Dante – İlahi Komedya Araf – Yorum ve İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün Dante ‘nin İlahi Komedya serisinin 2. Kitabı Arafı yorumlayacağım. Hatırlardanız İlahi Komedya ‘nın ilk kibabı Cehennem ‘i 2 haftada okumuş ve yorumlamıştım. Arafı da 2 hafta içinde bitirip yorumlamaya geçtim.

dantenin arafı

Dante – İlahi Komedya Araf  Yorum ve Eleştirilerim

Dante İlahi Komedya ‘yı set olarak aldım. ” İlahi Komedya hangi yayınevi? ” gibi sorular aldım arkadaşlar. Bu konu hakkında baya araştırma yaptığımı ilk yazımda belirtmiştim arkadaşlar. En son Oğlak Yayınları çeviri olarak Rekin TEKSOY karar kılmıştım ve iyi ki almışım diyorum. Mükemmel bir çeviri yapmış gerçekten gözünüz arkada kalmadan alıp okumaya başlayabilirsiniz.

Serinin 2. Kitabı Araf 293 sayfadan oluşuyor. Dante Arafı 1313 yılında tamamlamıştır. Toplam 33 kanto içerir ve 4755 dizeden oluşur. Dante, Cehennemden sonra Araf yolculuğuna 10 Nisan Pazar Paskalya günü başlayıp, 3 gün sonra 14 Nisan Perşembe günü son bulmuştur. Bu gezi sırasında 46 ünlü ile konuşuyor ama çoğu İtalya ‘nın içinde ünlü olan kişiler olduğu için doğal olarak bu kişileri tanıma imkanınız düşük. Buda üstünüzde Cehennem kadar etki bırakmıyor.

Dante, Arafı yukarı doğru daralan bir huni şeklinde hayal etmiştir ve 7 kata ayırmıştır. Ruhları bu 7 bölüme işledikleri günahlara göre sınıflandırmamıştır. Sınıflandırmayı kişilerin Dünyada ki eğilimlerine göre yapmıştır. Açıklamak gerekirse başka kişilere zararı olmayan ama başkalarına karşı sevgi eksikliği yada aşırı öfke beslemesi gibi yani fiziki eyleme dönüşmemiş kötü niyetlere göre sınıflandırmış diyebilirim. Tabi bu sınıflara yerleştirme yaparken Cehennemdeki gibi sevmediği kişileri her zaman ki gibi daha kötü katlara koymuştur. Mesela Marcus Parcius Carlo Uticensis, Caeser ‘ın eline düşmemek için Utica ‘da canına kıymıştır. Ve bu kişiyi Araf ‘a koymuş. Şimdi normal şartlarda tüm dinlerde İslamiyette veya Dante ‘nin dini Hıristiyanlık ‘ta bile intihar etmek en büyük günahlardan sayılıp cezası direk Cehennemdir. Bu Dante ‘nin sıralamasını etkilememiş gibi kafasına göre yerleştirmiş gene 🙂

Araf ‘ın giriş kapısı bir bekçi melek tarafından korunmaktadır. Bu melek girişte alnınıza her günahınız için bir P harfi koyuyor. Bu günahlarınızın cezasını çektikten sonra bir üstteki kapıya çıkıyorsunuz ve alnınızdan bir P harfi siliniyor.

Dante Araf Katları

  1. Kibir
  2. Haset
  3. Öfke: Öfke bulutunun içinden çıkmadan hareket ediyorlar
  4. Yetersiz İyilik veya Miskinlik: Göz yaşı dökerek gühanlarından arınıyorlar.
  5. Cimrilik
  6. Pisboğazlık: Ruhlar aç kalarak günahlarından arınıyorlar.
  7. Şehvet: Ateşin içinde yürüyorlar ve içinden çıkamıyorlar.

Araf için Cehennemin basitleştirilmiş hadi diyebiliriz. Biraz yumuşatılmış cezalar ile araf katlarında cezalarınızı çekiyorsunuz arkadaşlar.

Dante İlahi Komedya Sözler ve Alıntılar

*Gideceği yol aklından çıkmayan
yüreğiyle yürüyüp, bedeniyle duran
bir yolcu gibi.

*Rüzgarda doruğu bel vermeyen
sağlam bir kule gibi ol sen;
çünkü düşüncesinin üstüne düşünce yeşerten,
uzaklaşmış olur ereğinden,
ikinci düşünce güçsüz kılar ilkini.

*İnsanın erdemlerinin çocuklarına geçmesine
az rastlanır; erdemleri ancak istenince
veren böyle istediği için durum böyle.

*Niye yükseklerde uçuyor ruhunuz,
gelişmesi bitmemiş tırtıllar gibi
kusurlu böcekler olduğunuzu bilmiyor musunuz?

*Sevginin, içimizdeki her erdemin
ve ceza gerektiren her eylemin
tohumu olduğunu anlamalısın.

*Ruh sevmek için yaratılmıştır.

Diğer Kitap İncelemelerime de Bakmak İster misiniz?

YORUMLAR

  1. Çok güzel yorumlamışsın, emeğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.