Son Model Araçlar Nasıl Çalınıyor?

Merhaba arkadaşlar, Adana da son günlerde son model yani 2018 model olan araçların çalındığını gördüm. Çalınan araçlar arasında 2018 model honda civic, 2018 model Volkswagen Caddy ‘de vardı.
Bu araçlarda immobilizer ‘dan tutun bir çok son model güvenlik sistemleri mevcuttur. Peki bu hırsızlar araçlarımızı evimizin önünden nasıl çalabiliyor?

Araba Hırsızlığı Yöntemleri

 • Araştırmalarıma göre immobilizer olan arabalar bile çalıştırılabiliyormuş onuda immobilizer cutter adı verilen bir cihaz ile yapıyorlarmış ama bu Türkiye ‘de satılmayan bir cihaz ve herkesin kullanabileceği bir alet değilmiş. Onun için son günlerde çalınan araçların bu yöntem ile çalınması zor gibi.
 • Lüks aracı olanların dikkat etmesi gereken en önemli kısım aracınızı yıkamacıya verdiğiniz zamandır. Arabanızı yıkamaya bırakıp siz alışverişe veya eve gidiyor olabilirsiniz. İşte bu sırada aracınızın anahtarı kopyalanıyor. Sonra aracınızın işi bittiği zaman sizi evinize kadar takip ediyorlar. Akşamda aracınız evinizin önünden çalınıyor.
 • Yukarıda ki olaya benzer bir olayda arabanızı tamire bıraktığınız zaman oluyor. Aracını ve anahtarınızı bırakıp gidiyorsunuz. Sonra anahtarınız kopyalanıyor ve iş bitimince evinize kadar takip ediliyorsunuz. Sabah bir baktınız arabanız yok.
 • Bu yöntemlere benzer bir yöntemde otoparklarda gerçekleşiyor. Otoparka aracınızı bıraktığınız zaman vale gelip anahtarınızı istiyor. İşte bu kişiler kötü niyetli ise anahtarınızın kopyasını alıp sizi evinize kadar takip ettikten sonra siz uyurken aracınıza binip gidiyor.
 • En son yöntem ise daha Türkiye ‘de yok. Ebayda 500 TL denk gelecek bir fiyata sinyal yakalayıcı bir röle satılıyor arkadaşlar. Eğer anahtarınız arabaya yakınsa bu röle sinyali yakalıyor ve araca yönlendiriyor. Araç sinyal geldiğini zannederek kapıları açıyor ve çalışır hale geliyor. Hırsızlar 1 dk içinde son model aracınızı çalıp gidiyor ve kimsenin ruhu bile duymuyor.
 • Bir yöntem ise Türkiye ‘de daha çok kullanılıyor. Sinyal kesici yani jammerlar ile arabanızı çaldırabilirsiniz. Peki nasıl oluyor? Avm ‘de, çarşıda veya evinizin önüne aracınızı park ettiğinizi düşünün. Araban indiniz ve kilitlemek için sinyal gönderdiniz ve kapılar kilitlendi sandınız ama kilitlenmedi arkadaşlar. Çünkü aracınız yanında bekleyen hırsızlar sinyal kesiciyle anahtarınız ile arabanız arasındaki sinyali kesti. Artık hırsız işini çok rahat bir şekilde görebilir. Bu sinyal kesicide öyle pahalı bir şey değil her yerde 100-150 TL ‘ye bulunan bir alet.

Yukarıdaki yöntemlere ek sizinde bildiğiniz yöntemler varsa bizimle paylaşın ki önlemimizi alabiliriz.

Araba Hırsızlığına Karşı Önlemler

Peki yukarıda ki araç hırsızlıklarına karşı ne gibi önlemler alabiliriz diyorsanız onları da anlatmaya çalışacağım arkadaşlar. Bu önlemlere eke aklınıza gelen ip uçları varsa lütfen bizimle paylaşın. Bu sayede belki bir kişiyi kurtarmış olabiliriz.

 • Arabanızı yıkamacıya vereceğiniz zaman ya aracınızın başında bekleyin yada güvenilir bir firmaya teslim edin anahtarınızı. Tanımadığınız veya ilk defa yıkatacağınız kişilere anahtarınızı teslim etmeyin.
 • Aracınızı tamirciye bırakacaksanız ya yetkili servise götürün yada tamirci kesinlikle tanıdık birisi olsun.
 • Aracınızın anahtarını kesinlikle otopark görevlilerine teslim etmeyiniz. İllaki teslim edecekseniz güvenilir veya devamlı gittiğiniz bir otopark olsun. Ayrıca anahtarı kendi elinizle verdiğiniz için bu hırsızlık yöntemini kaskonuzda karşılamaz ona göre.
 • Aracınız ile eviniz arasına biraz mesafe koyun. Hem biraz yürümek sağlığınız için önemlidir.
 • Sinyal kesici aletlerden korunmak için arabanızı kilitlediğiniz zaman kesinlikle kapılarınızın kilitlenip kilitlenmediğini elinizle kontrol ediniz.
 • İmmobilizer ‘lı araçlar için araba firmaları güvenlik yamaları çıkartıyorlar. Bu güvenlik yamalarını yetkili servislerde yaptırmak lazım arkadaşlar ihmal etmeyiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.