Ev Ne Zaman Alınır? ( Krizde mi? Yazın mı? Kışın mı? )

Merhaba arkadaşlar, yakın zamanda yazdığım Ev Almak İçin En Uygun Yöntem Nedir? makalemi okumuşsunuzdur. Bu makalemde de uygun yöntem ile ev almak için en uygun zaman ne zamandır? İşte bu konu hakkında sizlere 1. Elden tecrübelerimi aktaracağım. Biliyorum ev almak çok zor ama güzel bir plan ve zamanlama ile herkes bütçesine göre ev alabilir buna inanıyorum arkadaşlar.

Öncelikle  Ev fiyatları hangi aylarda düşer? Konut satışı en çok hangi aylarda olur? Gibi sorularınıza cevap vereceğim.

1- Ev Konut Kredisi ile Ne Zaman Alınır?
Arkadaşlar konut kredisi ile ev alacaksanız en önemli unsur faiz oranlarıdır. Faiz oranları kesinlikle 1 ‘in altında olursa almanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar. Mesela ben 0,92 ile 6 yıl geri ödemeleri çektim 100.000 TL ‘ye 135.000 TL ödeyeceğim. Ama 2018 yılındaki ekonomik sıkıntılar yüzünden faiz oranları 1.98 çıktı. Yani 6 yıl geri ödemeli 100.000 TL çektiğiniz zaman 189.000 TL ödüyorsunuz. Arada tam 54.000 TL fark var gördüğünüz gibi. Eğer 6 yıl değilde 10 yıllık çekerseniz aradaki fark uçurum oluyor. 100.000 TL ‘ye 263.000 TL ödüyorsunuz.

Faize bu kadar para ödememenizi öneriyorum. Onun yerine bir hesap açıp sanki kredi ödüyorsunuz gibi para biriktirmenizi öneriyorum. Ya da orta vade de araba almanızı öneririm. Eğer arabanız varsa model yükseltmenizi öneririm. Ne zaman faizler düşer o zaman ev alın.

2- Peşin Para ile Ev Ne Zaman Alınır?
Eğer elinizde nakit para varsa arkadaşlar ev almak için acele etmeyin. 1. Madde ki gibi faizler yükselirse ülkede ev satışları durma noktasına gelecektir. İşte tam bu sırada sizin için fırsat doğacaktır. Ev fiyatlarında büyük düşüşler olacaktır. Hatta biraz daha pazarlık yaptığınız zaman %40 ‘lara kadar indirimli ev alabilirsiniz. Örneğin bizim mahallede ki 600.000 TL ‘lik evi 400.000 TL ‘ye indirdiler ve hala satılmadı. Bu tür fırsatları kaçırmamanız lazım.

Ev Kışın mı Alınır Yazın mı?

Yazın Ev Alınır mı?
İstatistik olarak yaz aylarında ilanlar artış gösteriyor arkadaşlar. Bunun bir çok sebebi var. Sebeplerinden biri yaz ayında taşınmak, kış aylarındaki hava koşullarına ( kar, yağmur ve soğuk) göre daha kolaydır. Diğer bir sebebi okulların kapalı olması, kimse okul zamanı taşınmak istemez. Çünkü okul dönemi çocukların psikolojileri ve eğitimi için önemlidir. Bu şartları göz önüne aldığınızda yaz ayları potansiyel müşteriler arttığı için ev fiyatları doğal olarak artacaktır.

Kışın Ev Alınır mı?
Kış aylarında müşteri az olacağından ev fiyatları üzerinde ki pazarlığınız kuvvetli olacaktır. Ayrıca satın alacağınız evin ısıtma sistemini, pencerelerin durumunu ve bölge trafik durumunu iyi görebilirsiniz.

Sonuç olarak kışın veya yazın ev alınır demenin kesin bir yanı yok. İkisinin de kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunmakta. Hangisi sizin için iyiyse o zaman ev alın arkadaşlar.

Kriz Olursa Ev Fiyatları Ne Olur?

Ekonomik kriz zamanında yada ülkemize yapıldığı gibi ambargo uygulandığı zamanlar da dolar ve euro artacağı için ithal ettiğimiz ürünleri fiyatları uçacaktır. Merkez bankası da dolar ve euro ‘nun yükselişini durdurmak veya düşürmek için faizleri arttıracaktır. Faiz arttığı zaman yabancı yatırımcı kolay ve risksiz para kazanmak için bankalarımıza para girişi yapacaktır. Bunun sonucunda dolar ve euro geçici süreliğine yükselişi duracak veya gerileyecektir. Ama bunun sonucu olarak faizler yükseldiği için konut, ihtiyaç ve araba kredileri yükselecektir. Krediler yükseldiği için ev satışları durma noktasına gelecektir ki aynı şuanda yani 2018 yılında olduğu gibi. Bunu sonucunda şirketler büyük kampanyalar veya fiyatlar da çok büyük düşüşler yapacaklardır.

Kısacası elinizde peşin paranız varsa krizi fırsata çevirebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Üniversite bulunan il ve ilçelerde kışın ev fiyatları artar. Fiyat konusunda faizler yüksekse ev fiyatları düşer, faizler düşükse ev fiyatları çok yükselir, aslında sonuç değişmez. Önemli olan kredi öncesi en az evin fiyatının % 20 si kadar nakit olmasıdır. Bir de uzun süre taksit ödemeye hazırlıklı olmak. Teşekkürler.

  2. Kısacası parası olan hertürlü kazanıyor. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.