Ersun Yanal Loading

İyi akşamlar arkadaşlar, bugün Fenerbahçe ‘nin Ersun Yanal ilk ilk maçını yorumlamak istiyorum. Sanırım herkesin aklında tek soru Ersun Yanal Fenerbahçe de başarılı olabilir mi? Bu sorunun cevabı birden fazla değişkene bağlı diyebilirim. Eğer değişkenlerin sonuçlarını doğru tahmin ederseniz bu sorunun cevabını da bulmuş olacaksınız. Aynı Phillip Cocu hakkında ki değişkenlerin sonucunu doğru tahmin edip, sonucu önceden bildiğim gibi. Bakalım bu sefer tahminlerimiz doğru çıkacak mı?

Ersun YANAL ile Yola Devam
Biliyorsunuz Fenerbahçe, Ersun Hoca ile bir şampiyonluk kazanmıştır. Ve bu şampiyonluğu açık ara önce götürmüş ayrıca taraftarın istediği bir ofansif oyun sitili ile oynattığı için taraftarın gönlünde taht kurmuştu. Taki Ersun Hoca, bir şarkıcı ile özel yatında kameralara yakalanana kadar! Peki sonra ne oldu Aziz Yıldırım şahsi bir olayı Fenerbahçe ahlakı adı altında genelleştirip Yanalı takımdan kovmuştur. Ogün bugün Fenerbahçe toparlanamadı 🙂 sanırım Ersun Hocanın ahı kaldı.

2018 yılına geldiğimizde Ali Koç başkan seçilmiş ve ilk işi Aykut K. gene taraftar baskısı ile görevden almış yerine Cocu ‘yu getirmişti. Bu sıralar taraftar Ersun Yanal diye bağırıyordu ama Ali Koç ” siz benim hayalimde ki Fenerbahçeyi anlamamışsınız ” diyerek üstü örtülü bir şekilde ben varsam Ersun H. yoktur demek istemiştir. Ama Koç ‘un tahmin etmediği bir şey gerçekleşti oda Cocu ‘nun Fenerbahçe ‘yi 100 yılın en kötü durumuna sokacağını. Bunu üstüne taraftar baskısına dayanamayarak kendi tükürdüğünü yalayarak Ersun Yanalı getirmek zorunda kaldı. Aslında getirmemek için çok uğraştı Cocu ‘nun yardımcı hocası ile ilk yarı tatiline kadar götürmeyi bile denedi ama kötü sonuçların ucu kendisine değdiği an Ersun Hocayı getirmekten başka çaresi kalmadı.

Ersun Yanal Fenerbahçe ‘de Başarılı Olabilir mi?

Ersun Hoca nasıl bir takımın başına geldi önce onu anlayalım. Şöyle bir takım düşünün kurulduğu günden bugüne 100 yılın en kötü takımı, taraftarın kendi takımını yuhalaması, maçların boş tribünler karşında oynanması, ligde sonda 2. , kazanma alışkanlığı olmayan, oyuncularının kendilerine olan güveni bitmiş, her rakibinden en az 2 veya 3 gol yiyen adeta enkaz gibi bir takımın başına geçti. Bunlara rağmen hala başarılı olma ihtimali var ama çok çok zor. Peki bu zorluklar nelerdir?

  • Takım büyük bir moral çöküntüsü içinde bunun üstesinden gelmesi lazım.
  • Takımın acilen kazanma alışkanlığını kazanması lazım. Zaten büyük takım dediğin kötü oynadığı maçları da kazanandır.
  • Takım savunması çökmüş durumda, her maç takım fark etmeksizin herkesten gol yiyor. Defans hattındaki oyuncular 2. Sınıf oyuncular. İlk yarı en az 2 stoper transferi lazım.
  • Takımın orta saha oyuncuları yetersiz. Fenerbahçe ye gol atan orta saha lazım. Ara transferde acilen aldırması lazım.
  • Takım gol atamıyor. Forvet hattı bitmiş durumda acilen transfer lazım.

Yukarıdaki sorunlar halledilmedikten sonra kralı gelse bu takımı düzeltemez. Ayrıca Ersun H. bir dezavantajı daha var o da Ali Koç! Sebebi kendisini istemediğini zaten söylemişti, taraftar baskısı yüzünden Ersun H. getirdi. Eğer Yanal 2-3 maç başarı gösterememesi halinde hemen gönderilebilir. Cocu kadar sabır gösterilmeyecektir diye düşünüyorum.

Ersun Yanal ‘ın İlk Maçı Erzurumspor

Yanal ‘ın ilk maçı olduğu için açıkçası pek bir şey beklemiyordum. Ama ilk yarı fırtına gibi bir takım ile karşılaştık diyebiliriz. Dikine paslarla rakip ceza sahısına giren, sağlı sollu ortalar ile rakip kaleyi yoklayan, 2. Topları geri kazanan ve geri atağa kalkan, top rakibe geçinde yoğun pres yapan bir Fenerbahçe ile karşılaştık bunun sonucunda da 2 gol buldu. Rakibin ceza sahasında 16 kez topla buluştu yani 2.93 dk. bir rakip kaleyi yoklamış Fenerbahçe. İlk 20 dk. %82 ‘lik bir topla oynama oranı ile rekor kırdı diyebilirim ve bu topla oynama alanı devamlı rakip sahadaydı bu çok önemli bir gelişme Fenerbahçe için açıkçası. Yan paslarla değil direk paslarla topu ileriye taşımak taraftarın her zaman istediği bir görüntüdür. Buda taraftarı mest etti ve sahaya yandı diyebilirim. Top rakibe geçince inanılmaz bir uğultu kopuyordu.

Bu kadar güzel oyuna 2. Guiza eklenince Fenerbahçe oyunu koparamadan ilk yarıyı bitirdi. Tabi eksik yanları da gözle görülür şekildeydi mesela Ersun H. Valbuena ‘yı serbest bırakmış ve etkili olduğunu gördük ama Hasan Ali Kaldırımın önü resmen boştu. Eğer rakip Erzurumspor değil biraz dişli bir takım olsa oradan pozisyon bulur hatta gol bile atabilir dedim. Dediğim 2. Yarının ilk dakikalarında gerçekleşti ve o kanatta tek kalan Hasan A. Kaldırım üzerinden rakip gol buldu. Ersun hoca bunun üzerine oyuncu değişikliği yaptı ama giren Barış yokları oynadı, bu saatten sonra giren oyuncuları skoru korumak için aldığını görünce Ersun H. yanlış yaptığını anladım ve gol yiyeceğiz dedim. Sonuç 2-2 bitti.

Bugün Fenerbahçe ‘yi iki farklı takım olarak izledim diyebiliriz. 1.Yarı Ersun H. istediği 2. Yarı Cocu takımı sahnedeydi. Ersun Hoca eğer başarılı olmak istiyorsa takımın kondisyonunu arttırmalı, defans hattındaki sorunu çözmeli ve kesinlikle ama kesinlikle Slimani denen oyuncudan kurtulmalı. Ayrıca bu kaleci Harun geldiği günden berli 3 gol yiyor maç başı acaba ne zaman takıma puan kazandırmayı düşünüyor. Volkan ‘ın affedilip direk kaleye geçmesi lazım.

YORUMLAR

  1. Hep beraber izliyoruz, bakalım kan değişikliği çözüm olacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.