ABD Suriyeden Neden Çekiliyor? ( Madde Madde )

Merhaba arkadaşlar, bugünlerde tüm Dünya ‘nın gündeminde ABD başkanı Donald Trump ‘ın ” IŞİD ‘i yendir, Suriye den 60-100 gün içinde çekileceğiz ” açıklaması konuşuluyor. Tabi bu açıklamanın sonucu en çok bizi etkiliyor. Çünkü ABD ‘nin koruduğu PYD/YPG/PKK üçüz köpekleri Fıratın Doğusunda bulunmakta.
Bu geri çekilmenin asıl sebepler nelerdir? Bu geri çekilmenin sonuçları ne olacaktır? Bunun gibi bir çok soru ve cevabın olduğu bir sürece girmiş bulunmaktayız. Elimden geldiği kadarıyla Türkiye ekseninden bakarak bir kaç soruya cevap vermeye çalışacağım.

ABD ‘nin Suriye ‘den Geri Çekilmesinin Gerçek Sebepleri Nelerdir?

  1. Biliyorsunuz ABD başkanın açıklamasına göre IŞİD ‘in yenilmesi olarak gösteriliyor. Tabi ki bu açıklama gerçekleri yansıtmıyor. Açıklamayı Trump 2020 ‘deki seçimleri düşünerek yaptığı aşikar. Bunu bir seçim propagandası olarak kullanacağını düşünüyorum. Suriye ‘de 2000 ile 4000 arasında ABD askeri olduğunu düşünürsek ve bunları noel tatiline evlerine ulaştırırsa ABD iç siyasetinde etkili olacaktır. Zaten Donald Trump başkanlık seçimlerindeki vaatlerinden biri ülkesinin Trilyon dolarlar harcağıdı askeri operasyonları bitirip askerilerini ülkelerine getirmekti. Bu geri çekilmeri Afganistan olsun, Irak olsun tam olarak gerçekleştiremedi henüz. Buda kendisine oy verenler için güvensizlik oluşturuyor. İşte Suriye den geri çekilmeyi kullanarak 2020 seçimleri için zemin hazırlayabilir.
  2. Geri çekilmenin en büyük sebeplerinden biri de Türkiye ‘nin kararlı duruşunun etkisidir. Türkiye’nin Suriye ‘deki oluşan güvenlik şartlarını hukuki ve askeri olarak doğru ifade etmesi, stratejik olarak doğru planlama yapması, gerek Suriye’nin doğusunda gerek Türkiye sınırında doğru askeri önlemler alması ( Dünya ‘nın En Uzun 3. Duvarı ) , bu kararlılığın sonuçlarıdır. Son 1 hafta içinde Cumhurbaşkanımızın, İç İşleri Bakanımızın, Savunma Bakanımızın ” Fıratın Doğusuna Harekat yapılacaktır. Türkiye ‘nin güvenliğini tehdit eden terör yapılanmalarını temizleyene kadar ilerleyeceğiz ” diye yaptığı açıklamalar Trump ‘ı geri çekilmeye zorladı. Biliyor ki geri çekilmesse Türkiye El-Bab ve Afrin ‘deki gibi sınır hattını silip süpürecektir. Bunu durdurmasının imkansız olduğunu kendisi de anladı ve biz harekete geçmeden kendisi önce davranarak bu durumu lehine çevirmeyi seçti. Bu arada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın birebir görüşmelerininde etkisi olduğunu Donald Trump açıklamaları ile öğrenmiş olduk.
  3. Diğer sebeplerinden biride müttefik olarak gördüğü ve NATO üyesi olan bir ülkeyi yani Türkiye ‘yi kendi elleri ile Rusya ve İran ‘a yakınlaştırdı. Bu yakınlaşma sonucunda üçlü zirve olan Astana görüşmeleri başladı ( ABD ilk defa Ortadoğu da bir masada dışarıda kalıyor ), ardından Rusya ‘dan S-400 hava savunma sistemlerini alıyoruz. Rusya ve İran ile çok yakınlaşmamız ve Orta doğuda söz sahibi olmamız ABD için bir risk oluşturuyor ve bunu düzeltmek için adım attılar diye düşünüyorum. Bu S-400 ‘ler için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Siper Hava Savunma sisteminin önemini anlatırken biraz orada bahsetmiştim. Bu doların yükselmesi rahip olayı falan hikaye asıl sebep Rusya ‘dan aldığımız S-400 ‘ler diye. Geçen hafta ABD kongresi 2013 ‘te başvurduğumuz Patriot Hava Savunma sistemlerinin Türkiye ‘ye satılmasına onay vermişler tam 5 yıl aradan sonra. Sizce sebebi ne olabilir? 🙂 bu onay benim tezimin doğruluğunun kanıtı için yeterlidir diye düşünüyorum.
  4. Şuan için kimse konuşmuyor ama Fıratın Doğusunda ki petrol yataklarının kontrolünü sağlamadan ABD oradan bir adım bile atmaz. Donald Trump ve Cumhurbaşkanımızın görüşmerinden sonra çekilme kararının verilmesinin en büyük etkeni ortak bir çıkış yolu bulunmasıdır diye düşünüyorum. Bu çıkış yoluda bana göre sınır hattı boyunca ÖSO yerleşecek, İç kesimlere yani petrol yatakları PYD ‘ye, orta kısımda tampon olarak peşmerge veya başka bir grup konulacaktır diye düşünüyorum.

EKLEME 1: Fransa, ” ABD ‘nin boşalttığı yerlere geçeceğiz ”diye açıklamada bulundu. Benim tahminlerime doğru gidiliyor gibi.
EKLEME 2: Türkiye,  ” ABD çekilene kadar operasyonu erteledik ”diye açıklamada bulundu. Bu açıklamada benim 4. Maddemi destekler nitelikte. Geri çekilme sonucunda ÖSO direk sınır hattının güvenliğini sağlayacaktır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.