The Witcher – Son Dilek İncelemesi

Merhaba, kitap kurdu arkadaşlar İblis Döngüsü serisinden sonra The Witcher serisini okumaya başladım. 7 kitaptan oluşan bu fantastik serinin ilk kitabı ‘nın ismi Son Dilek. Şimdilik ilk 4 kitap türkçeye çevrilmiş durumda arkadaşlar.

The Witcher Kitap Serisi Sıralaması

  1. The Last Wish (Son dilek)
  2. Sword of Destiny (Kader Kılıcı)
  3. Blood of Elves ( Elflerin Kanı )
  4. Time of Contempt ( Nefret Çağı )
  5. Baptism of Fire ( Ateş Vaftizi )
  6. The Tower of Swallows ( Kırlangıç Yuvası )
  7. The Lady of The Lake ( Gölün Kadını )

The Witcher – Son Dilek Yorumum

399 sayfa olan ve Rivialı Geralt karakterimizin canavar avını anlatan fantezi roman kategorisinde ki  kitabımızı Andrzej Sapkowski yazmıştır. Ana konumuz Witcher dediğimiz, canavarları öldürmek için küçük yaşta sıkı bir eğitime başlayan ve mutasyonlarla geliştirilen avcıları anlatıyor. Bu avcılar kurda benzeyen özellikleri ve sırtında taşıdığı 2 büyük kılıç ile tanınıyorlar. Bu kılıçlardan birisi canavarlar için, diğeri ise insanlar içindir. Birde eğitildikleri okulun bir simgesi boyunlarında asılı. Bu kolyenin özelliği Witcher ‘ların etrafında büyülü bir olay gerçekleşmeden hissetmesini sağlıyor. Bu özellikler kitabın genel özellikleriydi.

Dil bakımından herkesin anlayabileceği bir anlatıma sahip arkadaşlar. Son 100 sayfaya kadar birbirinden bağımsız hikayeler anlatıyor yazarımız. Hatta bu hikayelerin çoğunu duymuşusunuz.  Mesela Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Güzel ve Çirkin, Rapunzel, Külkedisi gibi hikayeleri büyü ve canavarlarla çarpıtarak bizlere anlatıyor. Her hikayede ana karakterimiz olan Geralt yanında yardımcı karakterleri bizlerle tanıştırmaya başlıyor mesela Dandelion, Nenneke vb… Bir çok hikaye canınızı sıkabilecek kadar yavaş ilerliyor. Ama son 100 sayfayı tek seferde okumak isteyeceksinizdir.

Aslında kitabın hoşuma gitmeyen yanı Geralt ‘ın çok sıradan biri gibi anlatılması. Özel yeteneklerini bana geçiremedi bir türlü buda okurken kopukluğa sebep oldu. Fantastik bir kitap okuyorsunuz ve baş kahraman yeteneksiz. Son 100 sayfa hariç gerçi orada bile yeteneklerini göremedim ama aksiyon boldu ve başka canavarlar olduğu için heyecanlandırdı. Serinin 2. Kitabının siparişini vereceğim eğer 1. Kitap gibi hüsran ile sonuçlanırsa ne yazık ki seriye devam edemeyeceğim.

Kitaptan Alıntılar

” İnsanlar, canavar ve canavar hikayeleri uydurmayı severler. Bunu yaptıkları zaman kendi canavarlıklarını görmezler. İçkinin dibine vurduklarında, sahtekarlık, hırsızlık yaptıklarında, karılarını kayışla dövdüklerinde, yaşlı büyük annelerini aç bıraktıklarında, tuzağa düşmüş bir tilkiyi delik deşik ettiklerinde ya da dünyada yaşayan son tek boynuzu ok yağmuruna tuttuklarında gün ağırırken kulübelerin arasında dolanan Bane ‘in onlardan daha kötü biri olduğunu düşünmek işlerine gelir. Böylece yüreklerine su serpilir. Yani yaşamak kolaylaşır. ”

” Kan. Kan. Kan Kırılmış beyaz çubuk gibi kemikler. Kocaman halkalarla dolu pençelerin ve keskin dişlerin parçaladığı deriden beyazımsı iplere benzeyen sinirler dışarıya fışkırmıştı. Paramparça olmuş bir bedenden çığlık ve iğrenç yankılar yayılıyordu; arsız bir çığlıktı bu ve arsızlığıyla dehşet saçıyordu. Sonun arsızlığıydı bu. Ölümün arsızlığı. Kan ve çığlık. Çığlık. Kan. Çığlık… ”

SONUÇ: Şuan için okunur veya okunmaz yorumda bulunmak istemiyorum. Kitabın 2. Cildini okuyunca buna karar vereceğim. Şuan için 10 üzerinden 6 anca verebilirim.

The Witcher 4 – Nefret Çağı İncelemesi
The Witcher 5 – Ateşle İmtihan İncelemesi
The Witcher Serisinin Kitap Sıralaması ( Okuma Sırası )
Tam Size Göre Fantastik Kitaplar Burada

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.