Kan Grubuna Zarar Verir mi?

Peki konunun kaynağı nedir? Nereden yayıldı? diye düşünebilirsiniz araştırmalarım sonucunda bu yanlış bilgi ” kan grubuna göre beslenme ” adlı diyet sisteminden geliyor. Bu beslenme şeklini 1980 ‘li yıllarda Dr. James D’Adamo buluyor. Bakıyor ki aynı tür beslenme şekline göre bazı kişilerin kilo verdiğini, bazı kişilerinde kilo aldığını gözlemlemiş. Bunun üzerine kan gruplarının beslenmeye etkisi üzerine de  ” Bir İnsanın Gıdası Başkası İçin Zehir Olabilir ” adlı kitap yazdı. Bu kitapta 0 kan grubuna göre beslenme bölümünde, bu kan grubu için zehirli bitkilerde aloe vera bitkisinin ismi geçmektedir. Dr. D’Adamo ‘nun yaptığı bu araştırmanın hiç bir bilimsel dayanağı yoktur. Günümüzde hala bu konu tartışılmaktadır.

Aloe Vera 0 Kan Grubuna Zarar Verir mi?

En basit mantıkla düşünecek olursak, aloe vera ‘nın son yıllarda kullanım alanı o kadar genişledi ki Dünya üzerinde çok ciddi bir gelir kapısı oldu. Diş macunlarından tutunda, güzellik maskelerine kadar bir çok firma üretim yapıyor. Eğer 0 kan grubuna zararı olsaydı hepsinin kutularında uyarı yazısı bulunmaz mıydı arkadaşlar? Yoksa bu şirketler devasal boyutta tazminat davaları ile karşılaşırlardı.

Bu bilgiler ışığında kesinlikle ve kesinlikle zarar vermez. Zarar vermez demek alerjiniz olmayacağı anlamına gelmez. Her insanda olabileceği gibi cildiniz hassas olabilir o zaman aloe vera tahriş yapabilir. Ayrıca bitkiler kan grubu seçmez arkadaşlar. Mesela ben 0 rh (+ ) kan grubuna sahibim evimde diş macunum aloe veralı, evimde aloe vera bitkisini yetiştiriyorum ve bunun jelini yüzüme maske olarak kullanıyorum. Son olaraktan yanık üzerine sürdüm. Gördüğünüz gibi hala yaşıyorum. 😎

Bundan sonra sağlık konusunda paylaşım yapmadan önce bir mantık süzgecinden geçirip öyle paylaşım yapmanızdır. Çünkü sayfa sahipleri isimlerini daha çok duyurmak için böyle çarpıcı yalan bilgiler paylaşabiliyor ve bir anda tüm ülkeye yayılıyor. Aşağıda bir örnek veriyorum, gördüğünüz üzere bilgisizce yapılmış bir paylaşım ve altına da eklemişler LÜTFEN PAYLAŞALIM. Bu bilgi kirliliğine inat siz benim yazımı paylaşın arkadaşlar. Belki 1-2 beğeni alacağım diye insanların sağlığı ile bir daha oynamazlar. İnsan hayatı bu kadar basit olmamalı diye düşünüyorum. Bu yalan bilgileri önlemek için Sağlık Bakanlığı ‘nın bu tür paylaşımların peşine düşmeli ve gerekli cezaları vermelidir.

Aloe Vera 0 Kan Grubunu zehirler mi
Aloe Vera 0 Kan Grubunu Zehirler mi?

Aloe Vera ‘nın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları araştırma makalemizi okumak için tıklayınız.

BEĞENDİYSEN PAYLAŞABİLİR MİSİN?
 •  
 •  
 •  
 • 8
 •  
 •  
 •  

36 Comments

 1. Merhaba hocam ben kulancam önce bölüp 1 2 saat dik tutup bekletcem dimi sonra bileğime sürüp beklicem alerjim olup olmadığımı anlamak için yoksa yüzüme sürebilirim demektir dimi hocam sizin gibi değerli insanlar olması çok güzel ALLAH RAZI OLSUN SİZİN GİBİ DEĞERLİ İNSANLARDAN SAYGILARIMLA AYŞE GÖNCÜ

 2. Ben kulanmak istiyorum önce ortadan bölüp dik bir şekilde 1 2 saat bekleyeyim sonra yüzüme süreyim dimi hocam ben 0 eraj bozitifim ve böyle zehirleyici falan saçmalıklara inanmıyorum meyve veren ağacı herzaman taşlarlar ben buna inanıyorum hocam yinede bilginiz için çok Teşekür ederim saygılarımla ALLAH RAZI OLSUN SİZİN GİBİ DEĞERLİ İNSANLARDAN

 3. Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Evet dediğiniz gibi yapmalısınız. Zaten yeşil bir sıvının alta aktığını göreceksiniz. Genelde bu alerji yapar, en son jeli bileklerinize sürünki vücudunuzun alerjisi olup olmadığını anlayın. Sürdüğünüz yer kızarır, şişerse kesinlikle kullanmayın.

 4. Benim gozumun alti yandi yag sicradi kabuk bagladi aveore surdum ve gozum sisti acamiyorum iki gundur o negatifim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir