Çocuğum Öksürüyor Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir? ( Denenmiş Yöntemler )

Merhaba anne ve babalar, şu zamanlar yani mevsim geçişleri bebeklerimizin ve çocuklarımızın hastalanma dönemi olarak bilinir. Şuan 11 aylık kızımda hastalandı, burnu devamlı akıyor ve çocuğum sürekli öksürüyor. 2-3 farklı doktora götürdüm, hepsi de çocukta bir enfeksiyon olmadığını, ciğerlerinin temiz olduğunu ama havalardan dolayı alerji olabileceğini söylediler. Tabi buna ailecek çok sevindik ama çocuğum gece yatınca öksürüyor buda uyku düzenini bozdu. Bunun üstüne burnu da tıkalı da olunca nefesi tıkanıyor ve uykusundan birden ağlayarak uyanıyor. Tüm geceyi bir uyuyup bir uyanarak geçiriyoruz eşimle.

Bu uzun süreli ve kuru öksürük için tekrar doktora götürdük. Doktor ”çoçuklarda öksürük için şurup verilmesi taraftarı değilim ” dedi. Onun için bitkisel olarak bir kaç yöntem söyledi ve onları uyguladık gerçekten de başarı olduk. Böyle bilgili ve bitkisel çözümlere hakim olan doktorları takdir ediyorum.

Ayrıca bu geçmeyen 1-2 ay süren kuru öksürük durumlarında anne ve babaların bilinçli olmaları da lazım. Bazı ebeveynler, çocukları öksürmeye başlayınca hemen ellerinin altındaki veya komşularının çocuklarına yazılan öksürük şurubunu kendi çocuklarına ver allahım ver ediyorlar. Bunu kesinlikle yapmayınız. Bu durumlarda ilk olarak çocuk doktorunuza başvurun. Eğer boğaz enfeksiyonu gibi bir sebepten dolayı öksürük varsa öksürük şurubu yerine antibiyotik tedavisi başlanması lazım. Eğer bizim çocuğumuzda ki gibi enfeksiyon kaynaklı bir öksürük yoksa bitkisel yöntemlerle öksürüğün sıklığını azaltabilirsiniz.

Birde öksürük şuruplarının çalışma prensibini de bilmek lazım arkadaşlar. İnsan neden öksürür çünkü boğaz kısmında vücudun atmak istediği balgam gibi atıklar oluşur. Bu durumda vücut onu atana kadar öksürür. Öksürük şurupları burada öksürüğü direk kesmez asıl amacı o atık dediğimiz balgamın oluşmasını engellemek veya kolayca sökülmesini sağlamaktır. Yani dolaylı yoldan balgam oluşumunu engellediği için vücut öksürmeyi kesecektir. Kısacası öksürüğü kesen bir şurup yoktur. Öksürüğe sebep olan nedenleri ortadan kaldıran şurup vardır. Onun için bazı durumlarda öksürük şurubu verdiğimizde çocuklarımız daha çok öksürmeye başlar. Sebebi balgam yumuşamıştır ve çocuğumuz öksürerek atıyordur ama bu sırada hastalıktan dolayı vücut devamlı yenisini oluşturuyordur. İşte onun için hastayı doktorun kesin görmesi lazım ve şurubun yanına başka tedaviler vermesi lazım.

Ek olarak öksüren çocuğun yastığı biraz yüksek olmalıdır.

1- Prospan Bitkisel Öksürük Şurubu

Doktorumuz ilk olarak bu şurubu önerdi arkadaşlar. Prospan ‘ın içeriğinin tamamı bitkisel olarak hazırlandığını ve bebeklere zararı olmadığını söyledi. Prospan ‘ın 2018 fiyatı olarakta 34 TL ‘ye aldım bilginiz olsun. Şurubu hemen gidip bir eczaneden aldım zaten bilindik bir marka, eczacıya  ” bitkisel şurup önerir misiniz? ” derseniz dahi bunu önerecektir emin olun. Her zaman ki gibi ilacın tadına önce ben baktım. Tadı gerçekten süper çok tatlı yapmışlar. Kızım severek içti ve 2. Kaşık için ağladı diyebilirim. Ağız kısmı kolay döküm için şimdiye kadar gördüğün en iyi tasarıma sahip bence. Prospan öksürük şurubunu nasıl kullanacağım? diyenler prospektüs kısmında yaş yaş güzelce anlatılmış. O açıklamaları iyi okumanızı tavsiye ediyorum.
İlaca başladığımız 2. günden itibaren öksürükte ciddi bir azalma görüldü. Özellikle gece öksürmeleri bitti diyebilirim. İlacı aksam 22.00 gibi veriyordum bu 1-2 saat içinde 4-5 defa öksürüyor ve bir daha öksürmüyordu. Gerçekte çok büyük bir etkisi oldu diyebilirim. Hatta eşimde hafif öksürüyordu onada verdim içti ve öksürüğü kesildi.

2- Keçiboynuzu ( Harnup ) Pekmezi

Yukarıdaki Prospan şurubunu alırken eczacımız 8 aydan sonra öksürük için keçiboynuzu ( bazı yerlerde harnup diye geçiyor ) pekmezi önerdi. Tabi ben hemen alıp denemedim, eve geldikten sonra ufak bir araştırma yaptım özellikle Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu ‘nun bu konuda videoları mevcut. Keçiboynuzu kürü diye geçiyor. Gerçi ek bir malzeme katmıyor, soğuk sıkım keçiboynuzu pekmezini çocuğumuza sabah ve akşam olmak üzere 1 çay kaşığı olmak üzere verin diyor. Şuan 11 aylık kızıma sadece sabahları 1 çay kaşığı veriyorum ve inanın öksürüğü komple kesti. Neden akşamları vermiyorum derseniz pekmez enerji verdiğinden uykusunu kaçırıyor gibi geldi bana onun için. Tabi her çocuk bünyesi farklı olduğundan siz deneme yanılma ile verebilirsiniz. Ben soğuk sıkım olarak eczaneden 30 TL ‘ye aldım.

Ben bu yöntemleri denedim ve başarı oldum arkadaşlar. Eğer sizinde denediğiniz bakın duyduğunuz değil denediğiniz ve başarılı olduğunuz yöntemler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Bizim çocuk doğduğundan beri öksürüyor neredeyse. Ciğerlerinde bir problem olmadığını söylüyor her seferinde doktor. Prospan, Hünnap Keçiboynuzu kesinlikle evimizden eksik olmaz.

    Rabbim dermansız dert vermesin…

  2. Amin ALLAH kimsenin çocuguna hastalık vermesin. Çocuklara hastalık yakışmıyor. Dertleri olsa anlatamıyorlar, çare isteyemiyorlar onlar hasta olunca içim yanıyor inanın.

  3. Gerçekten bu bilgi çok faydalı oldu. Çocuğumda iki aydır kuru öksürük var bir türlü geçmedi.

  4. çocuklar adına her bitkisel ürünü rastgele kullanamayıruz gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş bilginiz için teşekkürler.

  5. Teşekkürler çok güzel bir paylaşım oldu sayın profesör..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.