Yeni Bakanlar Kurulu 2018

Merbaha arkadaşlar, bugün Başkan Tayyip Erdoğan yeni kabinesini açıkladı. Kabine de eski bakanlarda sadece 4 ‘ü kaldı diğerleri yeni kişilerden oluşuyor. Yani Başkan yardımcı ile toplam 17 kişiden oluşuyor kabine.

Kabineyi oluşturan bakanları tek tek sizlere tanıtmak istiyorum arkadaşlar. Tabi daha önceki çalışmalarına şahit olan takipçilerimiz varsa, yorum yaparak bizleri daha çok aydınlatabilirlerse sevinirim. Bir çok bakanlık işinde uzman kişilere teslim edildi gibi. Umarım istediklerini uygulayabilirler. Ülkemiz için en iyi ve doğru kararlar verilmesi dileğiyle hepsine başarılar diliyorum.

SONUÇ: Bir kaç bakanlık hariç diğer bakanlıklar kendi alanlarında başarılı ve uzman olan kişilere emanet edilmiş gibi görünüyor. Hepsi yurt dışı ve yurt içinde isim yapmış kişiler arkadaşlar. Eminim ülkemiz için başarılı olacaklarını düşünüyorum.

Cumhur Başkanı Yardımcısı Fuat Oktay Kimdir?
Kendisi 1964 Yozgat doğumludur. Çukurova Üni. İşletme fakültesinden mezun olduktan sonra çok başarılı bir şekilde yükseliyor arkadaşlar. Şahsen hayran kaldım. ABD’de Detroit’teki Wayne State Üniversitesi’nde imalat mühendisliği ve işletme alanlarında yüksek lisans programlarını tamamladı. Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktora derecesini alarak, havacılık ve otomotiv endüstrisi alanlarında uzmanlaşmış bir kişi. Ford, General Motors ve Chrysler gibi dünyanın önce gelen otomotiv devlerinde ürün geliştirme projelerinde çalışmış. Bu öz geçmişi gördüğüm an aklıma ilk gelen yerli otomobil oldu. Tahminlerime göre yerli otomobil konusunda tek yetkili merci olacak gibi sayın bakanım. İnşallah bu işin altından kalkacaktır.

Öz geçmiş olarak bir çok büyük şirkette kriz yönetimi konusunda ceo ‘luk falan yapmış onları tek tek yazmayacağım. Önemli kısımları yazdım.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Kimdir?
1977 Gaziantep doğumlu sayın bakanım. Ankara Üni. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra belirli bir süre Avukatlık yapmış. Önemli kısımalar bu kadar arkadaşlar. Adalet bir ülke için en önemli etkenlerden biridir. Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar, halk kendi adaletini sağlamaya kalkar işte bunu engellemek için gerçekten bakanımız adil bir şekilde çok çalışması lazım.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir?
1979 Ordu doğumlu sayın bakanımız. Bilkent Üni. Tam bursu şekilde Ekonomi Fakültesini bitirmiştir. Bundan sonra ABD ‘de Michigan Üni. Ekonomi üzerine doktorasını yapmıştır. Sonra Teksas Üni. İşletme Fakültesinde İşletme doktorasını yaparken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı yapmış. Bu üniversitede araştırma asistanlığı da yapmış. Bu kadar eğitimden sonra haklı bir bakanlık aldığını düşünüyorum. İnşallah burada ülkemiz için başarılı olur.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kimdir?
1976 Ankara doğumlu sayın bakanım. 1999 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünün den mezun olmuş bakanım. 2005-2009 arası TOKİ, 2009 ‘dan sonrada Emlak Konut ‘a çalışıyormuş arkadaşlar. Hak ederek kazanılmış bir bakanımız daha diye düşünüyorum. Geçmiş tecrübeleri dayanarak daha iyi işler yapacaktır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir?
Zaten eski bakanımız olduğundan şimdi tekrardan tanıtmama gerek yok.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Kimdir?
1965 Bilecik doğumlu sayın bakanım. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olmuş. NETAŞ’ta Ar-Ge mühendisi olarak görev almış. Enerji konusunda her mevkide görev almış bir kişi. Ayrıca 2015 yılından itibaren Enerji ve Tabii Kaynaklar müsteşarı olarak görev alan birisiydi. Onun için hak ettiği bir bakanlık verildi. Başarılı olacağını düşünüyorum.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Kimdir?
1976 İstanbul doğumluymuş sayın bakanım. Marmara Üni. İşletme Bölümünden mezun olmuş. Aynı üni. yüksek lisans yapmıştır. ABD ‘deki Florida State Üni. Uzman ve proje müdürü olarak çalışmış. Atlantik Üni. İşletme Yönetimi yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üni. doktora yapmıştır. Bakanlığın her mevkisinde daha önce görev almış biri. Ayrıca yasadışı bahis için bir çok önlem aldıran kişidir. Onun için hak ettiği bir bakanlık diye düşünüyorum. İnşallah sporda daha başarılı olacağız.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kimdir?
Eski kabinede de aynı şekilde İçişleri Bakanıydı. Anlatmama gerek yok görüyorsunuz diyebilirim. Kendisini geleceğin başkanı olarak düşünüyorum. Şahsi olarak terör karşısında dik duruşu ile herkesin takdirini kazanmış biri.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Kimdir?
1961 doğumluymuş bakanım. Ankara Üni. Eğitim Bilimleri Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı üni. gelişim psikolojisi alanında yüksek lisans yapmıştır. Gazi üni. Doçent ve Profesörlük unvanlarını almıştır. Bir çok eğitim kuruluşunda çalışmış. Eğitimin her alanında çalışmış biri. Ayrıca bir çok kitap yazmıştır. Sayın bakanımın işi gerçekten çok zor. Her zaman Türkiye ‘de eğitim eleştirilen bir kurum olmuştur. Bir çok deneme yanılma yolu ile eğitime yön veriyoruz. Belki bakanım bu sefer ülkem için en iyi sistemi bulup sorunları çözecektir. Çocuklarımız için iyi bir gelecek sağlacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Kimdir?
1968 İstanbul doğumlu olan bakanımız. İstanbul üni. İngilizce İşletme mezunudur. Şimdiye kadar ki en iyi Turizm Bakanı olduğunu düşünüyorum. Sebebi ETS Tur 🙂 ne alaka diyeceksiniz ama sayın bakanım ETS Turun kurucusu ve sahibidir. Turizim konusunu ondan daha iyi bilen birisi olamaz. Sistemin nasıl işleyişini, sistemdeki eksikleri ve hataları bilen birisi. Gerçekten kendisinin çok başarılı olacağını düşünüyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kimdir?
1965 Konya doğumlu sayın bakanım. İstanbul Tıp Fakültesini bitirmiştir. Uzmanlığını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkarı üzerine yapmıştır. Sağlık alanının her mevkisinde çalışmış biridir. Hastane yönetimlerinde, kuruluşlarında ve vakıflarda görev almış birisi. Kendisinin başarılı olacağını düşünüyorum.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Kimdir?
Sayın bakanım 1976 Trabzon doğumlu. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetiminden mezun olmuştur. Indiana Üni. Bilgisayar Bilimlerinde Yüksek Lisans yapmıştır. Aynı üni. yönetici kadrosunda yer almıştır. Florida State üni. araştırmacı uzman olarak görev almıştır. Kendisi büyükelçi olarakta görev almıştır. Okuduğu bölümler ve çalışma tecrübelerine göre sanayi alanında biraz zayıf kalıyor. Yerine çekirdek yetişen biri getirtilebilirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Kimdir?
1973 İzmir doğumlu. Bilkent Üni. İşletme Bölümü mezunu sayın bakanım. Celal Bayar Üni. doktora yapmıştır. Bir çok özel şirkette yönetici ve kurucu üyeliği bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi McCain Foods Ceo ‘su olarak görev almıştır. Bir çok vakıftada yöneticilik yapmıştır. Kendisi kesinlikle başarılı olacaktır. Tarım konusunda kendisine çok güveniyorum açıkçası.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kimdir?
Sayın bakanım 1958 doğumlu. İTÜ Elektrik Fakultesi mezunu olup, İTÜ Elektrik Fakültesi’nde Yüksek lisans yapmıştır. Karon Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. şirketinde CEO olarak görev yapmaktaymış. Tiracat bakanlığına biraz zayıf kalmış gibi geldi bana. Zamanla belli olacaktır.

Savunma Bakanı Hulusi Akar Kimdir?
Sanırım herkes kendisini tanıyordur. Eski Genel Kurmay Komutanı şuan Savunma Bakanı olmuştur ve çok doğru bir karar. Altyapıdan yetişen oyuncular gibi sistemin işleyişi ve eksikliklerini bilen birinin başa geçmesi gerçekten büyük avantaj.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Kimdir?
Bu bakanımızıda herkes tanıyor sanırım. Şahsen uygun olmayan birisi. Açıklamaya gerek yok.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan Kimdir?
Sayın bakanım 1960 Trabzon doğumludur. KTÜ İnşaat Müh. Bölümünden mezun olmuştur. Bu bakanımızda çekirdekten yetişmiş bir kişidir. Karayollarının tüm mevkilerinde çalışmış ve başarı göstermiştir. Eminim bakanlığın hakkını verecektir.

27 Aralık 2019

2020 Asgari Ücret

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.