1881 Adet Mustafa Kemal Kitap Projesi – Yılmaz Özdil

Arkadaşlar bugün twitter ‘da gördüm. Kırmızı Kedi Yayınevi ‘nin, Yılmaz Özdil ‘in yazdığı Mustafa Kemal kitabı için özel ciltli 1881 adet basılacak ve fiyatı 2.500 TL olarak belirlenen twitini gördüm. İnanın aklıma ilk sanırım fake hesaptan dikkat çekmek için yazılmış yalan bir haberdir diye düşündüm. Ama baktım ki açıklama resmi Kırmızı Kedi Yayınevi ‘nin twitter adresinden yapılmış. Adresini verdiğim açıklama twitinin altına Yılmaz Özdil hayranları olsun, Atatürk hayranları olsun büyük tepki göstermişler. Bir Atatürk ‘çü olarak tepkilerinde de sonuna kadar haklılar diyorum. Atatürk herkesin, belirli bir kesim veya Atatürk üzerinden kazanç sağlayan kişilerin değildir.

Neyse bu 1881 adet koleksiyon kitabı için biraz araştırma yaptım. Meğerse bu proje daha kitap çıkmadan önce planlanmış. Bunu da 25 Temmuz 2018 tarihinde Özdil ‘in Sözcü gazetesindeki kendi köşesinde yazdığı yazıdan anlıyoruz. ”Koleksiyon değeri taşıyan, sadece 1881 adetle sınırlı tutacağımız, numaralı çok özel versiyonu olacak. ” diyor kendisi. Belki o zamanlar fiyat konusu tam kesinleşmemiş olabilir ama genede faiş bir fiyat olacağının ilk sinyallerini vermiş.

Tabi şimdi bunda nevar neden bu olayı bu kadar büyütüyorsuz? Diyecek olan Özdil hayranları olacaktır. Tabi sizde ticaret esasına ve serbest piyasa sermayesine göre sonuna kadar haklısınız. Ama sorun bu değil sorun Yılmaz Özdil ‘in şimdiye kadar söyleyerek veya yazarak eleştirdiği konuyu kendisi yapmasıdır. Yılmaz Bey her zaman şuan ki hükümet için din tüccarlığı yapıyorlar diyerek eleştirmiş ve bunun üzerine bir çok yazı yazmıştır. Atatürk adı ile 1881 Adet Koleksiyon diye başlayıp 2.500 TL ile biten projenin din tüccarlığından hiçbir farkı yok. Birisi dini birisi Atatürk ‘ü sömürüyor demezler mi adama! Aslında Yılmaz Özdil ‘in tüm kitapları Atatürk ve hükümet üzerine olduğu için ben her zaman çıkardığı kitaplarına ticari açıdan bakmışımdır. Bence Yılmaz Özdil ‘in Atatürk veya hükümet umurunda değil. O kazancına ve ülkemizde ki bilirli yerlere saldırarak ün ve kazanç sağlamasına bakıyor diye düşünüyorum tabi bunlar benim şahsi düşüncelerim. Ama bu düşüncelerimin de bir sebebi var mesela bu son yaptığı da bu dediklerime kanıttır.

Yılmaz Özdil Kitapları

2011 – İsim, Şehir, Hayvan
2012 – İsim, Şehir, Bitki,
2013 – Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
2014 – İsim, Şehir, Artist
2015 – Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda
2015 – Kadın
2016 – Adam
2017 – Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
2018 – Sen Kimsin?
2018 – MUSTAFA KEMAL

Gördüğünüz gibi çıkarttığı kitaplara baktığınızda edebi açıdan sıfır kitaplar ya Atatürk ile ilgili yada hükümet ile ilgili kitap çıkarmış. Zaten yılda 2-3 kitap çıkartıp edebi zenginlik beklemek…

Şunu da belirtmek isterim bu proje hem Atatürk sevenler hemde Yılmaz Özdil hayranlarından çok büyük bir tepki çekti. Bu tepki üzerine yakınlarda kesin bir açıklama yapılacaktır. Ya  ” bundan benim haberim yoktu diyecek yada toplanan paralar şuraya bağışlanacaktır. ” demelerini bekliyorum arkadaşlar. Ama bunları deseler bile inandırıcılığını kaybetmiş olacak bir proje olacaktır. Sebeplerinden birini yukarıda verdim zaten bu proje daha kitap basılmadan önce planlanmış bir olaydır. Eğer 25 Temmuz 2018 tarihli yazısında  ” böyle bir projemiz var ve gelirlerini bir yardım kuruluşuna bağışlayacağız ama daha belirli değil. ” dese sonuna kadar bende arkasında olurdum bu projenin. Diğer bir sebep Kırmızı Kedi Yayın evinin bu projesi ile ilgili reklamları. Reklamlarda kesinlikle herhangi bir yardım kuruluşuna bağıştan söz edilmiyor. Bakınız projenin ilk duyurulma twiti 16 Ocak 2019 gördüğünüz ve izlediğiniz gibi sadece kampanyadan bahsedilmiş. Kısacası bir kurum veya kuruluşa yardım çıkarsa tepkilerden dolayı olacaktır. Yoksa önceden böyle bir planları mevcut değil haberiniz olsun.

EKLEME 1: Dediğim gibi bağış için bir planları olmadığı için kendilerini gibi düşünen kişiler tarafından önce darüşşafaka ‘ya bağışlanacak denildi ama resmi bir açıklama yoktu. En son Yılmaz Özdil 1881 adet üretilen kitabın nereye bağışlanacağını sözcü gazetesindeki kendi köşesinde belirtti. ” Mustafa Kemal Çocuk serisi finanse edilecek ” diye açıklamada bulundu. Bilin bakalım Mustafa Kemal Çocuk serisinin yazarı kim! Ben daha fazla bir şey demek istemiyorum.

 1881 Adet Mustafa Kemal Kitap Projesine Eleştiriler

YORUMLAR

  1. Herkes bir hesap kitap işine girişti sosyal medyada 1881*2500,00₺ = 4.702.500,00₺ gibi uçuk bir yekün elde ediliyor. Hayır bu 1881 kitabı herhalükarda bu fiyata farklı yollardan satabilirlerdi. Reklam olsun diye duyuru yaparlarken ters tepti her şey.

  2. Aynen açgözlülüğün lüzumu yoktu zaten 2 haftadır listelerde 1. sırada. Atatürk 'ü kullanarak vurgun peşindeler. Ben onların inadına o kitabını almadım şahsen ve almayacağım.

  3. Kardeş Darüşşafakaya 6 sıfırlı bağış yapacam diye açıkladılar 2-3 ay önce,bağış diyor bağış bunu anlamak bu kadarmı zor?sizce Yılmaz özdil gibi biri o kdr onu bunu eleştiren biri böyle bir tongaya düşermi?bence düşmez.

  4. 2-3 ay önceki başığ kaynağı nerede acaba bizimle paylaşabilir misiniz? Bağış yapılacak ise kırmızı kedi yayın evi neden kitabın reklamlarında bundan bahsetmiyor acaba?

  5. Sitenizi yeni fark ettim ve hemen takibe aldım, benim siteye de beklerim, geniş kitlelere yayılmak daima güzeldir…Selam ve Dua ile…

  6. yazılarınız hoşuma gitti yorumunuzu arkadaşımın sitesinde gördüm geldim ^_^ bana da beklerim hoşçakalın <3

  7. Teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.