Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılan Antibiyotikler

Merhaba arkadaşlar bugün bayramın 3. Günü ve herkese iyi bayramlar ama bizim için o kadar da iyi bir bayram değil ne yazık ki. Çünkü bu sabah kalktığımızda 7 aylık kızımızın ateşinin olduğunu fark ettik ve ölçtüğümüzde 37.5 derece olduğunu gördük.
Bu sırada yaylada olduğumuzdan acaba hava değişimi veya buna bağlı olarak grip mi oldu diye düşünürlen ateşi 38.5 oldu. Bu artış üzerine direk iki bezi ıslatarak koltuk altlarına koyduk. Aynı zamanda Caprol ateş düşürücü şurubunu verdik. 1 saat sonra ateşinin tekrar 37 dereceye düştüğünü gördük ama 2-3 saat sonra tekrar ateşi yükselince hemen Adana ‘ya Şehir Hastanesine götürmek üzere yola çıktık.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde Kullanılan Antibiyotikler

Akşam 17.00 gibi hastaneye vardığımızda çocuk doktoru hemen ateş düşürücü bir iğne ve idrar tahlili istedi. İdrar tahlilini verdikten 1 saat sonra sonucu çıktı. Sonucunda Lökosit Esteraz pozitif çıktı. Bu demek oluyor ki kızımız idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor. Bu sonuca göre doktorumuz antibiyotik tedavisine başladı ve bize Cefaks isimli şurubu yazdı keşke yazmaz olaydı. İlacı eve alıp geldikten sonra ilacı hazırlayıp kızımıza verince her şeyi anladık. İlacın tadı o kadar kötü ki kızımız yediği mamayı da kusarak çıkardı. Biz tabi ilk başta hastalığından kustu zannettik, arkasına tekrar şurubu içirmeye zorladık ve tekrar kustu. Sonra şurubun tadına bakmak aklımıza geldi bir baktık zehir gibi acı bir tadı var. Bunu üzerine meyve suyu ile vermeyi denedik ama 3. Kez başarısız olduk sonuç gene aynı ve bebeğimiz kustu. Devamını aşağıda anlattım arkadaşlar.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Doktorumuza sorduğumuzda ilaç tedavisi ile geçebileceğini aynı zamanda bol bol su içirmemiz gerektiğini söyledi. Enfeksiyon olduğu için ateşi doğal olarak yükselecektir, onun için devamlı kontrol etmemiz gerektiğini söyledi. Özellikle gece uyuduktan sonra sık sık kontrolü sağlamalı diye uyardı.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Şöyle söyliyim arkadaşlar eğer bu idrar yolu enfeksiyonun bitkisel tedavisi varsa diye araştırma yapanlar varsa boşuna uğraşmasınlar enfeksiyonun ilaçtan başka bir tedavisi bulunmuyor. Bu hastalığa doktorlar antibiyotik şurup yazıyorlar. Ben işte burada sizler için önemli bir bilgi paylaşacağım. Ben kızım için 2 farklı şurup kullandım. İlkini içirmeye çalışırken 3 kere kustu. Bu ilacı kusarken yediklerini de çıkardı ayrıca neredeyse boğazını tahriş edecekti kusmaktan ve ağlamaktan. Bunun üzerine tekrar hastaneye gittim ve durumu doktora izah ettim. Saolsun doktor bey başka bir antibiyotik yazdı ve kızım onu hemen içti. Şuan gece 00.00 oldu ateşi düştü ve mışıl mışıl uyuyor.
Şimdi size bebeklerde idrar yolu enfeksiyonun da kullanılan antibiyotik isimlerilerini vereceğim.

  1. Cefaks 125 mg/ 5 ml: Bu tadı inanılmaz derecede acı olan ve kızımın içemediği üstüne kusturduğu ilaç. Tadına baktığımda ben bile 1 saat etkisinden çıkamadım. Boğazımda acı bir tat bıraktı ki bunu bebekler nasıl içsin. Ayrıca bunu ilacı meyve suyu ile vermeyi denedik ama genede kızımız içmedi. Bu antibiyotiği kimsenin içebileceğini zannetmiyorum.
  2. Zimaks 100 mg/5 ml: İşte bizim kurtarıcı antibiyotiğimiz. Doktorun yanına 2. Kez gittikten sonra bize önerdiği frambuaz tadında ki antibiyotik şurup. Tek seferde kızımıza verdik ve sonuç mükemmel direk içti. Tadına tabiki bende baktım ve gayet içilebilir bir seviyede tatlı bir tadı var.
  3. Ceclor  125 mg/ 5 ml: Bu şurubu da ilaçları aldığım eczacı hanım önerdi. Yadının çilekli olduğunu ve bebeklerin çok kolay şekilde içtiğini söyledi ama ben denemedim arkadaşlar. Onun için deneyen olursa bize tecrübelerini aktarırsa seviniriz.

Bundan sonra doktora ilk soracağım soru ilaçları tadı nasıl?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.