Bebeklere ve Çoçuklara Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Merhaba arkadaşlar, bugün uzun araştırmalarım sonucu 1 yaşındaki kızım için en iyisi olduğunu düşündüğüm balık yağında karar kıldım. Zaten balık yağının son yıllarda ki kanıtlanmış faydalarını uzun uzun anlatmaya gerek duymuyorum. Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU ‘dan tutunda Prof. Dr. Canan KARATAY ‘a kadar bir çok kişi Omega 3 ‘ün yararlarından bahsetti. Hatta eşim hamileyken Omega 3 ‘ün artık her hamile bayanın kullanması gerekliliğinden bahsetmiştim.  ” Gebelikte Omega 3 Nasıl Kullanılır? ” Başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Benim balık yağı kullanma nedenlerim arasında;

 • Beyin ve sinir sisteminde büyük bir etkisi olması,
 • Antienflamatuvar özelliği olması yani detoks özelliği var,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için,
 • Kalp ve Damar sistemini korudu için,

Ailecek, özellikle çocuğum için kullanma kararı aldık. Hatta eşime hamileliği boyunca zorla kullandırdım. 🙂 Yararını çocuğum üzerinde görmüş bulunuyorum. Kendi yaşıtlarının önünde ilerliyor.

Araştırmalarım sonucunda çocuklarda ve bebeklerde balık yağı kullanımı ile ilgili bir bilgi eksikliği olduğunu gördüm arkadaşlar. Herkes bir şeyler demiş. 🙂 Bari bende bir iki ekleme yapim dedim. Bu bilgiler doktorlardan alınmıştır.

Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Öncelikle bebeklere balık yağı vermek için bazı şartların oluşması lazım. Peki bunlar nelerdir?

 • Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa, balık yağını anneden aldığı için takviyeye gerek yok. Tabi burada anne, omega 3 ile desteklenmelidir. Bunun için  ” Gebelikte Omega 3 Nasıl Kullanılır? ” Başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.
 • Eğer bebeğiniz anne sütü almıyor ve mama ile besleniyorsa, gene takviyeye gerek yok. Sebebi artık tüm mamaların içinde omega 3 bulunmaktadır.
 • Eğer bebeğiniz 6. Ayda emmeyi bıraktıysa ve sizde mama vermiyorsanız, o zaman 8. Aydan itibaren balık yağı takviyesi yapabilirsiniz. Japonya ‘da 3 yaşına kadar, bebeklere günlük 0,9 gr. balık yağı veriliyor. Sizde bunu örnek alarak kendi çocuğuna göre doz ayarı verebilirsiniz.

Çocuklara Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Çocuk doktorumuz 1 yaşından, ölene kadar balık yağı kullanmasını önerdi arkadaşlar. Ama aldığınız balık yağlarının içeriğinde, 4 yaşından itibaren doz ayarlamasını görürsünüz. Mesela 4-10, 4-8 yaş aralığı gibi ifadeler var. Bunun sebebi her markanın farklı omega 3 oranlarının olması. Mesela biz 1 yaşındaki kızımıza normal değerlerin yarısı ölçekte balık yağı veriyoruz.

Bebeklere ve Çocuklara Hangi Balık Yağı Verilmeli?

Gelişmekte olan bebeklere ve çocuklara DHA ‘sı ( Dokosaheksaenoik Asit ) yüksek balık yağı markalarının ürünlerini kullanmalıyız. Sebebi bu DHA beynimizin ve sinir sistemimizin yapı taşıdır. Beynin hafıza, dil, yaratıcılık, duygu ve dikkatin sorumlu olduğu bölüm olan serebral korteksin önemli bir yapısal bileşenidir. Birde bebeklerin yutma refleksi gelişmediği için balık yağı şuruplarını tercih edin. Kapsüller boğulma riski oluşturur.

Balık Yağı Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Ölene kadar arkadaşlar içmemiz lazım. Özellikle Türkiye gibi çevresi sıcak denizlerle çevrili bir ülkede her gün takviye olarak almalıyız. Biliyorsunuz balıklar, balık yağını kendilerini soğuktan korumak için oluşturuyorlar. Uzmanlar onun için soğuk deniz balığı yiyin diyorlar. Japon ‘ya da 50-70 yaş arası kadınlara 2.5 gram/gün, Erkeklere 2.9 gram/gün balık yağı veriliyormuş.

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Tüm balık yağı markalarının tek ortak noktası bu konu sanırım arkadaşlar. Tüm markaların prospektüsünde balık yağlarının tok karnına yada yemeklerden sonra kullanılması öneriliyor. Sebebi emilim oranını arttırmak. Ayrıca akademik araştırmalara göre yetişkinler için günlük 1 gr, 4-10 yaş çocuklara aldığınız ürüne göre değişiklik gösteriyor. Mesela Ocean için bu oran 5 ml.

En İyi Balık Yağı Markası Hangisi?

Size direk bir marka vermeyeceğim ama nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım arkadaşlar.

 • IFOS belgesinin olmasına dikkat edin. Çünkü ağır metallerden arındırırmıştır demek oluyor.
 • Aldığınız markanın toplam omega 3 değerine aldanmayın. İçindeki DHA ve EPA mg bakın.
 • İçinde Trigliserid olmasına dikkat edin. Emilimi arttıramak için önemli bir vitamin.
 • İçinde Antioksidan olmasına dikkat edin. Yani E vitamini arkadaşlar.
 • Eğer tablet kullanacaksanız, kapsüllerin gliserolün ile üretilmesine dikkat edin. Yani bitkisel yollarla.

DİKKAT 1: Balık yağı kullanım dozları, kişiden kişiye değişebilir onun için KESİNLİKLE doktorunuza başvurunuz.

DİKKAT 2: Balık yağı bazı kişilerde alerjik tepkilere sebep olabilir. Onun için KESİNLİKLE doktorunuza danışarak kullanmaya başlayınız.

YORUMLAR

 1. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Özellikle çocukluk döneminde balık yağının faydalarını günümüzde bilmeyen aile kalmadı. Ama kullanım yaşı ayrı bir husus. Bu konuya açıklık getirdiğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.