2018 Dünya ‘nın En Güçlü Orduları Sıralamasın da Türkiye ‘nin Yeri

Arkadaşlar bugün bir baktım Küresel Ateş Gücü yani globalfirepower.com 2018 yılının en güçlü ordularının listesini yayımlamış. Genel anlamda bakarsak Türkiye Dünya ‘nın en güçlü 9. Ordusu konumunda arkadaşlar.

Küresel Ateş Gücü bu sıralamayı yaparken 55 farklı etkene baktıklarını açıklıyorlar. Bunlar arasında Asker sayısı, teknoloji, silah çeşitliliği, coğrafi konum, lojistik destek, askeri personel sayısı, doğal kaynaklar, silah endüstrisi, toplam insan gücü,  gibi ana faktörleri açıklamışlar. Ayrıca ” bu sıralama nükleer güç dahil edilmemiştir ” diye not düşmüşler. Zaten bu tür sıralamalarda matematiksel olarak böyle hesaplanmalı. Çünkü elinde nükleer bomba olanlar konumuna bakmadan herkesi tehdit edebiliyorlar.

Bana göre sıralama matematiksel açıdan doğru olabilir ama gerçek hayatta sıralama değişiyor. Örneğin 1 adet nükleer bombası olan ufacık ülkeler A.B.D dahil herkese meydan okuyabiliyor. İşte o zaman bu sıralamanın bir önemi kalmıyor.

Mesela Türkiye genel maksatlı sıralamada 9. Sırada ben iddia ediyorum ki gerilla tarzı savaşlarda 1. Sırada oluruz. Yarım asırdır terörle mücadelemiz sonucunda kazandığımız tecrübe sayesinde göğüs göüüse ordumuza meydan okuyacak ülke tanımıyorum. Bunu destekler şekilde her yıl yapılan komandolar arası yarışmada Türkiye devamlı 1. Gelmektedir. Yarışmayı bile bu kadar ciddiye alıyorsak savaş anında karşı tarafa ne yaparız ALLAH bilir.

Tabi günümüzde göğüs göğüse savaşlar kalmadı diyenler vardır. Zaten günümüzde teknoloji ile vuruyorlar sonra demokrasi getiriyoruz ayağına ülkeye girip tüm kaynaklarını sömürüyorlar. Gerçi istedikleri kadar bombalasınlar belirli bir seviyeden sonra kara birlikleri savaşa dahil olmak zorundadır. Örneğin Irak savaşı gibi A.B.D istediği kadar bombalasa da yeraltı ve yer üstü ve yer altı zenginlikleri korumak için askerini sokmak zorunda kalmıştır. Sonuç 4.747 A.B.D askerinin canına mal olmuştur. Oda Irak güçlerinin elinde herhangi bir teknolojik silah olmadığı halde bu kayıplar verilmiştir. Kısacası istediğiniz kadar teknolojiniz olsun oda bir yere kadar. Gerisi göğüs göğüsedir.

Dünya Askeri Güç Sıralaması 2018
2017 ‘ye sıralamasına göre 1 sıra gerilemişiz arkadaşlar. Sanırım FETÖ ile verdiğimiz mücadelenin sonucu olarak ordudan uzaklaştırılan personel sayımız etkilemiş olabilir. Buna rağmen Dünyanın en güçlü 10 ordusu arasındayız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.