Dünya ‘nın En Uzun 3. Duvarı – Suriye Sınır Duvarı Projesi

Arkadaşlar bugün size uzun zamandır beğenerek takip ettiğim ve bence Türkiye için en önemli projelerden biri olan Suriye Sınır Duvar Projesini anlatmak istiyorum.
Niye beğeniyorum çünkü daha Suriye ‘deki iç savaş yokken, mülteciler ülkemizin kapısına dayanmamışken, teröristlerin sınırlardan yüzlerce katırlarla geçerken, ülkemde bombalı saldırılar yapılıyorken çevremdeki tüm arkadaşlarıma Suriye ve İran sınırına neden yüksek bir duvar çekilmiyor diyordum. Bu duvar bir çok sorunu ortadan kaldırır diye çevreme yakınıyordum.

Dünya ‘nın En Uzun 3. Duvarı – Suriye Sınır Duvarı Projesi

Aradan yıllar geçti veee sonra 2016 yılında Suriye sınırına ( 911 km ) Türkiye ‘nin güvenliği için Çin Seddi ve ABD – Meksika ‘dan sonra Dünya ‘nın en uzun 3. Duvar Projesi TOKİ tarafından hayata geçirildi. 2018 yılına gelindiğinde yüksek güvenlikli duvar sonunda bitmiş oldu.

Suriye Sınır Duvarı ‘nın Yararları

 • Hatırlarsanız bir ara ülkemizde her hafta bomba patlıyordu. Bu saldırılar bir anda kesildi. Bunun en büyük sebebi işte bu duvar. Suriye ve İran ‘da eğitim gören teröristler çok kolay bir şekilde gerekli ekipmanlar ile sınırımızı geçip ülke içindeki hainler ile iş birliği sayesinde istedikleri yer ve zamanda saldırı yapabiliyorlardı. Artık geçiş noktaları duvar sayesinde kapandığı için ve üstüne ülke içinde patlama yapımında kullanılan malzemeler için ek önlemler getirilince çok şükür ülkedeki patlamalar son buldu.
 • Diğer büyük bir yararı ise sınır dışında üretilen uyuşturucuların artık ülkemize geçişi neredeyse imkansızlaştırdığı için terör örgütünün en büyük gelir kaynağından biri olan uyuşturucu ticaretine çok büyük zarar vermesi.
 • Ayrıca Suriye ‘deki gibi Orta Doğu ‘daki savaşlar yüzünden ülkemize akın eden mültecileri durdurmak içinde en etkili bir güvenlik önlemi.

Görüldüğü gibi duvarın ülkemiz için önemi çok fazla. Peki ben bu yararları daha lise zamanında ön görüp duvarın yapılması gerektiğini düşündüysem o zamanın devlet büyükleri bu yüksek güvenlikli duvarı neden yapmadı acaba? Neden yıllarca beklenildi? Daha önce yapılsa bugün yaşadığımız bir çok acıyı yaşamazdık, savaştan kaçan mülteciler direk ülkemize girmezlerdi diye düşünüyorum.

Bazı kesimler bu duvara karşı çıktı. Tabi bu kesimi tahmin edebiliyorsunuzdur pkk seviciler tabi ki. Bu adiler bu duvara karşı çıkıyorsa devletimiz doğru yapıyordur demek ki. Görüşünüz ne olursa olsun söz konusu Vatanımız olunca arkasında durmayı bileceğiz arkadaşlar. Zaman birlik zamanı.

Suriye Sınır Duvarı ‘nın Özellikleri

 • Toplam uzunluğu 911 km.
 • Duvar yüksekliği 3.5 metre
 • Duvar genişliği 2 metre
 • Duvardan sonra dikenli tel çekili
 • Duvardan sonra araç yolu var.
 • Belirli aralıklarla balistik kapılar bulunuyor. Bu kapılar roketlere karşı dayanaklı.
 • Sınır güvenliği için 15 metre yüksekliğinde kulekollar inşaa edildi.

YORUMLAR

 1. Abd-Meksika duvarının hayvan göçleri gibi bazı olayları olumsuz etkilediği söyleniyor. Eğer bizde de böyle bir problem yoksa gayet olmasını istediğim projelerden biri.

 2. Yorumunuzdan sonra ufak bir araştırma yaptım dedikleriniz doğru hocam ama ABD – Meksika arasındaki ekolojik çeşitlilik bizim Suriye sınırında bulunmuyor. Amerika sınırında 4 ekolojik sistemin kesişme noktası olduğu için hayvan çeşitliliği bakımından çok zenginmiş. Bir çok belgeselin çekildiği alan diyebilirim 🙂 . Bizim Suriye sınırındaki dağlık kısımda ise keçi ve geyik türlerinin olduğunu öğrendim. Bizim duvar çektiğimiz kısım düzlük kısımda olduğu için hayvanların diğer tarafa göç etmesine pek olasılık vermiyorum tabi bu işin uzmanları daha iyi bilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.