Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır? ( Resimli )

Merhaba arkadaşlar, kış ayı kapımıza geldi çattı. Evinde klima ile ısınanlar için klima temizliği şart. Tabi klima ustaları veya servisler bu temizleme işlemi için yüksek fiyatlar isteyebiliyorlar. Mesela Adana ‘da klima temizleme fiyatları 100-200 TL arası değişmektedir. Diğer büyük şehirlerde fiyatlar nasıl bilmiyorum ama bu ücreti vermek istemiyorsanız benim gibi 🙂 evinizde kendi başınıza güzel bir temizlik yapabilirsiniz. Ama ustaların yaptığı bizim evde yaptığımızdan daha detaylı klima temizliği oluyordur diye düşünüyorum çünkü malzemeleri bu iş için uygun. Eğer bütçeniz bu iş için uygunsa usta çağırmanızı tavsiye ediyorum.

klima temizliği nasıl yapılır

Klima Temizleme Malzemeleri

Öyle ahım şahım bir malzeme yok arkadaşlar. Hepsini ucuza tüm marketlerden bulabilirsiniz. Ayrıca internette  klima temizleme suyu, klima temizleme solüsyonu, klima temizleme spreyi gibi başlıklarda ürünlerin satışını göreceksiniz. Bütçesi olan bunlardan alabilir.

 • Mr. Muscle Mutfak ( turuncu renkte olan )
 • Diş fırçası ( eski kullandığınız olabilir veya marketten en ucuzu 2 tl olanda olur )
 • Ufak bir tas veya kova size kalmış.

Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Kendi evimde temizliğini yaptığım klima Vestel 18 Btu İnverter arkadaşlar. Size kirli ve temiz halini gösterince ağzınız açık kalacak diyebilirim. Kirli hali ile nasıl nefes alıyormuşuz? Nasıl hasta oluyormuşuz? Hepsini anlayacaksınız.

 • Öncelikle klimanızı sigortasından veya fişinden çıkartıp kapatınız.
 • Klimanınızın ön panjur kısmını çıkartınız.
 • İçindeki 2 tane hava filtrelerini banyoda fıskiye ile iyice temizleyiniz. Temizledikten sonra saç kurutma makinası ile kurutunuz.
 • Artık bundan sonrası önemli eğer klimayı sökmeyi biliyorsanız pervanesine kadar sökün. Benim gibi bilmiyorsanız. Mr. Muscle Mutfak temizleme spreyimizi açıkta duran peteklere sıkınız. İnternette klima çalışırken sıkın bir sorun olmaz diyor ama ben kapalı sıktım sonra çalıştırdım.
 • Gelelim en önemli kısma iç kısımdaki pervaneler. Resimde gördüğünüz gibi resmen kir yuvası olmuş. Kovanızın içine 4-5 cm su doldurun ve içine Mr. Muscle Mutfak temizleme spreyimizden biraz sıkın.
 • Diş fırçamızı suya daldırıp pervaneleri sağa-sola doğru hareket ettirerek temizleyin. Simsiyah aynı is gibi bir kir çıkacaktır. Bu hareketi tüm pervaneyi temizleyene kadar devam edin.

Resimlerde gördüğünüz gibi suyun içi resmen kapkara oldu. İşte temizlik yapmassanız bu pisliği soluyoruz resmen. Özellikle evinizde bebek varsa çok tehlikeli oluyor klimalar arkadaşlar.

YORUMLAR

 1. Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler, ne çok arar oldu klima bakıms ervisleri. Her gün en az 1 telefon görüşmesi yapar hale geldik. Klima kirliliği ciddi rahatsızlıklara hatta ölüme bile götürebiliyor, çok dikkatli olmak lazım.

 2. Gerçekten önemli hastalıklara sebebiyet verebiliyor hocam. Mesela lejyoner hastalığı diye adlandırılan bir hastalık var ve klima sebep oluyor.

 3. Bende düşünüyordum nasıl twmizlik yapıcam diye.İyi olmuş bu yazı…

 4. Valla süper bir paylaşım
  Tamda ihtiyacım olduğu bir anda denk geldi
  Teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.