Ev Almak İçin En Uygun Yöntem Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bugün nasıl memur maaşı ile ev aldığımı anlatmaya karar verdim. Çünkü bu zamanlarda ev almak gerçekten zorlaştı. Bu makalemde ev alma taktikleri vermeye çalışacağım. Ayrıca ev sahibi olmak için ne yapmalıyım diyen kişiler için yol gösterici bir yazı olacağını düşünüyorum. Şunu en başında belirtmek isterim aklınızda ” ev almanın kolay yolu nedir? ” Diye bir düşünceniz varsa bu makalede öyle bir beklentiye girmeyin derim. 🙂

Ev Almak İçin En Uygun Yöntem Nedir

Tabi bu yazdıklarım benim kendi görüşüme göre mantıklı arkadaşlar. Benim şartlarıma uyan kişiler için mantıklı gelebilir. Neler yapmanız gerektiğini tek tek maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

1- Ev Kredisi ile Ev Almak
Ev almak başlı başına bir plan ve program gerektiren bir olay olduğu için disiplin lazım arkadaşlar. Ev almaya kadar verdiğinizde harcamalarınızı temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde kısın. Sonra aşağıdaki maddelere göz atın

  • Öncelikle kredili sistemlerde peşinatınızı yüksek tutmanız lazım  arkadaşlar. Peşinatınız ne kadar yüksek olursa o kadar az faiz ödersiniz. Mesela ben düğünde takılan altın ve toplanan paraların üstüne arabamı satarak 100.000 TL peşinat hazırladım. Zaten banklar, konut kredisi ile ev almak isteyenlerin %80 ‘ni karşılıyor.Yani her türlü elinizde alacağınız evin %20 ‘si olmak zorunda. Eğer ki bu şartları sağlayamıyorsanız her ay bir köşe koyabildiğiniz kadar para koyun. Yok bunu da yapamıyorum diyorsanız borçlanarak para biriktirmeye çalışın. Günümüzde bunun en iyi yöntemi araba almak. Sizi çok zorlamayacak şekilde bir araba alın. Borcu bitince arabayı satarak peşinat olarak kullanabilirsiniz. Peşinatınız için aileleri sıkıştırın 🙂 annenizi, babanızı, kardeşlerinizi, kaynananızı sıkıştırın 3-5 ‘te onlardan çıkarsa süper olur.
  • Peşinat işinizi hallettikten sonra aylık olarak ne kadar taksit ücreti ödeyebileceğinizi eşinizle oturup konuşun. İnternetten kredi hesaplama siteleri ile hesaplamalar yapabilirsiniz. Mesela biz 2017 yılında max. aylık 2000 TL ‘ye kadar ödeme yapabiliriz diyerek hesaplama yaptık. Sonuçta 0,92 ile 6 yıl geri ödemeli 100.000 TL çektik. Faizi ile birlikte 135.000 TL ödeyeceğiz. Ayrıca kredinizi ne kadar az süreyle çekerseniz o kadar az faiz ödersiniz.
  • Elimize ne kadar para geçeceği belli olduğuna göre artık paramıza göre ev bulabiliriz. Biz şehrimizde ki yeni yapılaşan merkezden biraz uzak bir bölgeden aldık. Hem diğer merkezi evlere göre ucuz hemde sıfır daireler. Ama yok benim param çok diyorsanız merkezdeki evlere de bakabilirsiniz. Elimde 200.000 TL olduğu için bir kısmını tapu için ayırdıktan sonra  3+1 163 m2 güzel bir sıfır daire aldık arkadaşlar. Siz kendi bütçenize göre evinizi belirleyin. İlla ki büyük bir ev veya lüx bir ev almak zorunda değilsiniz. Kira ödemek yerine küçük olsun ama sizin olsun derim. 10 yıl sonra eviniz prim yaptığında satıp daha büyük bir ev alabilirsiniz.

Ben bu yöntemi kullanarak ev sahibi oldum arkadaşlar. Gördüğünüz gibi güzel bir planla ev almış bulunuyoruz. Tabi bu plan uzun süreli bir plan sabır edin arkadaşlar. İlk başlarda aylık krediler sizi zorlayabilir ama yıllar geçtikçe taksitiniz sabit kaldığı için, sizin maaşınıza gelen zamlarla ödemeler kolaylaşacaktır.

2- Aracı Firmalar ile Ev Almak
Son bir kaç yıldır eminevim, birevim gibi firma reklamlarını görmüşsünüzdür. Bu firmalar ev almak isteyen kişileri bir araya getirip kurayla herkese ev aldırıyor. Bu firmalar kendi içinde de bir çok seçenek barındırıyor arkadaşlar. Bana kalırsa bu tür firmalara güvenmek yerine bankaları tercih edin. Hiç değilse evinizi direk alıp içine oturabiliyorsunuz.

3- Toki ile Ev Sahibi Olma
Devletimiz geliri düşük ve orta olanlar için neredeyse her şehirde konut inşaa ediyor arkadaşlar. Bu kampanyaları TOKİ ‘nin resmi adresinden takip edebilirsiniz. Ben ev almadan önce buraya başvurdum ama çekilişte çıkmadı. Bu biraz şans işi arkadaşlar.

NOT 1: Kredili sistemden para çekeceğiniz zaman faiz oranlarına dikkat edin. Eğer çok yüksek ise çekmeyin düşmesini bekleyin. Düşene kadar da para biriktirin yada elinizdeki parayla daha yüksek model bir araba alabilirsiniz. Faizler düşünce arabayı tekrar satarak peşinat olarak kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Güzel tavsiyeler, şu aralar zamanı mı? Faizler çok yüksek değil mi, ev fiyatları da çok arttı bizim İzmir'de.

  2. Aynen haklısınız faziler çok yüksek olduğundan ev alınacak zaman değil. Buna rağmen ev fiyatları düştü sebebi firmalar ev satamayınca fiyatlar indi hocam.

  3. Ev almak için faydalı bilgiler paylaşmışsınız teşekkür ederiz.

  4. Elimden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

  5. Şu sıralar 10 yıl geri ödemede 1'e 3 geri ödeniyor; o yüzden hiç bulaşmamak en iyisi…

  6. Aynen hocam 100.000 TL çeken birisi 10 yıl sonra 300.000 olarak ödüyor. Kesinlikle uzak durulmalı ev kredisinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.