Zafer Algöz – Haşırt Dı Bilekbord Yorum ve İncelemesi

Merhaba arkadaşlar, bugün idefix ‘ten ilk alışverişimde, dün aldığım Zafer Algözün Haşırt Dı Bilekbord kitabını aynı gün bitirdim. Bu kitap hakkında ki yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Haşırt Dı Bilekbord Yorum ve Eleştirilerim

Kitabımız toplam 224 sayfadır. İnkilap yayınları tarafından basılmıştır. Kitabımız Alıntı kategorisindedir. Alıntı Türü kitap sevenlerin okuması gerekli olduğunu düşündüğüm bir kitap.

Kitap, Zafer Algöz ‘ün hayatında ki önemli kişiler ile olan diyogları ve 2. şahıslardan duyduğu mesleki hikayeleri içeriyor. Bu hikayerin ana konusu çoğunlukla komik olmaları. Tabi aralarında ders içerikli hikayeler de bulunmakta. Ayrıca tiyatro hakkında terimsel bilgilerde öğrenebilirsiniz. Ama kitabın genelinden öğreneceğimiz, şimdilerde unutulmuş bir çok güzel duyguyu bizlere basit bir dille aktarıyor. Mesela bu kitaptan ne öğrendin diye soru sorsalar direk aklıma eskilerde film ve dizi setlerinde arkaşlıkların, dostlukların, sevginin ve saygının olduğunu, günümüzdeki gibi setlerde kavgaların, kaprislerin olmadığını, Kemal Sunal ‘ın çok zeki ve aynı zamanda mütevazi olduğunu, ayrıca evhamlı olduğunu, Fatma Girik ‘in erkek gibi bir aktör olduğunu, herkese babacan yaklaştığını o kadar büyük oyuncu olmasına rağmen kaprissiz biri olduğunu söylerdim. Aslında söylenecek daha çok şey var ama gerisini kitabı yeni okuyacak arkadaşlara bırakalım da onlar karar versin.

Zafer Algöz – Haşırt Dı Bilekbord Yorum ve İncelemesi

Haşırt Dı Bilekbord kitabında gerçekten komik alıntılar bulacaksınız arkadaşlar, size bunun garantisini veriyorum diyebilirim. Mesela benim en çok güldüğüm alıntıların başında Öztürk Serengil ‘in, Zafer Algöz’e Fransız Restoranı hakkındaki başından geçen bir olayı anlatmasına baya güldüm. Sonra Zafer Algöz ile Erkan Gön ‘ün oynadığı bir oyunda ” Alçak Türko vurdun beni ” sahneside baya güldürdü. Arkasına Yıldırım Bayezid oyununda ki ” Ayranları tazeleyin ” kısmıda çok iyiydi. Son olarak Hasret Ana dizi çekimlerindeki bir oyuncu ile Fatma Girik arasında ki tokat atma sahnesine iyiydi. Kısacası toplu taşıma araçlarında bu kitabı okursanız aniden kahkaha atıp dikkat çekebilirsiniz uyarmadı demeyin. 🙂

Haşırt Dı Bilekbord Kitabından Alıntılar

  • Osuruğa gülenin, osuruk kadar aklı yok
  • Bu meslek aşk ister, heyecan ister, tadı haktır, öyle herkese vergi değildir. Yoksa tiyatro dediğin nedir? İki kalas, bir hevestir.

SONUÇ: Öncelikle beni takip edenler görecektir ki genelde ben fantastik, bilim kurgu, polisiye, dünya klasikleri gibi kitap türlerini daha çok okurum. Alıntı türünde ilk defa bir kitap okuyorum diyebilirim ve iyiki de okumuşum dedim. Biraz argo olduğundan küçük yaştaki kardeşlerim için sıkıntı olabilir.

Diğer Kitap İncelemelerime de Bakmak İster misiniz?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.