Türkiye’deki Toplam Suriyeli Sayısı ( Resmi Rakamlar )

Merhaba arkadaşlar, bugün bir facebook yazısında  ” ülkemizdeki toplam Suriyeli sayısını 4,5 milyon üremeye hazır çift ve 1.5 m üzerinde de çocuk var ” olarak belirtmiş. Tabi birde yazısında her zaman olduğu gibi bir doktorun ismini kullanarak yazmış. Sebebi yazdığı saçma yazı için güvenirlirliği ve paylaşım sayısını arttırmak için kullanılan bir yöntemdir. Tabi ülke olarak gerçekliğini araştırmak gibi bir özelliğimiz olmadığı için milyonlarca kişi begenip, paylaşmış bu yazıyı. Bende bu karalama yazısı üzerine biraz araştırma yapıp gerçekleri sizlerle paylaşmak istedim açıkçası. Vereceğim verilen hepsi resmi verilerdir.

Suriye İç Savaşı

Biliyorsunuz 2011 yılında Suriye ‘de çıkan iç savaş sonucunda bir çok insan yaşadığı bölgeyi ve ülkesini terketmek zorunda kaldı. İç savaşı fırsat bilen IŞİD terör örgütü bir çok kişiyi canice öldürdü ve tecavüz etti. Böyle olunca insanlar akın akın, en uzun sınır komşusu olan Türkiye ‘ye sığınmak için sınırımaza geldiler. Tabi bu göç bu olayların doğal sonucudur.

Suriye Politikamız

İç savaş ve IŞİD ‘den sonra ülkemize gelen sığınmacıları devletimiz kabul etmiştir. Bu bence doğru karardı. Kapına gelmiş aç ve zor durumda kalmış inları geri çevirmek Türke yakışmazdı. Şuanda göçmenler sınırlarımız içinde kurulan çadır kentlerde barınmaktadırlar. Ama ilk şok ile ülkemizden yardım isteyen Suriyeliler kontrol edilemedi ve şehirlerimizin iç kesimlerine girerek yerleştiler. Bazı kesim Suriyeliler sosyo ekomomik olarak ayrıca örf ve adetlerimize uyum sağlayamayarak vatandaşlarımızı rahatsız ettiler. Bu konuda bir çok kişi hükümeti eleştirmektedir ki bence haklılar çünkü sınır içene aldığımız kişiler bir çok soruna neden oldular. Bir çok suça karıştılar, çeteleştiler, belirli bir kesim tarafından kullanılıyorlar, bir çok hastalık getirdiler bunun gibi bir çok olumsuzluklara neden oldular. Bu tür olumsuzluklara yer vermemek için sınır dışımızda güvenli bir bölgede çadır kentlerde tutulmaları gerekliydi diye düşünüyorum. Neyse bu konuyu uzun uzun bir gün yazarım.

Türkiye ‘deki Suriyeli Sayısı 2018

Arkadaşlar 20 Aralık 2018 tarihi itibariyle İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmış Toplam Suriyeli Sayısı 3 milyon 618 bin 624 kişidir. Erkek Suriyeli Sayısı 1 milyon 963 bin 553 kişi, Kadın Suriyeli Sayısı 1 milyon 655 bin 71 kişidir. Bunların 0-18 yaş aralığını 1 milyon 723 bin 473 kişi oluşturuyor. Bu listeyi 2019 yılında güncelleyeceğim arkadaşlar.

Türkiye’deki Suriyeli Sayısı İl İl

Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi en çok Suriyeli barındıran şehir 557 bin 694 kişi ile İstanbul. Suriyelilerin en az olduğu şehir ise 32 kişi ile Bayburt olmuştur. Bu tabloda tehlikeli olan şehir Kilis bence, sebebi kendi nüfusuna göre %86 ‘sını Suriyeliler oluşturuyor. 2018 yılı itibariyle Suriyeli olmayan şehir kalmadı arkadaşlar. Ayrıca son yaptığımız operasyonlardan sonra güvenli bölgelere 294 bin 480 Suriyeli geri ülkesine döndü.

YORUMLAR

  1. Kilis ne olmuş öyle ya hu? Oradaki devlet erkânı acaba bir aksiyon alıyor mu olanlarla ilgili?

  2. Sanırım orada geçici barınma merkezi var ondan öyle çok Suriyeli var hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.