Bebeklerde 6. Hastalık – Ateş – İshal – Vücutta Kızarıklık Var mı?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere kızımın ( 7 aylık ) başından geçen, başlıkta ta belirttiğim gibi bu lanet 6. Hastalık nedir? 6. Hastalık belirtileri nelerdir? 6. Hastalık bulaşıcı mı? Yani bu hastalık hakkında doktorlardan ve araştırmalarımdan edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizlere paylaşacağım. Belki bu yazı sayesinde bir bebişimizi rahat ettiriz.

Öncelikle bu hastalık ile biz kurban bayramının 2. Sabahı kızımın ateşlenmesi ile karşılaştık. O sırada Adana – Fındıklı yaylasında eşimin ailesinde kalıyorduk. Aile büyükleri ile acaba çocuk hava değişiminden mi etkilendi de ateşi çıktı dedik ve Caprol ateş düşürücü şurup vermeye başladık. Buna rağmen ateşini bir türlü dengeleyemedik. Ateşi devamlı 36.5 ile 38.5 arasında gidip geldi. Ateşi 38 ‘i geçtiği an çeşme suyunda ıslatılmış 2 adet bezi ıslatıp hemen koltuk altlarına koyduk. Bu sayede ateşi hiç 39 olmadı ama o bezi her koyduğumuzda canımızdan can gitti resmen, o ağlamalar bizi bitirdi. Perşembe gününe kadar yani 1 gün boyunca böyle devam ettik. Bu bir günde kızımızda aşırı halsizlik, huzursuzluk ve devamlı uyku hali baş gösteri. Baktım hem ateşini düşüremiyoruz hemde yeni semptomlar baş gösterince, bu ateşin ve belirtilerin başka bir sebebi olacağını düşünerek hemen arabaya atladık Adana Şehir Hastanesine geldik.

Hastanede idrar verdikten sonra kızımın idrar yolu enfeksiyonu olduğunu öğrendik ve çocuk doktoru ona göre bir tedavi önerdi. Ayrıca pazarteside tekrar poliklinik kontrolüne çağırdı. Bu şekilde 4 gün ( perşembe, cuma, cumartesi, pazar ) antibiyotik ve ateş düşürücü şurup verdik. Antibiyotiğe başladıktan bir gün sonra kızımız ishal oldu. Bunun için doktorumuza ulaştık oda biogaia önerdi. İshal sorunumuzu bununla çözmeyi başardık.

Ama bu 4 gün boyunca hareketli, devamlı kendi kendine sesler çıkaran, çevresine gülücükler atan kız gitti yerine ağlamaklı, huzursuz, gözünü açamayacak kadar halsiz ve devamlı uyuyan bir kız geldi. Bunlara üzülürken elimizden bir şey gelememesi hem eşimi hem beni gerçekten çok üzdü.  ” Çocuk hasta olacağına ben hasta olim ” sözünü şimdi daha iyi anlıyorum ve bu cidden canımı yakıyor. Gerçekten bu duygu anlatılmaz yaşanırmış. ALLAH kimsenin çocuğuna hastalık vermesin. Hasta olanlara da acil şifalar verir inşallah.

Neyse pazar günü birden kızımızın ateşi düştü ve hiç çıkmadı bu duruma eşimle sevinirken birden kızımızın vücudunda en çok yüz bölgesi olmak kaydıyla azda göbek kısmında pembe – kırmızı arası noktalar çıkmaya başladı. Biz ailecek antibiyotiğin ağır gelip alerji türü bir şey geliştiğini düşünerek panik yapmadık. Neyse pazartesi kontrol için çocuk polikliğine gittik. Doktor hanıma durumu anlattık ve kızarıkları gösterdik. Doktor bunun idrar yolu enfeksiyonu ile alakalı olmadığını 6. Hastalık olduğunu ve panik yapmamız gerektiğini anlattı. Doktorun bize verdiği bilgileri size aktarim arkadaşlar umarım işinize yarar.

6. Hastalık Nedir?

Bir çeşit virüsmüş arkadaşlar. Tıptaki adı Herpes virüs tip 6 veya Herpes virüs tip 7 miş. Bu adı batası hastalığın aşısı yokmuş. 6 ay – 3 yaş arası çocuklarda görülürmüş. Bu hastalığı geçiren çocuklar bağışıklık kazanıp bir daha bu hastalığa yakalanmazlarmış.

6. Hastalık Belirtileri?

Arkadaşlar en büyük belirtisi 3-4 gün boyunca yüksek ateş bizzat buna şahit oldum. Ateş bitince birden vücutta kızarıkların çıkması bu hastalığı diğer hastalıklardan ayıran en büyük etkenmiş doktorumuz öyle söyledi. Ayrıca kızarıklar için korkmanıza gerek yokmuş 2-3 gün içinde kendiliğinden geçecekmiş ve hiç iz kalmayacakmış arkadaşlar.

Diğer belirtiler;

  • Huzursuzluk ( dokundan ağlayacak gibiydi )
  • Halsizlik ( kızımızı en etkileyen bu oldu )
  • Devamlı uyku hali ( kızımız gözünü açamıyordu )
  • İshal ( antibiyotiğin etkisi ile baya ishal oldu kızımız )
  • İştahsızlık ( kızımızda azda olsa vardı )
  • Göz kapaklarında şişlik ( kızımızda vardı, görenler bu çocuk yeni mi uykudan uyandı diyordu ona göre kıyaslama yapın )
  • Burun akması ( bizim kızın az akmıştı )
  • Hafif öksürük ( son gün çok olmamak kaydı ile öksürdü, doktor sırtını dinledi temiz dedi )

6. Hastalık Bulaşıcı mı? Bulaşıcı ise Nasıl Bulaşır?

Bu hastalığın diğer virüsler gibi bir mevsimi yokmuş arkadaşlar. Mevsimlere bağlı olmadan tüm yıl hastalık bulaşabilirmiş. Hastalık hava yolu veya temas yolu ile geçtiği için kalabalık ortamlardan ( ateşli kişilerden ) çocuklarımızı uzak tutmalıyız ayrıca bol bol el temizliği yapmalıyız. Çocuğumuz kreşte kalıyorsa ağzına aldığı oyuncaklara dikkat etmeliyiz. 6.hastalık büyüklere bulaşır mı? Diye merak edenler olabilir çok seyrek olsa da bulaşabilirmiş tabi zamanında bu hastalığı geçirmediyseniz!

6. Hastalık Tedavisi

Doktorumuz bunun tedavisi ve aşısı olmadığını söyledi. Sadece bol bol su içirmemiz gerektiğini söyledi. Hatta ılık bir banyo bile yaptırabileceğimi, hastalığın da toplamda 9-10 gün içinde komple geçeceğini belirtti.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.