Şehir Hastaneleri Hakkında Aklınızda Soru Kalmasın

Merhaba arkadaşlar, bugün size bir şehir efsanesini daha çökerteceğim. Sosyal medyada ve çevremdeki kişilerden devamlı duyduğum ” Şehir hastaneleri ücretli mi? Şehir hastaneleri devletin mi? Şehir hastanesi devlet hastanesi farkı? Şehir hastaneleri nasıl işletilecek? Şehir hastaneleri özel mi? ”
bu sorulara bir Şehir Hastanesi çalışanı olarak bu sorulara cevap vermek istiyorum. Aklına takılan tüm soruları sorabilirsiniz. Eğer bilgim yoksa sorar öğrenir ve size cevap veririm arkadaşlar.

Bu makalemde bilgi kirliliğini önlemek istiyorum arkadaşlar. Mesela ” Şehir H. yapılan illerdeki diğer kamu hastanelerinin kapatılacağı ” diye bir laf var ama öyle bir şey yok. Adana daki tüm hastaneler duruyor üstüne ŞH açıldı.

sehir-hastaneleri-hakkinda-aklinizda-soru-kalmasin

Şehir Hastaneleri Ücretli Mi?

Ekstra bir ücret ödemiyorsunuz arkadaşlar. Diğer Devlet Hastanelerinde ki muayene ücreti neyse aynı ücret ( ücret derken katkı payı ) kesiliyor. Bu ücreti öğrenmek için Devlet Hastanesi Muayene Ücreti makalemi okuyabilirsiniz. Çevrenizde ” muayene olmak için 30-40-50 TL istiyorlar, testler için ayrı ücret istiyorlar ” diyenlere kulak asmayın.

Şehir Hastaneleri Devletin Mi?

Evet devletindir arkadaşlar. Hastaneleri özel şirket yapmış olabilir ama tüm söz sahibi devlettir. Şirket sadece işletme hakkına sahiptir. Doktorlar, hemşireler, teknisyenler, güvenlik ve sekreterlerin hepsi memur veya işçidir. Bunların maaşlarını da devlet ödemektedir.

Şehir Hastanesi Devlet Hastanesi Farkı Nedir?

Bir hasta olarak sizin için ekstradan bir ücret farkı yoktur. Aksine aynı katkı payı ile daha fazla hizmet görüyorsunuz. Örneğin Adana Numune Hastanesinde 1 MR makinesi varken şimdi 3 tane vardır. Başka örnek 4 tane röntgen odası varken şuan 9 tane vardır. Eskiden tüm hastane tek bir yerde kan numunesi veriyordu. Şuan her poliklinik karşısında kan alma yerleri mevcuttur. Bunun gibi bir çok artısını sayabilirim sizlere arkadaşlar.

Şehir Hastaneleri Kimin?

ŞH yapan firma Rönesans ‘tır arkadaşlar ama kiralama süresi bittikten sonra bina Devlete geçecektir. Şuan sadece işletme hakkı rönesansındır.

Şehir Hastaneleri Listesi

  1. Adana
  2. Yozgat
  3. Mersin
  4. Ankara
  5. İstanbul

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.